eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Komitet Stabilności Finansowej: pomoc dla "frankowców" w rękach banków

Komitet Stabilności Finansowej: pomoc dla "frankowców" w rękach banków

2015-01-22 16:00

Komitet Stabilności Finansowej: pomoc dla "frankowców" w rękach banków

"Frankowi" kredytobiorcy nie mogą liczyć na pomoc państwa © Comugnero Silvana - Fotolia.com

Sytuacja związana z uwolnieniem kursu franka w stosunku do euro nie powoduje zagrożenia dla stabilności systemu finansowego w Polsce - uznał Komitet Stabilności Finansowej. KSF w aprecjacji franka szwajcarskiego ie uznał również zagrożenia dla wzrostu gospodarczego w Polsce.

Przeczytaj także: Szybujący kurs franka: UOKiK i KNF sprawdzą banki

Komitet Stabilności Finansowej, w skład którego wchodzi między innymi minister finansów, szef Komisji oraz prezes NBP, stwierdził, że pomimo relatywnie dużego udziału portfela kredytów mieszkaniowych nominowanych lub indeksowanych we frankach szwajcarskich sektor bankowy jest stabilny i odporny na szoki zewnętrzne, w tym na znaczne zmiany kursu walutowego. Według KSF banki byłyby niezagrożone również przy dużo większej aprecjacji franka szwajcarskiego.

Wpływ na PKB - znikomy

KSF uznał również za znikomy negatywny wpływ wzrostu kosztów związanych z obsługą walutowych kredytów mieszkaniowych na wzrost gospodarczy, poprzez ograniczenie konsumpcji gospodarstw domowych. Koszt ten to ok. 2 mld zł rocznie, co odpowiada ok. 0,2 proc. rocznych dochodów do dyspozycji brutto gospodarstw domowych i ok. 0,1 proc. PKB.

Bez działań państwa. Piłka po stronie banków

Według Komitetu, z ewentualnymi działaniami długofalowymi należy poczekać do czasu ustabilizowania się sytuacji na rynku walutowym i ustalenia nowego kursu równowagi franka szwajcarskiego na światowych rynkach.

Komitet zarekomendował za to bankom stosowanie rozwiązań restrukturyzacyjnych. Według KSF banki powinny uwzględnić złożoną sytuację związaną z kredytami nominowanymi lub indeksowanymi we frankach szwajcarskich, w tym obniżkę stóp procentowych w Szwajcarii do poziomu ujemnego (minus 0,75 proc.). KSF podkreślił też konieczność symetrycznego podejścia do ryzyka rynkowego, zarówno względem banków, jak i ich klientów.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: