eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto IX 2014

TFI: wartość aktywów netto IX 2014

2014-10-13 15:25

TFI: wartość aktywów netto IX 2014

TFI: wartość aktywów netto IX 2014 © Magdziak Marcin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wartość aktywów zarządzanych przez krajowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych powróciła na ścieżkę wzrostów. Po lipcowych spadkach w sierpniu mieliśmy już do czynienia z dodatnią dynamiką, sięgającą +3,5 procenta. Podobnie było we wrześniu, kiedy to aktywa wzrosły o niemal 2 procent. Największy wpływ na ten wynik miał segment funduszy aktywów niepublicznych.
Gdy spojrzymy na dane dotyczące tegorocznej dynamiki aktywów to okaże się, że główny ciężar wzrostu wzięły na siebie fundusze aktywów niepublicznych. Często są to produkty szyte na miarę, tworzone na potrzeby konkretnego inwestora. W samym wrześniu aktywa w nich zgromadzone wzrosły o +1,3 mld zł, a od początku roku o ponad +9,5 mld zł. Na koniec miesiąca ulokowane w nich było już ponad 46,7 mld zł, co odpowiada 22% rynku. Do wzrostu aktywów tej grupy przyczyniają się głównie wpłaty nowych środków i tak też było we wrześniu.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN)

Wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym miesięczna wartość aktywów netto zanotowała wzrost.


W sumie wrześniowy bilans sprzedaży dla całego rynku, według szacunków Analiz Online, powiększył stan aktywów o ok. +1,6 mld zł. Pozostała kwota (+2,3 mld zł) to efekt zarządzania. Poprawa koniunktury na krajowym rynku akcji, oraz „niekończąca” się hossa na rynku długu wspiera wyniki funduszy inwestycyjnych. We wrześniu zysk wypracowało ponad 60% z nich.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Aktywa funduszy dłużnych wzrosły we wrześniu o ponad miliard złotych.


Poza funduszami aktywów niepublicznych, o ponad +1,0 mld zł wzrosły we wrześniu także aktywa funduszy dłużnych, drugiego pod względem wielkości segmentu rynku. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem klientów, dodatkowo aktywa rosną dzięki utrzymującej się koniunkturze na tym rynku. W ostatnim tygodniu września rentowności obligacji skarbowych zanotowały nowe historyczne minima, a indeks IROS wzrósł w sumie ósmy raz z rzędu, tym razem o +0,9%. Podobnie jak w poprzednim miesiącu, główny ciężar wzrostu wzięły na siebie fundusze polskich papierów dłużnych, głównie inwestujące na rynku skarbowym.

fot. mat. prasowe

Wartość aktywów netto funduszy (mln PLN)

W przypadku trzech segmentów zanotowana aktywność okazała się ujemna


W przypadku funduszy inwestujących na rynkach zagranicznych, aktywa przyrosły o symboliczne +0,5 mln zł do 7,2 mld zł.

Trzecim segmentem, który w największym stopniu przyczynił się do wrześniowego wzrostu aktywów okazały się fundusze akcyjne. Zgromadzone w nich środki wzrosły o blisko +0,6 mld zł, głównie dzięki świetnym wynikom zarządzania wypracowanym przez fundusze akcji polskich. Indeks szerokiego rynku WIG sięgnął najwyższego poziomu od lutego i wzrósł o +5,8%, przy czym najlepiej radził sobie segment małych i średnich spółek. Zarówno indeks MiS80, jak i mWIG40 odnotowały wzrost o +7,1%. W efekcie wynik z zarządzania funduszy akcyjnych powiększył stan aktywów o blisko +0,9 mld zł, co oznacza, iż bilans sprzedaży był ujemny. Powodem jest utrzymująca się rezerwa klientów do tej klasy aktywów. Warto też zwrócić uwagę na odmienne zachowanie sektora funduszy akcji polskich i zagranicznych.

Podczas gdy aktywa pierwszego z nich wzrosły o +3,2% do blisko 23 mld zł, w przypadku funduszy akcji zagranicznych, odnotowaliśmy spadek o -1,6% do 7,1 mld zł na koniec miesiąca. Powodem jest znacznie lepsze zachowanie warszawskiej giełdy, która w ostatnim miesiącu wyraźnie odstawała od rynków zagranicznych, na których to dominowały spadki.

Zwyżki notowań akcji na warszawskiej giełdzie i utrzymująca się dobra koniunktura na rynku długu mocno wsparły także wyniki funduszy mieszanych. Mimo, iż zakończyły miesiąc z ujemnym bilansem sprzedaży, aktywa w nich zgromadzone wzrosły o blisko +0,4 mld zł, a od początku roku ich wartość powiększyła się już +6,3 mld zł do 31,2 mld zł. Dzięki temu zdołały utrzymać trzecią pozycję na rynku.

fot. mat. prasowe

Wartość aktywów netto funduszy (mln PLN)

Wartość aktywów netto krajowych funduszy inwestycyjnych wzrosła o +20,7 mld zł.


Nieustannie, z każdym miesiącem rosną także aktywa, którymi zarządzają fundusze gotówkowe i pieniężne. Dzięki utrzymującej się popularności we wrześniu powiększyły wartość zgromadzonych w nich środków o ponad +0,3 mld zł do 25,6 mld zł.

Ujemną dynamikę odnotowaliśmy natomiast w przypadku trzech segmentów. W przypadku funduszy ochrony kapitału przekroczyła ona -10%. To efekt zakończenia działalności trzech funduszy o charakterze produktu strukturyzowanego. W wyniku tych operacji aktywa zgromadzone w tym segmencie zmniejszyły się w sumie o -160 mln zł do zaledwie 1,3 mld zł.

W sumie od początku roku wartość aktywów netto krajowych funduszy inwestycyjnych wzrosła o +20,7 mld zł.


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: