eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Badanie Oszczędności Polaków IX 2014

Badanie Oszczędności Polaków IX 2014

2014-10-13 17:31

Badanie Oszczędności Polaków IX 2014

Oprocentowanie depozytów rozczarowuje Polaków © Tran-Photography - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (14)

Proponowane przez banki procentowanie depozytów daleko odbiega od oczekiwań Polaków. Najbardziej rozczarowane, podobnie jak w poprzedniej edycji badania, okazują się być osoby 55+, chociaż malkontentów nie brakuje również wśród młodszych grup wiekowych. Na negatywne oceny wpływa również wykształcenie respondentów - im wyższe, tym poziom niezadowolenia okazuje się większy. To niektóre z wniosków płynących z dwunastej już fali Badania Oszczędności Getinu.
Niespełna jedna piąta badanych uznaje oprocentowanie bankowych produktów oszczędnościowych za atrakcyjne i jest to wyraźnie mniejsza grupa niż uznających oprocentowanie za nieatrakcyjne. Tych ostatnich jest ponad trzy piąte. Od ostatniego, 11. Badania, o atrakcyjności mówi o 1,2 proc. więcej osób (17,4 proc.), a o nieatrakcyjności o 5 proc. mniej (62,8 proc.).

fot. mat. prasowe

Jak oceniam oprocentowanie oszczędności w bankach

Niemal 63 procent respondentów uważa oprocentowanie za nieatrakcyjne, ale to i tak mniej niż w poprzednim badaniu


Wolne środki


O ile w sierpniu 9,4 proc. posiadających wolne środki deklarowało ich ulokowanie lub inwestowanie, to we wrześniu było ich 6 proc. Nie zmienił się udział osób posiadających wolne środki, ale niezainteresowanych lokowaniem bądź inwestowaniem (21,6 proc.). Brak wolnych środków deklarowało 69,2 proc. respondentów (wzrost w porównaniu do sierpnia o 3,2 proc.).

fot. mat. prasowe

Posiadam wolne środki

W porównaniu z sierpniem bieżącego roku wzrosła liczba osób, które nie posiadają wolnych środków


Na oszczędzanie zdecydowałoby się 62,5 proc. (spadek o 11,7 proc. – w sierpniu 74,2 proc.), zaś na inwestowanie 30,7 proc, co stanowi wzrost o 10,3 proc.

fot. mat. prasowe

Średnia kwota lokaty

Średnia kwota lokaty była we wrześniu o niemal 4 tysiące złotych wyższa niż w poprzednim miesiącu.


Średnia kwota już ulokowanych zasobów wzrosła z 16,5 tys. zł. do 20,4 tys. zł.

Analizując strukturę posiadanych wolnych środków, okazało się, że znacznie więcej osób deklarowało korzystanie z oszczędnościowych produktów bankowych (76,0 proc., wzrost o 7,8 proc.). Sposoby inne niż oszczędzanie i inwestowanie wskazało 17,5 proc. ankietowanych (spadek o 7,7 proc.).

fot. mat. prasowe

W jaki sposób lokuję wolne środki?

Najpopularniejszym sposobem gromadzenia środków jest oszczędzanie.


Sposoby oszczędzania


Ponad połowa ankietowanych (50,7 proc.) w grupie osób posiadających wolne środki odkłada nieregularnie kwoty o zróżnicowanej wysokości. Niemal 30 proc. (29,4 proc.) odkłada regularnie, raz w miesiącu lub częściej, kwoty o określonej wysokości. Poniżej 15 proc. (14,7 proc.) odkłada bardzo rzadko, najczęściej wtedy, gdy otrzyma dodatkowe środki, np. premię. Nieco ponad 5 proc. (5,1 proc.) odkłada raz na kwartał określoną sumę pieniędzy.

fot. mat. prasowe

Sposoby oszczędzania

W przypadku ponad 50 procent ankietowanych (50,7 proc.) w grupie osób posiadających wolne środki odkłada nieregularnie kwoty o zróżnicowanej wysokości.Największą dyscypliną w systematycznym oszczędzaniu co miesiąc lub częściej wykazują się mieszkańcy średnich miast (50-199 tys. mieszkańców) – 6,7 proc. O dyscyplinę najtrudniej w Warszawie. W tym mieście 7,4 proc. ankietowanych odkłada nieregularnie i nieokreślone sumy, zaś 5,6 proc. robi to bardzo rzadko. Najmniej popularny sposób gromadzenia oszczędności we wszystkich grupach to kwartalne odkładanie określonej kwoty.

fot. mat. prasowe

Systematyczne oszczędzanie wg miast

Największą dyscypliną w systematycznym oszczędzaniu co miesiąc lub częściej wykazują się mieszkańcy średnich miast


Najbardziej zdyscyplinowane do regularnego odkładania były osoby w wieku 18-24 lat – niemal połowa osób w tej deklaruje systematyczne oszczędzanie stałych kwot co miesiąc lub częściej. Co piąta osoba w wieku 55-65 lat odkłada bardzo rzadko, tylko w przypadku przypływu większe kwoty pieniędzy. Osoby dorosłe najrzadziej wybierały odkładanie przynajmniej raz w miesiącu.

fot. mat. prasowe

Systematyczne oszczędzanie wg wieku

Najbardziej zdyscyplinowane do regularnego odkładania były osoby w wieku 18-24 lat


Osoby z wykształceniem podstawowym odkładały z największą regularnością. Zaledwie co czwarty ankietowany w grupie osób z wykształceniem wyższym deklarował odkładanie przynajmniej raz w miesiącu. Najmniejszą dyscyplinę zachowują osoby z wykształceniem średnim – oszczędzających regularnie (co miesiąc / co kwartał) było o ponad połowę mniej od osób odkładających mniej systematycznie (regularnie / rzadko).

fot. mat. prasowe

Systematyczne oszczędzanie wg wykształcenia

Osoby z wykształceniem podstawowym odkładały z największą regularnością.

 

1 2 3

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: