eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyt konsumpcyjny - rzadziej zaciągany, ale wyższy

Kredyt konsumpcyjny - rzadziej zaciągany, ale wyższy

2014-12-08 15:04

Kredyt konsumpcyjny - rzadziej zaciągany, ale wyższy

Rośnie średnia wartość wypłaconego kredytu konsumpcyjnego © Ania - Fotolia.com

Rynek kredytowy niemal nieustannie podlega dynamicznym zmianom. Nie inaczej jest i teraz. Statystyki pokazują, że bieżący rok nie należał do rekordowych pod względem ilości sprzedanych kredytów konsumpcyjnych - w pierwszej połowie bieżącego roku klienci zaciągnęli ich aż o milion mniej niż w analogicznym okresie roku 2008. Okazuje się jednak, że ich łączna wartość sięgnęła 37,8 miliarda złotych. Tak wysokiego wyniku nie zanotowano jeszcze nigdy. A zatem, pożyczamy rzadziej, ale więcej.

Przeczytaj także: Rynek kredytowy się rozkręca

Jak wynika z danych udostępnionych przez KPF, średnia kwota zaciąganego w 2008 roku wynosiła 7,8 tys. PLN, a w bieżącym roku było to już 10,4 tys. PLN.
- Łatwo policzyć, iż oznacza to wzrost o 1/3 w relacji do wyników tak chętnie cytowanego roku 2008. Rosnąca średnia kwota wypłaconego kredytu, to nie tylko potwierdzenie poprawy koniunktury na rynku kredytowym w Polsce, jaką zapowiadał zresztą od kilku już kwartałów Barometr Rynku Consumer Finance, publikowany systematycznie przez KPF i IRG SGH od 2007 roku. To jednocześnie ujawnienie rosnących aspiracji konsumpcyjnych polskich gospodarstw domowych i poprawy deklarowanych przez nie ocen przyszłej sytuacji gospodarczej w Polsce - uważa dr Mirosław A. Bieszki, Doradca Ekonomiczny KPF.

Ostatni z raport BIK „Kredyt Trendy” zwraca uwagę między innymi na opis struktury zawartych umów kredytowych według kwot kredytu. Kredyty poniżej 10 tys. PLN stanowią jedynie 22% ogólnej wartości, podczas gdy kredyty na kwoty od 10 do 50 tys. PLN aż 42%.
– Rosnący udział kredytów z wyższych przedziałów udostępnianych w jego ramach kwot zwraca uwagę na potrzebę rozważnego podejścia do szacowania ryzyka kredytowego, weryfikacji sposobów wykorzystania zewnętrznych baz danych, przeglądu stosowanych metod scoringowych – stwierdza Urszula Okarma, Członek Zarządu KRUK SA, partner kampanii społecznej KREDYTOBRANIE 2.0. Dobre praktyki konsumenta, promującej odpowiedzialne zaciąganie zobowiązań finansowych.

fot. Ania - Fotolia.com

Rośnie średnia wartość wypłaconego kredytu konsumpcyjnego

Jak wynika z danych udostępnionych przez KPF, średnia kwota zaciąganego w 2008 roku wynosiła 7,8 tys. PLN, a w bieżącym roku było to już 10,4 tys. PLN.


- To zjawisko może wzmacniać rekomendację konserwatywnego podejścia do udzielania kredytów, w szczególności, jeśli w ocenie kredytodawców mogłoby nie dojść do poprawy perspektyw w obszarze etyki zobowiązań konsumentów. A z taką sytuacją zdaje się, że będziemy mieli do czynienia – dodaje Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.


Porównanie danych o ilości i wartości kredytów konsumpcyjnych za okres pierwszych półroczy lat od 2008 do 2014 pokazuje, że przyrost średniej kwoty nastąpił skokowo począwszy od roku 2012. W roku 2011 średnia kwota nadal pozostawała na poziomie zbliżonym do roku 2008.
- Tak dynamiczne zmiany sugerują, by na rosnącą średnią wypłacanego kredytu spojrzeć także w kontekście badań, jakie przeprowadził KPF i SGH odnośnie przyczyn opóźnień w wywiązywaniu się z zobowiązań kredytowych. Wyniki tych badań nabierać mogą dodatkowego znaczenia - mówi Andrzej Roter.
W percepcji ponad 46% gospodarstw domowych źródłem nieterminowego wywiązywania się z zobowiązań kredytowych są niewłaściwe postawy kredytobiorców wobec zaciągania kredytów. Postawy te można scharakteryzować jako nazbyt optymistyczne, czy może już nawet lekkomyślne w podejściu do oceny możliwości własnego budżetu domowego.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: