eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jak wybrać fundusz inwestycyjny

Jak wybrać fundusz inwestycyjny

2005-11-16 00:25

Jak wybrać fundusz inwestycyjny

© fot. mat. prasowe

Niepewność polityczna skutkuje często pogorszeniem koniunktury na lokalnym rynku kapitałowym. W rzeczywistości to bardzo dobry okres na kupowanie akcji czy jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. W wyborze odpowiedniego funduszu pomóc może niezależny doradca finansowy.

Przeczytaj także: Nowe fundusze sektorowe w ofercie TFI

W okresie zawirowań politycznych wielu inwestorów zastanawia się nad sensem kupowania papierów wartościowych czy też jednostek funduszy inwestujących w takie papiery. Przecież akcje i obligacje tanieją a wraz z nimi i jednostki funduszy są coraz tańsze. Ale wbrew pozorom to właśnie czas zawirowań politycznych, skutkujący często korektą na lokalnym rynku kapitałowym, jest najlepszym momentem na inwestycje na takim rynku. Dlaczego?

- "To prawda, że w takim okresie akcje i obligacje tanieją. Jednak ta przecena nie ma żadnych merytorycznych podstaw, a jedynie podstawy psychologiczne" - mówi Krzysztof Orlik z zarządu firmy Goldenegg. "A jeżeli tak, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że po uspokojeniu sytuacji politycznej wartość akcji, obligacji czy jednostek funduszy powróci do swoich poprzednich wielkości. Taka korekta jest zatem znakomitą szansą na inwestycje w przecenione i niedowartościowane papiery wartościowe."

Zmiany polityczne na razie bez konsekwencji

Trzeba jednak zastanowić się nad pytaniem, czy wybór czasu inwestycji właśnie w okresie politycznych zawirowań ma jakieś konsekwencje dla wyboru kategorii funduszu, w którym ulokujemy swój kapitał. Aby znaleźć odpowiedź na tak postawione pytanie warto najpierw odpowiedzieć sobie na inne: czy fakt, że ta czy inna partia zdobyła władzę zmienia cele, jakie chcemy osiągnąć poprzez inwestycje. To znaczy, czy na przykład powoduje zmianę wieku, w którym chcemy przejść na emeryturę czy też zmianę wielkości domu, jaki chcemy kupić. Jeżeli nie, a prawdopodobnie większość z nas właśnie tak uważa, to nie ma powodu, by przez krótkotrwałe, polityczne perturbacje zmieniać sposób realizacji swoich finansowych celów. Chyba, że owe polityczne perturbacje przerodzą się w kryzys polityczny a później gospodarczy. Ale to już zupełnie inna sprawa i na szczęście na razie nas nie dotyczy.

Akcyjny dla odważnych

Jakiej kategorii fundusz zatem wybrać? Zależy to od dwóch czynników: wybranego przez nas horyzontu inwestycyjnego, czyli okresu, na jaki chcemy ulokować kapitał, oraz akceptowanego przez nas poziomu ryzyka. Jeżeli chodzi o ten pierwszy czynnik panuje zasada, że im dłuższy horyzont czasowy, tym inwestycja powinna być agresywniejsza. To znaczy udział akcji bądź funduszy akcyjnych w naszym portfelu powinien być większy. Oczywiście akcje mają to do siebie, że okresowo ich wartość może spadać, tak jak dzieje się to teraz z powodu politycznych „przepychanek”. Ale akcje też dają możliwość osiągania bardzo wysokich zysków, nierealnych np. w przypadku obligacji. W dłuższym okresie zyski te pozwolą z nawiązką odrobić straty, ponoszone w czasach korekty czy bessy na giełdzie. Analogicznie im krótszy inwestycyjny horyzont, tym portfel powinien być skonstruowany bezpieczniej, to znaczy mniej powinno być w nim akcji a więcej obligacji czy też funduszy obligacyjnych albo skarbowych. Papiery bezpieczne zarabiają mało, ale też mało prawdopodobne jest, by przynosiły ujemne wyniki.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: