eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Po QE z mniejszymi obawami o greckie wybory

Po QE z mniejszymi obawami o greckie wybory

2015-01-23 10:53

Warty co najmniej 1,1 bln euro program QE zapowiedziany wczoraj przez Mario Draghiego przekroczył najbardziej wygórowane oczekiwania, w rezultacie euro jest niżej, a zyskują aktywa ryzykowne. Na tak zbudowanych pozytywnych nastrojach strach przed skutkami niedzielnych wyborów w Grecji powinien być ograniczony.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynki finansowe jeszcze trawią implikacje wczorajszych postanowień Europejskiego Banku Centralnego, ale główny przekaz nie powinien ulec zmianie – QE będzie ciągnąć euro w dół, a potężny zastrzyk płynności wspiera ryzykowne aktywa. Jako że inwestorzy otrzymali więcej niż oczekiwali, powinno ich to uspokoić po serii niespodzianek zgotowanych w ostatnim czasie przez inne banki centralne. To ważny wniosek, gdyż przy wygasającej niepewności uczestników rynku reakcje na nadchodzące wydarzenia nie powinny być przesadzone. Na tej podstawie nie oczekujemy, aby wyniki niedzielnych wyborów w Grecji mogły istotnie odbić się na sentymencie rynkowym.

Bazowy scenariusz zakłada zwycięstwo Syrizy, ale przyszły rząd prawdopodobnie będzie koalicją, gdyż sondaże nie dają partii Alexisa Tsiprasa wystarczającej przewagi. Jest to delikatnie negatywny rezultat dla euro, ale Grecja nie stanowi takiego zagrożenia dla strefy euro, jak 3 lata temu, aby mieć mocniejszy wpływ na globalne rynki. Większe ryzyko wystąpi w sytuacji, gdy nie uda się uformować rządu, konieczne będą ponowne wybory, albo negocjacje między nowym rządem a Troiką zostaną zerwane. Jednak te kwestie będą poruszone w późniejszym terminie i nie będą dyskontowane w okołoweekendowym handlu.

Nom jednak rynki dobrną do weekendu jest kilka sprawa, na których warto kupić uwagę. Wstępne szacunki PMI za styczeń rzucą więcej światła na perspektywy gospodarcze w pierwszym kwartale. Opublikowany już wskaźnik dla chińskiego przemysłu był nieco wyższy od prognoz i odczytu za grudzień (49,8, prog. 49,5, poprz. 49,6), co optymistycznie nastawia przed odczytami z Europy. Indeks dla przemysłu strefy euro powinien kontynuować odbicie do 51 z 50,6 w grudniu, co da najwyższy wynik od lipca.

Poprawa powinna nastąpić również w sektorze usługowym (prog. 52, poprz. 51,6). Lepsze odczyty powinny dać euro paliwo do odbicia po wczorajszych spadkach, ale każdy znaczący wzrost EUR/USD (ponad 1,14) prawdopodobnie będzie wykorzystywany do odnowienia sprzedaży, gdyż długoterminowe perspektywy dla pary są spadkowe. Dane o grudniowej sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii raczej nie będą wsparciem dla funta, gdyż oczekuje się spadku o 0,6 proc. m/m za listopadowym wzrostem o 1,6 proc. Z USA po południu otrzymamy indeks PMI dla przemysłu (54,0) oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym (3 proc. m/m). Oba odczyty nie powinny stanowić ryzyka dla USD.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Konrad Białas / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen, QE

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: