eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jak wybrać fundusz inwestycyjny

Jak wybrać fundusz inwestycyjny

2005-11-16 00:25

Przeczytaj także: Nowe fundusze sektorowe w ofercie TFI


Jeżeli planujemy zainwestować pieniądze w fundusz na nie dłużej niż rok, wybierzmy podmiot pieniężny lub obligacyjny. Jeżeli interesuje nas okres 2-5-letni wybierzmy fundusz mieszany, z udziałem akcji tym większym, im dłużej będziemy oszczędzać. W przypadku inwestycji na 5 lub więcej lat bez wahania możemy większość naszych pieniędzy ulokować w agresywnych funduszach akcyjnych.

Doradca może pomóc

Po wybraniu rodzaju funduszu musimy zdecydować, w który konkretnie podmiot zainwestować. W tym wypadku przydatna może być pomoc doradcy finansowego. Doradca, oferując produkty kilku towarzystw funduszy inwestycyjnych dobrze wie, który z nich osiąga najlepsze wyniki finansowe i daje szanse osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Na wielkość ostatecznego zysku niebagatelny wpływ ma wysokość prowizji pobieranych przez TFI. Niezależny doradca finansowy, może skutecznie negocjować z towarzystwem funduszy inwestycyjnych ich obniżenie

Kupowanie funduszy inwestycyjnych to z założenia działanie długoterminowe. W trakcie inwestycji zawsze zdarzają się okresy lepszej i gorszej koniunktury. Wybierając fundusz inwestycyjny oddaje swoje pieniądze w zarządzenie specjalistom, których zadaniem jest maksymalizować zysk w ramach wybranej przez nas strategii. - Jaką strategię wybrać i któremu towarzystwu funduszy inwestycyjnych zaufać? Na tym etapie nieoceniona jest pomoc doradców finansowych. O tym, że w fundusze inwestycyjne to atrakcyjna forma oszczędzania świadczy ich rosnąca popularność w Polsce. Wartość aktywów Otwartych Funduszy Inwestycyjnych na koniec października przekroczyła już ponad 54 mld złotych. Od początku roku 2005 aktywa funduszy inwestycyjnych w Polsce wzrosły o 42 proc., a w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 58 proc.

- "Osoby oszczędzające w funduszach inwestycyjnych zdają sobie sprawę, że ich pieniądze są bezpieczne a działalność funduszy kontrolowana. Nie bez znaczenia jest również możliwość wyjścia z inwestycji w każdym momencie jej trwania bez utraty zysków. Kolejną przyczyną tak dużego powodzenia funduszy inwestycyjnych jest również możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków co jest niemożliwe przy inwestycjach tradycyjnych takich jak lokaty bankowe" - mówi Michał Ławiński, doradca Goldenegg.

fot. mat. prasowe

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: