eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jakie metody płatności oferują europejskie sklepy internetowe?

Jakie metody płatności oferują europejskie sklepy internetowe?

2014-10-10 12:35

Jakie metody płatności oferują europejskie sklepy internetowe?

Jakie metody płatności oferują europejskie sklepy internetowe? © alexstr - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jakie metody płatności są najpopularniejsze w europejskich sklepach internetowych? Okazuje się, że wiele zależy od kraju, z którego pochodzi e-sprzedawca. W każdym z państw przebadanych na potrzeby analizy porównywarki cen idealo dostępne są: karta kredytowa, karta debetowa, e-Payment, przedpłata na konto oraz płatność w ratach. Mimo tych podobieństw, obserwuje się również wiele różnic. I tak np. przedpłatę na konto przyjmie niemal każdy polski sklep (96 procent), podczas gdy w Anglii odsetek akceptantów tego rodzaju płatności jest zaledwie 4 procent.

Przeczytaj także: 20 lat polskich kart Visa

W raporcie zanalizowano możliwości płatności oferowane przez europejskich sprzedawców internetowych oraz różnice między poszczególnymi krajami. W badaniach idealo uwzględnione zostały najpopularniejsze sklepy internetowe współpracujące z idealo w Polsce, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Oprócz charakterystycznego dla wszystkich zbadanych krajów rozpowszechnienia płatności kartą kredytową lub za pośrednictwem serwisu PayPal w raporcie znaleźć można także interesujące różnice między poszczególnymi państwami.

Karta kredytowa i e-Payment najpopularniejszymi metodami płatności w Europie


Spośród zanalizowanych metod płatności tylko pięć oferowanych jest w każdym ze zbadanych krajów: karta kredytowa, karta debetowa, e-Payment, przedpłata na konto oraz płatność w ratach. Mimo tego podobieństwa zaobserwować można jednak znaczne różnice między rozpowszechnieniem tych form zapłaty w poszczególnych krajach. Przykładem może być przedpłata na konto: Podczas gdy ta metoda płatności akceptowana jest w prawie każdym polskim sklepie internetowym (96%), trudno doszukać się jej u brytyjskich sprzedawców (4%).

Najsilniej reprezentowanymi w Europie metodami płatności są karta kredytowa oraz e-Payment. Jako jedyne z uwzględnionych w badaniach form zapłaty są one oferowane przez więcej niż 70% sklepów internetowych we wszystkich zanalizowanych krajach.

fot. mat. prasowe

Metody płatności oferowane w sklepach internetowych

Najpopularniejszymi metodami płatności w Europie są karta kredytowa i e-Payment.


Karty kredytowe: Visa i MasterCard dominują w całej Europie


Najczęściej akceptowaną kartą kredytową w całej Europie jest Visa. We Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii płatność nią oferuje każdy ze zbadanych sprzedawców. Podobnie rozpowszechniona jest tylko karta MasterCard. Płatności kartą Visa i/lub MasterCard akceptowane są w co najmniej 72% sklepów internetowych w każdym z krajów. Na trzecim miejscu pozycjonuje się karta American Express (AmEX), która jako metoda płatności oferowana jest najczęściej w brytyjskich sklepach internetowych.

fot. mat. prasowe

Karty kredytowe akceptowane w europejskich sklepach internetowych

W większości sklepów akcpetowane są karty MasterCard i Visa.


PayPal bezkonkurencyjny wśród operatorów e-Payment


Także zapłata za pośrednictwem serwisów e-Payment należy do najczęściej oferowanych metod płatności w Europie. W Polsce bardziej popularne od nich są tylko przedpłata na konto i przesyłka za pobraniem. Nie zmienia to jednak faktu, że e-payment oferowany jest w dziewięciu na dziesięć zbadanych polskich sklepów – tak samo jak w przypadku Niemiec i Włoch, w których jest to najczęściej spotykana forma płatności.

fot. mat. prasowe

Płatności e-Payment akceptowane w europejskich sklepach internetowych

Wśród płatności e-payment zdecydowanym liderem jest PayPal, który bije konkurencję na głowę.


Wśród operatorów płatności e-Payment niekwestionowanym liderem jest serwis PayPal, który wyraźnie dominuje w każdym ze zbadanych krajów. W Polsce zapłatę za jego pośrednictwem oferuje 62% sklepów internetowych. Polski rynek jest przy tym jednak w badaniach idealo tym, który wyróżnia się szczególnie bogatą ofertą operatorów płatności internetowych. Oprócz PayPal często oferowany jest serwis PayU, z którego usług korzysta 56% sprzedawców. Oprócz tego w zbadanych przez idealo polskich sklepach akceptowane są płatności za pośrednictwem serwisów Przelewy24 (18%), dotpay (8%), SOFORT Banking (6%) oraz Paybynet (4%) i Skrill (2%).

Płatności mobilne wciąż mało popularne


Wśród zbadanych przez idealo sklepów najtrudniej doszukać się tych, które akceptowałyby mobilne możliwości płatności takie jak NFC, BLE lub skanowanie kodów QR. Może być to związane z faktem, że tego typu usługi powstały raczej z myślą o handlu stacjonarnym. W przypadku sprzedaży internetowej wartość dodana jest natomiast raczej niska, również dlatego że wielu operatorów e-Payment oferuje aplikacje i mobilne wersje swoich stron internetowych, które umożliwiają łatwą płatność w trakcie zakupów mobilnych – równie wygodnych na ekranie tabletu, jak i smartfona.

Tylko wśród niemieckich sprzedawców uwzględnionych w badaniach idealo znalazły się trzy z pięćdziesięciu sklepów internetowych, w których wśród możliwych metod płatności wymieniane są te za pośrednictwem serwisów m-Payment. W dwóch przypadkach sprzedawcy korzystają z usług Yapital. Klienci sklepu mogą wtedy zeskanować umieszczony na stronie internetowej kod QR i tym samym dokonać zapłaty. Trzeci ze wspomnianych sklepów oferuje natomiast mPass, mobilną metodę płatności polegającą na podaniu numeru telefonu, hasła oraz numeru mTAN.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Julianna1972 / 2014-10-13 12:41:43

    A co z leasingiem? Często kupuję coś na allegro i rzadko widzę, że można kupic coś w leasing, a z doświadczenia uważam, że jest to bardzo korzystne dla mśp. Sama kilak razy brałam już zakupy w leasing plus i nigdy się jeszcze nie zawiodłam. Na pewno lepsze to niż kredyt, a zadziwiająco często ta metoda płatności jest pomijana. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: