eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Badanie Oszczędności Polaków VIII 2014

Badanie Oszczędności Polaków VIII 2014

2014-09-08 16:19

Badanie Oszczędności Polaków VIII 2014

Oprocentowanie bankowych produktów oszczędnościowych rozczarowuje © powerstock - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Proponowane przez banki procentowanie depozytów daleko odbiega od oczekiwań Polaków. Najbardziej rozczarowane, podobnie jak w poprzedniej edycji badania, okazują się być osoby 55+, chociaż malkontentów nie brakuje również wśród młodszych grup wiekowych. Na negatywne oceny wpływa również wykształcenie respondentów - im wyższe, tym poziom niezadowolenia okazuje się większy. To niektóre z wniosków płynących z jedenastej już fali Badania Oszczędności Getinu.

Przeczytaj także: Badanie Oszczędności Polaków VII 2014

Na podstawie dziesięciu wcześniejszych Badań Oszczędności Getinu można założyć, że oprocentowanie bankowych produktów oszczędnościowych jest dalekie od oczekiwań. W zdecydowanej mierze ankietowani uznają je za nieatrakcyjne. Ich liczba utrzymuje się na zbliżonym poziomie. W obecnej, 11. edycji Badania, odsetek niezadowolonych osiągnął poziom 67,8 proc. (w lipcu 64 proc.) czyli ponad 4-krotnie więcej niż zadowolonych (16,2 proc.). Biorąc pod uwagę perspektywę 3-miesięczną, poprawy atrakcyjności oprocentowania spodziewa się 5,4 proc. (-3,0 proc. w porównaniu do lipca), dalszego pogorszenia 18,4 proc. (wzrost o 8,2 proc.), zaś żadnych zmian – ok. 63 proc. (w ubiegłym miesiącu 66,4 proc.).

fot. mat. prasowe

Jak oceniam oprocentowanie oszczędności w bankach

Gros badanych uważa, że oprocentowanie oszczędności leżących w bankach jest nieatrakcyjne.


Wiek a atrakcyjność oprocentowania


Przyjmując jako kryterium wiek, okazuje się, że największe rozczarowanie wielkością oprocentowania wyrażają osoby starsze (pow. 55 lat). Relacja uważających oprocentowanie za atrakcyjne do uważających za nieatrakcyjne wynosi w tej grupie 17 proc. Nieco lepiej wygląda sytuacja w grupie 25-39 lat – 23 proc., a najlepiej w grupie studentów – 66 proc. Największy odsetek nie mających zdania na temat atrakcyjności oprocentowania zmierzono w grupie osób 40-54 lata – 6,0 proc.

fot. mat. prasowe

Jak oceniam oprocentowanie oszczędności w bankach - wg wieku

Najbardziej rozczarowani aktualnym oprocentowaniem są starsi respondenci.


Wykształcenie a atrakcyjność oprocentowania


Wykształcenie wyższe respondentów najczęściej wiązało się z wystawieniem negatywnej oceny atrakcyjności oprocentowania. Relacja uważających oprocentowanie za atrakcyjne do uważających za nieatrakcyjne wynosi w tej grupie 18 proc. O 10 proc. więcej pozytywnych ocen wystawili respondenci z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym.

fot. mat. prasowe

Jak oceniam oprocentowanie oszczędności w bankach - wg wykształcenia

Niezadowolenie z oprocentowania wzrasta wraz ze wzrostem wykształcenia respondentów.



Miejsce zamieszkania a atrakcyjność oprocentowania


Mieszkańcy dużych miast (pow. 200 tys. mieszkańców) najmniej zadowoleni z atrakcyjności oprocentowania produktów depozytowych. Relatywnie największy odsetek zadowolonych z oprocentowania występuje na wsi oraz małych i średnich miastach (do 199 tys. mieszkańców).

fot. mat. prasowe

Jak oceniam oprocentowanie oszczędności w bankach - wg miejsca zamieszkania

Najmniej zadowoleni z warunków proponowanych przez banki sa mieszkańcy największych miast.


Oczekiwania a rzeczywistość


Produkt depozytowy spełniający oczekiwania respondentów powinien być oprocentowany na poziomie 4,18 proc. i nie trwać dłużej niż 10,4 miesiąca. W porównaniu do lipca, o 0,4 proc. wzrosło oczekiwane oprocentowanie, zaś okres trwania zmniejszył się o 2 miesiące. W rzeczywistości te parametry wyglądają inaczej. Otrzymane przeciętne oprocentowanie, które ankietowani mieli na już posiadanych produktach depozytowych wynosiło 3,11 proc. (w lipcu 3,02 proc.), a okres umowny otwartych produktów wynosił średnio 7,1 miesięcy (w lipcu 5,3 miesięcy).

fot. mat. prasowe

Oczekiwania a rzeczywistość

Rzeczywiste oprocentowanie proponowane obecnie przez banki raczej odbiegają od oczekiwań klientów.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: