eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Budujemy dom na kredyt

Budujemy dom na kredyt

2005-10-24 13:24

Budowę domu możemy sfinansować w części lub w całości ze środków z kredytu budowlano-hipotecznego. Nie różni się on w znaczący sposób od kredytu hipotecznego na cele mieszkaniowe.

Przeczytaj także: Kredyt budowlany a hipoteczny

Chcąc sfinalizować inwestycję za pieniądze banku, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, powinniśmy wybrać odpowiednią ofertę i zebrać komplet niezbędnych dokumentów. Po podpisaniu umowy kredytowej będziemy mieli dwa lata (okres ważności pozwolenia na budowę), aby postawić dom. Pierwszą transzę kredytu otrzymamy już na początku inwestycji, kolejne – zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem – po rozliczeniu poniesionych kosztów. Banki dopuszczają kilka sposobów rozliczania transz kredytów budowlanych: na podstawie faktur za materiały budowlane, zdjęć z budowy lub inspekcji nieruchomości dokonywanej przez pracownika banku.

Jeśli rozliczamy się w formie faktur, powinniśmy udokumentować większą część poniesionych kosztów (ok. 60-90 proc.). Jeśli decydujemy się na budowę domu tzw. systemem gospodarczym, lepiej znaleźć bank, który preferuje zdjęcia lub inspekcje nieruchomości. Taki sposób jest wygodny dla kredytobiorcy i co najważniejsze, nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Inspekcja budowy również nie sprawi kłopotów, usługa może jednak kosztować kilkaset złotych.

Kredyt budowlano-hipoteczny udzielany jest na podobnych warunkach jak standardowy kredyt mieszkaniowy. Nie ma różnicy w oprocentowaniu i prowizji. Nieco inaczej wygląda za to spłata kredytu. Obowiązuje obligatoryjna karencja w spłacie kapitału. Przez okres, kiedy trwa budowa i wypłacane są kolejne transze, będziemy odprowadzać do banku jedynie odsetki od kredytu. Pełne raty zapłacimy po wypłaceniu z banku całej pożyczonej kwoty. Pamiętajmy, że budowy nie można przeciągać. Maksymalny czas na dokończenie inwestycji to 3 lata.

Rady dla budujących dom na kredyt:

Weź więcej
Zaciągając kredyt budowlano-hipoteczny warto pomyśleć o dodatkowych pieniądzach. W sytuacji gdyby okazało się, że budowa będzie nas kosztować więcej niż zakładaliśmy, unikniemy konieczności ponownego zadłużania się.

Przygotuj się na różnicę
Pamiętajmy, że w wypadku kredytów walutowych wypłacanych w transzach, możemy otrzymać kwotę inną od tej, której się spodziewaliśmy. Wysokość transzy uzależniona jest od kursu waluty, po kursie której wypłacane są środki z kredytu. Kredyty walutowe przeliczane są na złotówki.

Sprawdź plany
W celu uniknięcia niespodzianek przed wyborem działki budowlanej warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że w najbliższym sąsiedztwie planowana jest budowa ruchliwej trasy, uciążliwego obiektu albo budynku zasłaniającego widok z okna. Warto pamiętać, że o cenie nieruchomości decyduje również jej lokalizacja.

Wykorzystaj działkę
Część banków traktuje działkę budowlaną jako wkład własny do kredytu. Pamiętajmy, że im wyższy wkład własny, tym korzystniejsze warunki kredytu.

oprac. : Open Finance Open Finance

Fundusze na każdą okazję

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: