eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bezpieczna renta dożywotnia

Bezpieczna renta dożywotnia

2014-10-16 10:14

Przeczytaj także: Renta dożywotnia i odwrócony kredyt hipoteczny okiem KPF

Duże bariery wejścia na rynek firm chcących oferować świadczenie dożywotnie ograniczają dostęp do niego niestabilnym finansowo przedsiębiorstwom. Jednocześnie długofalowo mogą jedynie zwiększać i utrwalać zaufanie do podmiotów, oferujących ten produkt. Zwraca uwagę też pewna nieznajomość dożywotniego świadczenia pieniężnego przez osoby, którym w realizowanym przez KPF i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH badaniu „Sytuacja na rynku consumer finance” zadano pytanie o to, na co ustawodawca powinien mieć wzgląd przy jego regulowaniu.
- Aż 49,6% respondentów nie miało w tej kwestii zdania, ale 46,3% uznało, że to przedsiębiorcy powinni wziąć na siebie całe ryzyko, związane ze świadczeniem usługi. Co jeszcze ciekawsze, a może i zaskakujące – im młodsza i lepiej wykształcona osoba, tym ta opinia jest bardziej zdecydowana – mówi Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.


ŚWIADCZENIE DOŻYWOTNIE – UZUPEŁNIENIE ŚWIADCZEŃ Z ZUS


Świadczenia, powiększające budżet domowy Seniorów o 50-60%, dla wielu z nich stanowią znaczący zastrzyk finansowy, a perspektywa skorzystania z produktu już teraz oferowanego przez fundusze hipoteczne – warta rozważenia.
- Średnia wypłacana przez naszą spółkę renta to 1034 zł, a według danych GUS najczęściej występującą emeryturą pobieraną przez największą liczbę świadczeniobiorców, tj. przez 319,8 tys. osób była emerytura w wysokości 1.481,87 zł, co daje nawet 70% - wskazuje Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes FH Familia S.A.
Wszelkie analizy i prognozy ekonomiczne nie pozostawiają złudzeń, że świadczenia emerytalne wypłacane w ramach systemu zabezpieczenia emerytalnego (ZUS i OFE) nie zapewnią poziomu życia, oczekiwanego przez osoby starsze. Małą popularnością wśród oszczędzających na „spokojną starość” cieszą się również produkty, funkcjonujące jako trzeci filar – Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Z danych Komisji Nadzoru Finansowego na koniec czerwca 2014 roku wynika, że podmioty do tego uprawnione prowadzą 816 735 rachunków IKE, z czego tylko na 25% z nich zasilono w I półroczu bieżącego roku nowymi wpłatami. Spada natomiast liczba IKZE. O ile w ubiegłym roku było ich ponad 508 000, o tyle – według KNF – w połowie 2014 już o ponad 15 000 mniej.

AKTUALNY STATUS REGULACJI


Istotnym aspektem przy szacowaniu, kiedy ustawa o dożywotnim świadczeniu pieniężnym może wejść w życie jest aktualny status legislacyjny projektowanych przepisów. W poniedziałek, 13 października w Ministerstwie Gospodarki odbywa się długo oczekiwana konferencja uzgodnieniowa w celu dyskusji nad uwagami zgłoszonymi przez organy administracji publicznej i strony społeczne w toku konsultacji projektu.
- Oczekujemy merytorycznej dyskusji nad zgłoszonymi w toku konsultacji społecznych uwagami. KPF, który będzie uczestniczył w konferencji uzgodnieniowej, przedstawił swoje stanowisko odnoszące się m.in. do mechanizmów wykreślenia hipoteki po śmierci świadczeniobiorcy, których zabrakło w projektowanych przepisach. Nade wszystko jednak mamy nadzieję, że po konferencji uzgodnieniowej, projekt po uprzednim przyjęciu przez Radę Ministrów zostanie już przekazany do Sejmu, który rozpocznie nad nim prace. To bardzo ważne, by jak najszybciej Seniorzy posiadali dostęp do kompleksowej oferty finansowej poprawiającej ich status materialny: usługi odwróconego kredytu hipotecznego, oferowanego przez banki i świadczenia dożywotniego, dystrybuowanego przez tzw. fundusze hipoteczne – powiedział Marcin Czugan, dyrektor Departamentu Prawno – Legislacyjnego Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: