eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt na rozpoczęcie działalności: na co może liczyć start up?

Kredyt na rozpoczęcie działalności: na co może liczyć start up?

2014-08-30 00:51

Kredyt na rozpoczęcie działalności: na co może liczyć start up?

Jakie kredyty dla startupów? © bluedesign - Fotolia.com

W dynamicznie zmieniających się warunkach rynkowych coraz mocniej dotykających także rynek pracy, wielu z nas zastanawia się nad podjęciem działalności na własny rachunek. Wg danych GUS na koniec czerwca br. zarejestrowanych było w Polsce 2.964.260 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Każdy, kto poważnie myśli o rozwoju swojej działalności staje przed dylematem, skąd wziąć środki na jej rozpoczęcie? Sytuacja idealna, kiedy to możemy na działalność gospodarczą przeznaczyć swoje oszczędności niestety zdarza się bardzo rzadko. Jeśli nie jesteśmy w gronie tych szczęśliwców, nie musimy jednak załamywać rąk. Pierwszym poważnym sprawdzianem naszej przedsiębiorczości zazwyczaj jest właśnie zorganizowanie finansowania na rozruch działalności.

Przeczytaj także: Czym jest crowdfunding? Jakie są jego rodzaje i zabezpieczenia?

Najpierw ogólne rozeznanie


Na początek bardzo dobra wiadomość. Dziś możliwości zdobycia środków finansowych na rozpoczęcie działalności jest zdecydowanie więcej niż kilka lat temu. Generalnie możemy wyróżnić trzy główne sposoby poszukiwania wsparcia finansowego dla nowopowstającej firmy:
  • Crowdfunding, czyli ogólnie pożyczka od innych ludzi (rodziny, znajomych, inwestorów, itp.)
  • Dofinansowanie – wszelkiego typu fundusze pomocowe (unijne, krajowe, regionalne, celowe itp.)
  • Kredyt – różne typy pożyczek bądź kredytów z instytucji finansowych (banki, kasy spółdzielcze, firmy kredytowe itp.)

Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca ma w swoim otoczeniu osoby posiadające nadmierne zasoby wolnej gotówki i chęci do jej pożyczania, a do tego nie zawsze jest w stanie spełnić wymogi stawiane ubiegającym się o dofinansowanie, poniżej skoncentrujemy się na ostatniej z możliwości, czyli dostępności kredytów dla firm rozpoczynających swoją przygodę w gospodarce.

fot. bluedesign - Fotolia.com

Jakie kredyty dla startupów?

Moga to być szybkie kredyty, kredyty obrotowe, kredyty inwestycyjne lub limity kredytowe i salda debetowe.


W gąszczu informacji


Spośród wielu ofert dostępnych na rynku niekiedy bardzo trudno jest znaleźć tę optymalną dla siebie. Młodzi przedsiębiorcy, którzy czują się na siłach mogą samodzielnie porównywać oferty kredytowe. Powinni jednak wiedzieć, że dziś instytucje finansowe coraz częściej myślą o startupach, jako atrakcyjnej grupie potencjalnych kredytobiorców i tworzą dla nich specjalne propozycje. Jednak z uwagi na to, że mimo wszystko banki widzą w tym pewne ryzyko możliwości finansowania mogą nie być w pełni satysfakcjonujące dla potencjalnego kredytobiorcy. Wciąż obowiązuje zasada, że im dłużej firma jest na rynku, tym ma większe możliwości finansowania, a im większy kredyt chce uzyskać, tym więcej wymogów musi spełnić.

Początkujący przedsiębiorcy powinni jednak wiedzieć, że nieocenioną pomocą szczególnie w początkowym stadium rozwoju firmy mogą być doradcy finansowi (m.in. Idea Expert), którzy mają najbardziej aktualną wiedzę na temat możliwości finansowania dostępnych na rynku. Warto rozważyć korzystanie z takich usług, bo doświadczony konsultant skutecznie oszczędzi nam czas i pieniądze, które wydatkujemy na najlepszą dla nas ofertę.

Jakie kredyty dla startupów?


Oferta kredytów dla startupów cały czas się poprawia, bo chętnych do prowadzenia własnego biznesu przybywa. Najczęściej są to tzw. szybkie kredyty, kredyty obrotowe, kredyty inwestycyjne lub limity kredytowe i salda debetowe.

Główną cechą kredytów dla startupów jest brak wymogu dotyczącego minimalnego okresu prowadzenia działalności. Są to produkty, z których mogą korzystać zarówno osoby, które dopiero rozpoczynają działalność i potrzebują środków na jej „rozruch”, jak również osoby, które już na rynku działają np. od kilku lub kilkunastu miesięcy. Należy zaznaczyć, że firmy z dłuższym stażem mają większe możliwości wyboru oferty. Mogą się także ubiegać o zdecydowanie wyższe kwoty kredytów. Kredyty dla startupów są udzielane na stosunkowo niewielkie kwoty - w zależności od banku są to sumy od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Okresy kredytowania także są krótsze – z reguły nie dłużej niż 60 miesięcy. Banki zachęcają do korzystania ze swoich produktów deklaracją, że kredyty są przyznawane przy minimum formalności w maksymalnie krótkim czasie (niekiedy z gwarancją wyrażoną nawet w godzinach). W rzeczywistości każdy bank ma indywidualne sposoby procedowania kredytu, dlatego przedsiębiorcy zainteresowani uzyskaniem finansowania na start powinni pamiętać, że w niektórych przypadkach proces może zająć nawet 2, 3 tygodnie.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Kredyt na rozpoczęcie działalności: na co może liczyć start up?

    proinnowacyjni.pl / 2014-08-30 11:45:44

    Promowanie polskiego kapitału i biznesu powinno być bardzo ważne dla rządu. W dziedzinie innowacyjnego biznesu Proinnowacyjny Klaster Biznesu wspiera rodzimych przedsiębiorców, dając im wiele możliwości rozwoju odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Kredyt na rozpoczęcie działalności: na co może liczyć start up?

    kkafka / 2015-10-08 18:54:42

    W dzisiejszych czasach możemy zaobserwować boom na startupy ale jeśli chodzi o finansowanie start up to banki raczej sceptycznie do tego podchodzą. Dlatego bardziej popularniejszą formą do znalezienia inwestorów jest crowdfunding http://www.brief.pl/artykul,3228,polska_warto_rozwijac_tu_nasz_biznes_rozmowa_z_ceo_preplycom.html odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: