eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Fundusze i nie tylko

Fundusze i nie tylko

2005-11-02 11:57

Przeczytaj także: Monitorowanie oszczędności


Dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne

Fundusz inwestycyjny jest alternatywną formą inwestowania i oszczędzania, która w każdym aspekcie jest dostosowana do tego aby zapewniać najwyższy poziom bezpieczeństwa pomnażania kapitału. Dlatego też działalność funduszy inwestycyjnych jest nadzorowana przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. Jednocześnie bezpieczeństwo zapewnia Ustawa o funduszach inwestycyjnych. Kontrolę nad bezpieczeństwem zgromadzonych środków w funduszach inwestycyjnych sprawuje również Bank Depozytariusz. Ponadto towarzystwa funduszy inwestycyjnych muszą przestrzegać ustalonych obowiązków informacyjnych, takich jak publikacja półrocznych i rocznych sprawozdań finansowych zarządzanych funduszy oraz prospektów informacyjnych tych funduszy.


Pytanie do eksperta
Jakiś czas temu kupiłem jednostki funduszy inwestycyjnych? Na jakich zasadach pobierany jest podatek Belki od moich oszczędności?


- „Podatek od zysków kapitałowych, popularnie zwany podatkiem Belki, jest pobierany jedynie od zysku, który wypracują Pana oszczędności, a nie od całej kwoty oszczędności. Kwota pobieranego podatku odpowiada 19% tego zysku i potrącana jest na zasadzie ryczałtu (nie musi Pan się rozliczać z tego podatku w corocznych zeznaniach podatkowych) w momencie umarzania jednostek, czyli wtedy kiedy zdecyduje się Pan wypłacić pieniądze z funduszu. Sam decyduje więc Pan o tym kiedy zapłaci podatek i jest to niewątpliwie przewaga oszczędzania w funduszach inwestycyjnych nad produktami bankowymi.” - Anna Sobolewska, Z-ca Dyrektora ds. Sprzedaży SEB TFI.


Mój kapitał

Będąc analitykiem trudno nie obracać również własnymi pieniędzmi. W inwestowaniu przestrzegam zasady dywersyfikacji ryzyka, czyli rozłożenia go na różne obszary. Część środków inwestuję więc na giełdzie, bo tu łatwo o dywersyfikację. Muszę jednak przyznać, że z wiekiem moja skłonność do ryzyka maleje dlatego lokuję środki także w nieruchomościach. Do tego trzeba jednak posiadać już pewien kapitał. Jako analityk preferuję więc samodzielne inwestycje, ale osoby, które zaczynają oszczędzać lub inwestować powinny pomyśleć o pomocy doświadczonych specjalistów. Żeby dobrze orientować się w rynku trzeba też poświęcać na jego monitorowanie sporo czasu. Osoby bardzo zajęte i początkujący inwestorzy działając samodzielnie dużo ryzykują. Szczególnie w przypadku akcji warto skorzystać z usług towarzystw funduszy inwestycyjnych. - Piotr Kuczyński, analityk Domu Maklerskiego WGI.


Słowniczek wyrażeń z rynku funduszy inwestycyjnych

Aktywa funduszu - mienie funduszu inwestycyjnego, obejmujące: środki pieniężne z tytułu wpłat uczestników oraz papiery wartościowe i udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, wniesione do funduszu przez jego uczestników, środki pieniężne, prawa nabyte przez fundusz oraz pożytki z tych praw.

Aktywa netto funduszu - aktywa funduszu inwestycyjnego pomniejszone o jego zobowiązania.

Rejestr uczestnika - ewidencja danych uczestnika funduszu prowadzona przez Agenta Transferowego, zawierająca: dane identyfikacyjne uczestnika; datę nabycia, liczbę i cenę nabycia jednostek; liczbę posiadanych przez niego jednostek uczestnictwa; informację o pełnomocnictwach udzielonych lub odwołanych przez uczestnika; datę odkupienia, liczbę odkupionych jednostek uczestnictwa oraz kwotę wypłaconą uczestnikowi za odkupione jednostki.

Statut funduszu - dokument określający warunki działania funduszu inwestycyjnego, sporządzony w formie aktu notarialnego. Regulamin dostarczający uczestnikowi informacji na temat m.in. celu inwestycyjnego, polityki inwestycyjnej, kosztów inwestycyjnych, częstotliwości wyceny itp. Treść statutu, jak również wszelkie w nim zmiany, są zatwierdzane przez KPWiG.


W następnym odcinku
O przewadze funduszy inwestycyjnych nad kapitałowymi funduszami ubezpieczeniowymi. Autorka artykułu przedstawi różnice pomiędzy funduszem inwestycyjnym a ubezpieczeniem na życie. Dowiedzą się Państwo jakie konkretne argumenty przemawiają za wyborem funduszy inwestycyjnych jako formy lokaty kapitału.

Cykl edukacyjny ABC Oszczędzania został przygotowany wspólnie przez SEB Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. oraz dziennikarzy ekonomicznych.

poprzednia  

1 2

oprac. : Grzegorz Piotrowski / SEB TFI SEB TFI

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: