eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak buduje się kapitał

Jak buduje się kapitał

2005-10-04 13:14

Przeczytaj także: W co inwestować


Mój Kapitał

"Nasze wewnętrzne regulacje zabraniają pracownikom Giełdy samodzielnych inwestycji w akcje. Sam inwestuję więc w różne instrumenty finansowe pamiętając o rozkładaniu ryzyka. Wybrałem więc fundusze inwestujące i w obligacje i w akcje, część pieniędzy trzymam także na lokatach dewizowych i jeśli za inwestycje można uznać dom, w którym się mieszka, to także w nieruchomości. Sądzę, że w polskim społeczeństwie idea świadomego oszczędzania i inwestowania jest zbyt mało propagowana. Tymczasem w wieloletniej perspektywie to jest ogromna różnica, czy rocznie uda nam się zarobić 3 czy 7 proc. Zatem gorąco namawiam do przemyślanych i efektywnych inwestycji, także giełdowych."
Wiesław Rozłucki, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Słowniczek wyrażeń z rynku funduszy inwestycyjnych

Procent składany – sposób oprocentowania środków pieniężnych, przy którym dochód za okres z tytułu oprocentowania dolicza się do podstawy jego obliczania w okresie następnym:

I= P (1 + i) n -1
gdzie:

I - procent składany
P - wielkość kapitału
i - stopa procentowa za jeden okres
n - liczba okresów

Stopa zwrotu – Wyrażona procentowo zmiana wartości jednostki uczestnictwa. Stopa zwrotu obrazuje opłacalność poczynionych przez fundusz inwestycji. np. stopa zwrotu za okres trzyletni jest to oprocentowana zmiana wartości jednostki uczestnictwa w okresie 36 miesięcy. Informuje o wynikach działalności funduszu za dany okres.

Fundusz inwestycyjny – to forma zbiorowego lokowania środków pieniężnych wpłaconych przez przedsiębiorstwa, gminy, osoby prawne oraz osoby fizyczne. Nawet stosunkowo niewielkie wpłaty wielu uczestników tworzą znaczny kapitał, który umożliwia korzystne inwestycje mające na celu osiąganie zysków wyższych, niż tradycyjna lokata rynkowa. Funduszem zarządza Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych zatrudniające w tym celu doświadczonych doradców inwestycyjnych. Ich zadaniem jest zyskowne i bezpieczne inwestowanie środków funduszu zgodnie z zasadą ograniczenia ryzyka inwestycyjnego. Przed każdą decyzją o zakupie określonych papierów wartościowych dokonywana jest szczegółowa analiza opłacalności i bezpieczeństwa inwestycji.


W następnym odcinku
W następnym odcinku przegląd form inwestycyjnych. Od lokat, przez fundusze inwestycyjne do samodzielnych inwestycji w zakupy akcji oraz nieruchomości. Będą Państwo mieli okazję zapoznać się z różnymi formami inwestowania, ich zaletami i wadami. Np. lokata to niski procent, samodzielne zakupy akcji to ryzyko także w czasie hossy, a inwestycje w nieruchomości wymagają dużego kapitału na start.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Emil Szweda / SEB TFI SEB TFI

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: