eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Firmy pożyczkowe bez rejestru. Co z transparentnością?

Firmy pożyczkowe bez rejestru. Co z transparentnością?

2014-09-08 14:01

Firmy pożyczkowe bez rejestru. Co z transparentnością?

Firmy pożyczkowe bez rejestru? © hesa2 - Fotolia.com

Wiele wskazuje na to, że konsumenci nie doczekają się ochrony, jaką miało dawać im postulowane przez Komitet Stabilności Finansowej i rekomendowane przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych rozwiązanie w postaci rejestru firm pożyczkowych. Zapisy na ten temat zostały wycofane z projektu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Przeczytaj także: Firmy pożyczkowe w Polsce 2008-2013

W opinii KPF, tylko powrót do idei rejestru może przyczynić się do osiągnięcia takiego poziomu transparentności rynku, który rzeczywiście skuteczniej będzie chronić konsumentów przed pojawianiem się przedsiębiorców, którzy nie zamierzają działać zgodnie z prawem. Dlatego pora wypełnić rekomendacje KSF w sprawie rejestru dla firm pożyczkowych.

KSF REKOMENDUJE POWSTANIE REJESTRU


W 2012 roku Komitet Stabilności Finansowej, skupiający Ministra Finansów, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego i przedstawiciela Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przeanalizował działania instytucji państwowych, w tym wymiaru sprawiedliwości i organów nadzorczych, pod kątem ich sprawności i możliwości przeciwdziałania nieuczciwym praktykom biznesowym. Wśród zaproponowanych wtedy zmian legislacyjnych znalazła się rekomendacja utworzenia rejestru instytucji pożyczkowych jako sposobu na zwiększenie ochrony prawnej konsumentów w obszarze stosowania przepisów ustawy o kredycie konsumenckim.

Prowadzenie działalności pożyczkowej uzależniano wówczas od dokonania wpisu do rejestru. Brak tego wymogu skutkowałby – według zaleceń KSF – sankcją karną. Ta rekomendacja KSF zyskała sobie szeroką akceptację przedstawicieli rynku finansowego, także KPF uznała to zalecenie za potrzebne.

fot. hesa2 - Fotolia.com

Firmy pożyczkowe bez rejestru?

Zapisy na temat rejestru firm pożyczkowych zostały wycofane z projektu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.


Co więcej - już w 2007 roku KPF przedstawił, na prośbę KNF, propozycję założeń do nadzoru nad rynkiem pośrednictwa finansowego, gdzie w zakresie podmiotowym znaleźć się miały również firmy pożyczkowe. Wtedy merytorycznych rekomendacji, pomimo pozytywnej reakcji samych przedsiębiorców, nie udało się wdrożyć do polskiego systemu prawnego.

KOMPLETNA PROPOZYCJA FORMUŁY REJESTRU


Niejako w odpowiedzi na zalecenia KSF, które w tej części KPF podzielał, KPF przedstawił już w 2013 roku najpełniejszą i kompleksową formułę rejestru w postaci dojrzałej propozycji konkretnych przepisów. Wskazano wówczas na konieczność nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim.

Założono, że działalność pożyczkowa mogłaby być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu wpisu do rejestru, prowadzonego przez Ministra Gospodarki.
Co istotne, rejestr miałby być publicznie dostępny, także w formie elektronicznej po to, by konsument i organizacje konsumenckie świadczące usługi doradztwa w zakresie ochrony ich praw mogły szybko zweryfikować wiarygodność przedsiębiorstwa, do którego konsument zamierzałby zwrócić się z wnioskiem o kredyt. Już samo przywołanie w umowie z pożyczkobiorcą numeru wpisu do rejestru stanowiłoby rękojmię działalności firmy pożyczkowej zgodnie z prawem.

Wskazanie na Ministra Gospodarki jako prowadzącego rejestr było propozycją opartą o pogłębioną analizę – ze względu na fakt, iż sektor pożyczkowy nie tworzy ryzyka systemowego dla rynku finansowego, a także ze względu na wątpliwości natury merytorycznej co do możliwości prowadzenia rejestru przez UOKiK, wskazano właśnie na Ministra Gospodarki. Rekomendacja ta uzasadniona była tym, że Ministerstwo Gospodarki jest dobrze przygotowane i ma już doświadczenie i kompetencje w zakresie prowadzenia rejestrów w modelu działalności regulowanej z różnych obszarów

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Kotarson / 2014-09-17 23:54:37

    Ja to cały czas powtarzam, że firmy pożyczkowe to samobójstwo. Lepiej sto razy przejść się już do doradztwa finansowego (Idea Expert itd.), i też nierzadko okazuje się, że w sytuacji, która wydawała się klientowi beznadziejna, znajduje się jakiś bank, który jest gotów pomóc na ludzkich warunkach. Tylko ludzie często nie mają nawet takiej świadomości, zwłaszcza jak się sparzyli tu czy tam. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: