eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ubezpieczenie na wypadek raka i nie tylko

Ubezpieczenie na wypadek raka i nie tylko

2014-09-03 00:59

Ubezpieczenie na wypadek raka i nie tylko

Przykładem dobrze skonstruowanego ubezpieczenia jest „Poważne Zachorowanie” od Credit Agricole Bank © ptnphotof - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z badań wynika, że coraz większa część wydatków, jakie ponosimy na ochronę zdrowia, pochodzi z dodatkowych źródeł poza obowiązkową składką zdrowotną. Jednym z popularnych produktów wchodzących w skład prywatnego segmentu ubezpieczeń są polisy na wypadek diagnozy nowotworu. Na jaką ochronę możemy liczyć, jak szybko otrzymamy wypłatę świadczenia i w końcu jakie są koszty takiego zabezpieczenia? Odpowiadamy.

Przeczytaj także: Ubezpieczenia w banku coraz popularniejsze

Ubezpieczenia z ochroną na wypadek ciężkiego zachorowania to rosnący segment rynku. W ostatnich latach zakłady ubezpieczeń rozszerzają swoją ofertę o polisy, które chronią przed skutkami finansowymi najważniejszych chorób cywilizacyjnych, np. nowotworów czy chorób układu krążenia. Jednym z ważnych powodów rosnącej popularności tego typu ubezpieczeń jest niezadowalająca jakość opieki medycznej w Polsce.

Z „Raportu stanu zdrowia 2012” przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wynika, że prawie jedna czwarta wydatków na ochronę zdrowia, w tym aż 60% wydatków na leki, pokrywana jest z prywatnych środków pacjentów. Polska należy pod tym względem do czołówki państw Unii Europejskiej. Jednocześnie wydatki na służbę zdrowia w przeliczeniu na mieszkańca (ok. 7% PKB) są w Polsce znacznie niższe niż unijna średnia (9,8%). Zdecydowanie więcej wydają na służbę zdrowia Niemcy czy Holendrzy.

fot. mat. prasowe

Wydatki na służbę zdrowia w UE w przeliczeniu na mieszkańca (PKB)

Wydatki na służbę zdrowia w przeliczeniu na mieszkańca (ok. 7% PKB) są w Polsce znacznie niższe niż unijna średnia (9,8%).


To przekłada się na znacznie niższe standardy opieki medycznej, ale też na większe obciążenie domowych budżetów wydatkami na wizyty lekarskie, diagnostykę, leki czy rehabilitację. Z danych fundacji Watch Health Care monitorującej polską służbę zdrowia wynika, że średni czas oczekiwania na specjalistyczne konsultacje wynosi w Polsce ok. 2-3 miesiące, chociaż w przypadku niektórych usług jest to znacznie dłużej. Na przykład na badanie rezonansem magnetycznym trzeba czekać ok. 7 miesięcy (dane za I kwartału 2014r.).

Tymczasem Polacy coraz częściej zapadają na choroby cywilizacyjne. Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że od lat największym zagrożeniem (ok. 46% ogółu) są choroby układu krążenia, np. zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu. Nowotwory złośliwe to druga co do częstotliwości grupa chorób zagrażających życiu Polaków (ok. 25% wszystkich zgonów w 2010 r.). O tym, jak ważna powinna być rola diagnostyki i leczenia onkologicznego, niech świadczy fakt, że pospolite nowotwory stanowią prawie połowę wszystkich zachorowań, z czego najczęściej występujące to rak płuc, rak piersi, rak jelita grubego oraz rak gruczołu krokowego.

Niestety onkologia jest jedną z dziedzin medycyny, na którą narzekamy najczęściej. Na jej niedofinansowanie i błędy organizacyjne zwracali niedawno uwagę w liście otwartym członkowie Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Polska jest jednym z siedmiu krajów UE, które wydają na diagnostykę i leczenie nowotworów najmniej (ok. 37 euro na osobę), a statystyki wykrywalności i umieralności na raka są wyższe niż w innych krajach regionu.

Oferta zakładów ubezpieczeń w zakresie ochrony na wypadek ciężkich zachorowań jest więc jak najbardziej potrzebna. Zanim się ubezpieczymy, warto porównać dostępne na rynku oferty, m.in. sprawdzając, w jaki sposób zostanie wypłacone nam świadczenie. Wielu ubezpieczycieli stosuje „transzowy system wypłat”, czyli w poszczególnych etapach choroby otrzymujemy określony procent wypłaty świadczenia. Zastanówmy się zatem, czy takie rozwiązanie jest dla nas dogodne, czy też wolimy wybrać produkt, gwarantujący wypłatę całej sumy w momencie zdiagnozowania choroby.

 

1 2

następna

oprac. : TotalMoney.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: