eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Mieszkanie dla Młodych = kredyt bez wkładu własnego?

Mieszkanie dla Młodych = kredyt bez wkładu własnego?

2014-08-18 11:39

Mieszkanie dla Młodych = kredyt bez wkładu własnego?

Program MdM zapewni kredyt bez wkładu własnego? © drubig-photo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od początku bieżącego roku osoby zaciągające kredyt hipoteczny muszą wnieść przynajmniej pięcioprocentowy wkład własny. Takie ograniczenie zostało wprowadzone w ramach Rekomendacji S IV. Mimo powszechnego zastosowania zaleceń KNF-u niektóre osoby nadal kupują nowe lokale bez wkładu własnego. Jest to możliwe dzięki dotacjom przyznawanym w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Do końca 2014 r. wszyscy beneficjenci MdM-u nie będą musieli angażować własnych oszczędności. W kolejnych latach sytuacja stanie się jednak bardziej skomplikowana ...

Przeczytaj także: MdM 2015: będzie lepiej?

Tegoroczne wymagania KNF-u to tylko początek

W trakcie prac nad Rekomendacją S IV Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się na stopniowe podwyższanie poziomu wymaganego wkładu własnego. Od stycznia 2015 roku kredytobiorcy już na wstępie będą musieli sfinansować przynajmniej 10% wartości domu lub lokalu. W następnych latach minimalny poziom wkładu własnego będzie wynosił:
  • 15% lub 10% dla kredytów z ubezpieczeniem – od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2016 r.
  • 20% lub 10% dla kredytów z ubezpieczeniem – od 1 stycznia 2017 r.

Stopniowy wzrost wymagań związanych z wkładem własnym komplikuje sytuację osób, które chcą zastąpić swoje oszczędności dopłatą z MdM-u. W tym kontekście warto pamiętać, że rządową pomoc nie jest naliczana z uwzględnieniem ceny mieszkania - pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Jako podstawa do wyznaczenia dopłaty służy średni przeliczeniowy wskaźnik kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Wspomniany wskaźnik odtworzeniowy zmienia się co sześć miesięcy, a jego wartość zawsze jest o 9% niższa od aktualnego limitu cenowego.

fot. drubig-photo - Fotolia.com

Program MdM zapewni kredyt bez wkładu własnego?

Mimo powszechnego zastosowania zaleceń KNF-u niektóre osoby nadal kupują nowe lokale bez wkładu własnego. Jest to możliwe dzięki dotacjom przyznawanym w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.


Wszystko zależy od ceny mieszkania i jego metrażu

Rozbieżność pomiędzy ceną zakupu mieszkania i poziomem wskaźnika odtworzeniowego to jeden z czynników decydujących o tym, czy beneficjent MdM-u będzie musiał skorzystać z własnych oszczędności. Poniższa tabela zawiera informacje na temat dwóch wariantów. W ramach pierwszego z nich cena 1 mkw. lokalu odpowiada wartości wskaźnika odtworzeniowego. Alternatywne założenie mówi, że jednostkowy koszt zakupu mieszkania jest taki sam jak limit cenowy (tzn. o 9% wyższy od wskaźnika odtworzeniowego) - pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl.

Spory wpływ na sytuację beneficjenta MdM-u ma również metraż kupowanego lokalu. Osoby kupujące lokal, który liczy sobie powyżej 50 mkw. mają mniejszą szansę na zaciągnięcie kredytu bez wkładu własnego. Warto pamiętać, że w takim przypadku Bank Gospodarstwa Krajowego ustala dopłatę z uwzględnieniem limitu powierzchni (50 mkw.).

W 2015 roku rządowa pomoc może już nie wystarczyć

Informacje zamieszczone w poniższej tabeli są szczególnie istotne dla bezdzietnych osób, które nie posiadają oszczędności. Dopłata otrzymana przez takich beneficjentów MdM-u już w przyszłym roku może nie wystarczyć do kredytowania lokalu (patrz poniższa tabela). Ewentualna dopłata na poczet wkładu własnego nie będzie jednak wysoka. Jej kwota nie przekroczy 1% ceny niewielkiego mieszkania (do 50 mkw.).

Sytuacja rodzin wychowujących jedno dziecko wydaje się znacznie lepsza - pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Rodzice, którzy skorzystają z MdM-u dopiero w 2016 lub 2017 roku będą musieli wnieść wkład własny. Wspomniany obowiązek nie będzie jednak dotyczył osób wykupujących dodatkowe ubezpieczenie do kredytu.

fot. mat. prasowe

Wkład własny

Uczestnictwo w programie MdM jako szansa na sfinansowanie wkładu wymaganego do zakupu mieszkania


Podwyżka dopłat pomoże tylko większym rodzinom

Analiza, której wyniki zostały przedstawione w powyższym zestawieniu uwzględnia również planowaną podwyżkę dopłat do wkładu własnego. Taką zmianę zapowiedziało już Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIiR). Od przyszłego roku większe dotacje mieszkaniowe mają otrzymać:
  • osoby wychowujące dwójkę dzieci (dopłata dla nich wzrośnie o jedną trzecią)
  • osoby wychowujące przynajmniej trójkę dzieci (dopłata dla nich wzrośnie o dwie trzecie)

Dzięki wymienionym zmianom beneficjenci wychowujący więcej niż jedno dziecko w przyszłym roku nie będą musieli martwić się o wkład wymagany do zakupu mieszkania. Część takich kredytobiorców nawet w dwóch ostatnich latach funkcjonowania programu MdM-u (2017 r. i 2018 r.) nie zostanie zmuszona do uzupełnienia dopłaty własnymi oszczędnościami.

Przeczytaj także: MdM działa na pół gwizdka MdM działa na pół gwizdka

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: