eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek akcji, walut i surowców 22-26.09.14

Rynek akcji, walut i surowców 22-26.09.14

2014-09-29 10:09

Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 15-19.09.14


Rynek akcji w Niemczech


Ostatni tydzień przyniósł spadki. W czwartek kontrakty na indeks DAX dynamicznie zniżkowały do wielosesyjnego dna na poziomie 9472pkt. W piątek doszło do konsolidacji o szerokości 110 punktów. Zamknięcie wypadło blisko dziennego szczytu na poziomie 9543pkt. (wykres 3).

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Kontrakty na indeks DAX

Zamknięcie wypadło blisko dziennego szczytu na poziomie 9543pkt.


Na początku tygodnia oczekuję na wzrosty. Pokonanie oporu w okolicy 9580pkt. powinno otworzyć drogę na wrześniowe szczyty w okolicy 9790pkt. oraz 9895pkt. W dalszej perspektywie możliwy jest powrót na tegoroczne maksimum (10054pkt.).

Najpóźniej do końca roku oczekuję na silny punkt zwrotny, po którym rynek może wejść w kilkumiesięczną falę spadków. Możliwy powrót do wsparcia w rejonie 8900-9100pkt.

Rynek akcji w Polsce


W ubiegłym tygodniu WIG spadał. W piątek ustanowił wielosesyjne minimum na poziomie 54 122pkt., w ciągu dnia doszło do odbicia. Zamknięcie wypadło na poziomie 54 574pkt.

Z sierpniowego dna widoczna jest silna fala wzrostów, przyjęła ona postać 5-falowej struktury. Jest to optymistyczny sygnał wskazujący, że po blisko rocznej korekcie w trendzie horyzontalnym, w sierpniu rozpoczęła się kolejna fala wzrostów. Mogłaby ona potrwać do grudnia.

W kilkusesyjnej perspektywie możliwy jest ruch do góry. Próba przełamania wrześniowego szczytu może się nie udać i w efekcie dojdzie do cofnięcia i to prawdopodobnie nawet wtedy gdy rynki akcji w USA wyjdą na nowe maksima.
W przeszłości nasz rynek wielokrotnie nie był w stanie wykorzystywać dobrej koniunktury za oceanem, w październiku może być podobne. Dopiero potem możliwy jest kolejny kilkutygodniowy trend wzrostowy (wykres 4). Długoterminowe przesilenie może wypaść najprawdopodobniej na jesieni 2015 roku.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)

W przeszłości nasz rynek wielokrotnie nie był w stanie wykorzystywać dobrej koniunktury za oceanem, w październiku może być podobne. Dopiero potem możliwy jest kolejny kilkutygodniowy trend wzrostowy


Na wykresie indeksu WIG20 z sierpniowego dna nie udało się uformować 5-falowej struktury, głównie poprzez skorygowanie tego indeksu o dywidendę PZU (wykres 5).

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Indeks WIG20 w układzie dziennym

Na wykresie indeksu WIG20 z sierpniowego dna nie udało się uformować 5-falowej struktury, głównie poprzez skorygowanie tego indeksu o dywidendę PZU


Najbliższe sesje mogą przynieść odbicie. Próba przełamania oporu w postaci wrześniowego szczytu podobnie jak na WIG-u może się nie udać. W rezultacie możliwy powrót do wsparcia w rejonie 2470-2480pkt. W dalszej perspektywie, najprawdopodobniej do grudnia, można oczekiwać na wzrosty i atak na szczyt z listopada 2013 roku.

oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: