eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt na rozpoczęcie działalności: na co może liczyć start up?

Kredyt na rozpoczęcie działalności: na co może liczyć start up?

2014-08-30 00:51

Przeczytaj także: Czym jest crowdfunding? Jakie są jego rodzaje i zabezpieczenia?


Kto może dostać kredyt?


Przedsiębiorca ubiegający się o finansowanie "na start " powinien wiedzieć, że o tym, czy kredyt zostanie mu przyznany w dużej mierze zadecyduje dobrze przygotowany biznesplan i cel, na jaki zamierza przeznaczyć środki z kredytu np. zakup urządzeń, wyposażenia, remont lokalu itp. Jeśli założenia prowadzenia działalności są realne a wyliczenia konkretne, wówczas rośnie szansa na otrzymanie dobrej oferty. Co prawda banki nie zawsze wymagają przedstawienia biznesplanu, jednak jest on bardzo pomocny, podobnie jak pozytywna historia finansowa firmy bądź jej założycieli lub zabezpieczenie kredytu, które firma może zaproponować.

Kredyty bez zabezpieczenia


Początkujący przedsiębiorcy, którzy nie posiadają solidnych aktywów, które mogłyby posłużyć, jako zabezpieczenie kredytu powinni szczególną uwagę zwrócić na kredyty z gwarancją de minimis oraz kredyty na prognozę dochodu.

Kredyty z gwarancją de minimis są dostępne w ramach programu rządowego, zainicjowanego w marcu 2013r., jako odpowiedź na spowolnienie gospodarcze. W ramach tego programu mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą uzyskać gwarancje na zabezpieczenie spłaty kredytu przeznaczonego na finansowanie działalności bieżącej i inwestycyjnej. Jest to pierwszy program rządu, w którym ryzyko związane z udzielonymi gwarancjami jest przejęte przez Skarb Państwa.

Dlaczego jest to korzystna propozycja dla startupów? W ramach tych kredytów przedsiębiorca uzyskuje gwarancję na zabezpieczenie spłaty zaciągniętego kredytu, udzielanego przez bank komercyjny, którą daje Bank Gospodarstwa Krajowego. Co ważne, przedsiębiorca może wystąpić o udzielenie gwarancji na kredyt de minimis w banku, który ma podpisaną umowę z BGK i nie musi bezpośrednio zwracać się z taką prośbą do tego ostatniego.

Gwarancja de minimis zabezpiecza spłatę kredytu w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie spłaci go w terminie. Wtedy spłaty kredytu dokonuje gwarant, czyli BGK. Przedsiębiorca nie zostaje jednak zwolniony z odpowiedzialności finansowej – musi zwrócić odpowiednią kwotę wraz z odsetkami, tyle, że rozlicza się z tych zobowiązań już nie z bankiem kredytującym, tylko z gwarantem. Kredyt z gwarancją de minimis jest więc korzystny i dla banków współpracujących w tym zakresie z BGK (ponoszą mniejsze ryzyko) i dla przedsiębiorcy (gwarancja umożliwia łatwiejsze zaciągnięcie kredytu i daje szansę na wynegocjowanie lepszych warunków kredytu, np. niższej marży, banki są także bardziej skłonne pożyczyć pieniądze nawet firmom z krótkim stażem i z krótką historią kredytową lub bez odpowiednich zabezpieczeń). Banki, w których można dziś starać się o kredyty z gwarancją de minimis to: Alior Bank, Bank BGŻ, Bank Handlowy w Warszawie, BNP Paribas Bank, BOŚ Bank, Bank BPH, BPS, BZ WBK, Deutsche Bank PBC, FM Bank, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, Krakowski Bank Spółdzielczy, mBank, Millennium, Bank Pekao SA, PKO BP, Raiffeisen Bank Polska, SGB-Bank, Toyota Bank Polska.

Trzeba jednak wiedzieć, że nie każde przedsiębiorstwo może wystąpić o gwarancję de minimis. Jakie warunki muszą być spełnione? Podstawowym kryterium jest wielkość firmy. O przyznanie gwarancji BGK mogą ubiegać się tylko podmioty z sektora MSP. A więc takie, które zatrudniają ściśle określoną dla siebie liczbę pracowników (zgodnie z ustawą z dn. 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej). W przypadku mikro firm średniorocznie nie może być ich zatrudnionych więcej niż 10, a w przypadku małej i średniej firmy odpowiednio 50 i 250. Istnieją również jasno sprecyzowane wymogi, co do obrotów firmy. Całkowity obrót roczny mikro firmy nie może być większy niż 2 miliony euro. W przypadku małej firmy maksymalnie może wynosić 10, a średniej 50 milionów euro.

Drugim ważnym warunkiem jest cel, na który mogą być wykorzystane pieniądze. BGK nie udzieli gwarancji dla finansowania produkcji w sektorze węglowym, produkcji pierwotnej produktów rolnych, rybołówstwa oraz zakupu środków transportu. Wysokość jednorazowej pomocy udzielonej w ramach programu nie może też przekroczyć kwoty 200 tysięcy euro (dla przedsiębiorstw działających w sektorze transportu drogowego kwota ta wynosi 100 tys. euro) w okresie trzech kolejnych lat podatkowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Kredyt na rozpoczęcie działalności: na co może liczyć start up?

    proinnowacyjni.pl / 2014-08-30 11:45:44

    Promowanie polskiego kapitału i biznesu powinno być bardzo ważne dla rządu. W dziedzinie innowacyjnego biznesu Proinnowacyjny Klaster Biznesu wspiera rodzimych przedsiębiorców, dając im wiele możliwości rozwoju odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Kredyt na rozpoczęcie działalności: na co może liczyć start up?

    kkafka / 2015-10-08 18:54:42

    W dzisiejszych czasach możemy zaobserwować boom na startupy ale jeśli chodzi o finansowanie start up to banki raczej sceptycznie do tego podchodzą. Dlatego bardziej popularniejszą formą do znalezienia inwestorów jest crowdfunding http://www.brief.pl/artykul,3228,polska_warto_rozwijac_tu_nasz_biznes_rozmowa_z_ceo_preplycom.html odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: