eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Marża kredytu – jak ją obniżyć?

Marża kredytu – jak ją obniżyć?

2014-09-21 00:15

Marża kredytu – jak ją obniżyć?

Jak obniżyć marżę kredytu hipotecznego? © DDRockstar - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Podejmując decyzję o wzięciu na siebie zobowiązania kredytowego, warto zwrócić uwagę na wysokość marży banków. Jest ona uzależniona od co najmniej ośmiu czynników, dlatego mamy realny wpływ na jej obniżenie. Jakie to czynniki i co zrobić, aby uzyskać tańsze zobowiązanie? Na te pytania odpowiadają Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Przeczytaj także: Kredyt hipoteczny - co musisz o nim wiedzieć

Niskie oprocentowanie nie oznacza niskiej marży


Stopy procentowe spadają, marże rosną
Eksperci już od wielu miesięcy obserwują systematyczny wzrost marż kredytowych. Tymczasem te, wraz z WIBOR-em, składają się na wysokość oprocentowania kredytu. To na nie właśnie należy zwrócić szczególną uwagę. – W ciągu ostatnich 12 miesięcy średnia marża wzrosła o około 0,3-0,4 p.p. w zależności od wielkości kredytu i wartości nieruchomości. Jedną z przyczyn rosnącej ceny kredytu jest spadek stóp procentowych NBP, co powoduje, że banki chcą w ten sposób zrekompensować sobie część utraconych odsetek – tłumaczy Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

Marża a wysokość raty: Wzrost oprocentowania o 0,4 p.p przy 30 letnim okresie spłaty oznacza wzrost miesięcznej raty o około 25 złotych na każde 100 tysięcy zadłużenia - oblicza Michał Krajkowski, DK Notus, ZFDF


Nadchodzą zmiany
To jednak nie jedyny powód podwyżek. W niedalekiej przyszłości, najpóźniej od 31 marca 2015 roku, obowiązywać będzie Rekomendacja U, która zakłada regulację wynagrodzenia banków z tytułu tzw. bancassurance, czyli ubezpieczeń sprzedawanych razem z innymi produktami. Zgodnie z zarządzeniem, banki powinny jednoznacznie wskazywać klientowi, w jakiej roli występują: pośrednika czy ubezpieczającego. Jeśli w tej pierwszej, zapłatę otrzyma jedynie od zakładu ubezpieczeń.

Banki podnoszą marże szacując ryzyko związane z udzielaniem kredytu mieszkaniowego i biorąc pod uwagę koszt pozyskania środków na finansowanie działalności kredytowej. Wdrożenie założeń rekomendacji U spowoduje jednak zmniejszenie przychodów banków z tytułu sprzedaży polis dodawanych do kredytów. Podwyżki mogą być zatem także sposobem na rekompensatę niższego zarobku – zauważa Leszek Zięba, Aspiro, ZFDF.

fot. DDRockstar - Fotolia.com

Jak obniżyć marżę kredytu hipotecznego?

Warto zadbać o wkład własny: im wyższy, tym niższa marża.


Kto może liczyć na niższą marżę?


Podwójna korzyść wysokiego wkładu
Eksperci podkreślają, że istnieje co najmniej kilka sposobów, dzięki którym można uzyskać niższą marżę, a tym samym obniżyć koszt zobowiązania. – Przede wszystkim warto zadbać o wkład własny: im wyższy, tym niższa marża. Aktualnie jej średnia wysokość przy kredycie mieszkaniowym
z własnymi środkami na poziomie 5% wartości mieszkania oscyluje w granicach 2,14%, podczas gdy jeszcze pół roku temu dla takiego samego kredytu można było uzyskać marżę w średniej wysokości 1,94%. W przypadku wyższego wkładu własnego, na poziomie 25%, średnia kształtuje się już
w okolicach 1,78%, podczas gdy pół roku mogliśmy liczyć na 1,65%
(stan na 1 września 2014 r.) – przekonuje Zięba.

Warto korzystać z produktów banku
Coraz częściej niższą marżę można uzyskać także dzięki korzystaniu z produktów banku.
W niektórych bankach założenie konta czy karty kredytowej pozwala obniżyć marżę już o 0,3-0,8 p.p. – zauważa Michał Krajkowski. – Jednak znacznie większe obniżki można wynegocjować, jeśli skorzystamy z produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych. Zobowiązanie do wieloletniego opłacania składki pozwoli zredukować marżę kredytu nawet o 1,0-1,2 p.p. – dodaje.

Oferty dla klientów
Dokonując porównań i analiz, należy zapoznać się także z ofertą dobrze nam znanej instytucji.

Poszukując kredytu na zakup nieruchomości warto rozważyć również propozycję banku, w którym np. posiadamy już rachunek. Podobnie jak osoby uzyskujące wysokie dochody, tak i stali klienci mogą liczyć na niższą marżę lub niższą prowizję za udzielenie finansowego wsparcia – radzi Leszek Zięba.

Przy tak ważnej decyzji jak podjęcie zobowiązania na zakup mieszkania lub domu, nie należy działać pod wpływem impulsu. Dobrze za to skorzystać z bezpłatnej porady profesjonalnego doradcy, który najlepiej zna oferty dostępne na rynku, a po analizie naszych możliwości, pomoże wybrać najbardziej korzystny produkt.

fot. mat. prasowe

Wybrane czynniki warunkujące wysokość marży

Na wysokość marży może wpływać fakt, że jesteśmy stałymi klientami banku, z którego oferty kredytowej korzystamy


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • kredyt- czyli drogo

    donedonke / 2014-09-23 11:29:39

    dlatego ja kredytów unikam jak ognia, już lepiej taki sprzęt sobie leasingować jak tak robie z maszynami firmy - w leasingplus wszystko zabrane i wychodzi taniej niz kredyt. polecam odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: