eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › E-kantory: na co zwrócić uwagę?

E-kantory: na co zwrócić uwagę?

2014-07-14 11:48

E-kantory: na co zwrócić uwagę?

Waluty © Tatjana Balzer - Fotolia.com

Wymieniasz waluty w Internecie? Czy na pewno osiągane przez ciebie korzyści są największe? Kurencja przygotowała listę wskazówek dla klientów prywatnych i firm, które pomogą dokonać właściwego wyboru spośród licznych internetowych ofert.

Przeczytaj także: Kantor internetowy: jak ocenić, czy jest bezpieczny?

WYMIANA WALUT W INTERNECIE. RADY UNIWERSALNE


Po pierwsze: Potrzeby. Określ, co jest dla Ciebie najważniejsze.

Przede wszystkim, zastanów się jakie waluty Cię interesują i czy ta lista będzie stała, czy może się zmieniać. Być może teraz np. wymieniasz EUR a w przyszłości będziesz zainteresowany np. USD?

Warto ustalić również, czy będziesz wymieniać złotówki na walutę obcą czy walutę na złotówki (np. w przypadku wynagrodzenia za pracę za granicą).To pomoże Ci określić waluty - kryterium wyboru danego kantoru.

Koniecznie należy wziąć też pod uwagę, gdzie mamy otwarte konto walutowe i z jaką częstotliwością zamierzamy dokonywać transakcji.

Pamiętaj: szukając oferty skupiaj się na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze. Przykładowo, jeśli spłacasz kredyt we frankach, potrzebujesz najlepszego kursu sprzedaży franka i e-kantoru/platformy, która ma rachunek w tym samym co Ty banku.

Po drugie: Załóż kilka kont w różnych e-kantorach

E-kantory i platformy wymiany coraz bardziej się specjalizują, czasem warto więc założyć konta na kilku stronach oferujących wymianę walut, co pozwoli wybrać najlepsze oferty w danym zakresie, np. inny kantor dla franka, a inny dla euro.

Zawsze podkreślamy, że konta w kantorach/platformach online są darmowe, a okazje, albo potrzeby pojawiają się znienacka, więc dobrze mieć wcześniej przygotowane rachunki u różnych operatorów.

Po trzecie: Pamiętaj, kursy to nie wszystko

Ceny walut na poszczególnych e-kantorach i platformach wymiany walut są często bardzo zbliżone, ale rzeczywisty koszt wymiany może się różnić w zależności od tego, w którym banku Ty masz rachunek bankowy i w którym banku ma go e-kantor. Ta sama instytucja to plus, bo przelewy między bankami stanowią dodatkowy koszt, a ten może zniwelować zyski z atrakcyjnych kursów. Różne banki to także często dłuższy czas przelewu. Zwróć na to uwagę, jeśli zależy Ci na szybkich transakcjach.

Weź pod uwagę także niekosztowe czynniki jak bezpieczeństwo, renoma, opinie o podmiocie.

Po czwarte: Pamiętaj o drobnym druku

Przeglądając oferty e-kantorów i platform wymiany należy zwracać szczególną uwagę na tzw. drobny druk.

Bardzo atrakcyjne oferty kursów często określane są dla konkretnej, zwykle wysokiej kwoty wymiany (np. 50 000 jednostek danej waluty), a niestety wiele osób nie doczytuje informacji zamieszczonej na końcu tabel, co zakłóca ocenę oferty rynkowej.

Warto więc czytać wszystkie dodatkowe informacje oraz samemu weryfikować oferty podawane przez platformy wymiany. Trzeba też pamiętać, że jeśli popełnimy pomyłkę (np. w wymienianej kwocie) to mogą nas czekać spore opłaty i koszty.

Dodatkowo niektóre e-kantory i platformy wymiany walut nie pozwalają anulować transakcji.

Po piąte: Często mów „sprawdzam”

Oferta e-kantorów i platform wymiany nieustannie się zmienia a rynek internetowej wymiany walut rozrasta się w błyskawicznym tempie.

Jeśli chcesz oszczędzać na kupowaniu/sprzedawaniu walut powinieneś je regularnie porównywać, bo przyzwyczajenie i wygoda często nie idą w parze z oszczędzaniem. Po ustawie antyspreadowej e-kantory rosły jak przysłowiowe grzyby po deszczu i dziś jest ich na polskim rynku ponad 40. Każdy ma na konkretną walutę inną ofertę, oferty zmieniają się bardzo często, kursy codziennie. Wiadomo, że aby zaoszczędzić warto porównywać, ale osobie indywidualnej bardzo trudno jest dokonać przeglądu całego rynku. Stąd na rynku porównywarki – mówi Marcin Borek, szef porównywarki Kurencja.com.

fot. Tatjana Balzer - Fotolia.com

Waluty

Przede wszystkim, zastanów się jakie waluty Cię interesują i czy ta lista będzie stała, czy może się zmieniać. Być może teraz np. wymieniasz EUR a w przyszłości będziesz zainteresowany np. USD?


TWOJA FIRMA ROZLICZA SIĘ W WALUTACH? PORÓWNAJ OFERTY BANKÓW I INSTYTUCJI PŁATNICZYCH.

Transakcje walutowe i wymiana walut to codzienność także dla eksporterów i importerów. Wielu z nich korzysta z usług walutowych od lat w jednej instytucji, podczas gdy rynek (tak jak w przypadku osób indywidualnych), cały czas się zmienia, i to w korzystnym dla firm kierunku.

Dotychczas obsługę transakcji walutowych dla polskich firm prowadziły banki, które wymianę walut i płatności zagraniczne mają w ofercie niejako dodatkowo, np. w specjalnych pakietach z rachunkami, kredytami i innymi usługami.

Proponowane przez banki warunki obsługi walutowej często pozostawiają wiele do życzenia, szczególnie w przypadku mniejszych firm. Tym ostatnim w bankach nie proponuje się negocjacji kursów lub tak korzystnych warunków jak np. wielkim firmom czy korporacjom. Banki liczą, że wygoda i przyzwyczajenie utrzymają klientów.

Rzeczywiście, niektórzy przedsiębiorcy mogą i akceptują takie podejście, ale z coraz większą determinacją tego unikają. Tym bardziej, że z dobrych kursów, m. in. dzięki instytucjom płatniczym, mogą korzystać także mniejsze firmy. Dodatkowo w wybranych instytucjach możliwa stała się wymiana tzw. walut egzotycznych.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Mateusz3332 / 2016-09-28 16:14:25

    Moim zdaniem przede wszystkim zanim zdecydujemy się na ofertę jakiegokolwiek kantoru, warto porównać ją z konkurencją. Obecnie na rynku najkorzystniejszą bez wątpienia jest ta od egrokantor.pl . Przede wszystkim przelicznik jest tam bardzo korzystny, a co więcej nie musimy się obawiać o wysokie opłaty. W związku z tym wybieranie tradycyjnych kantorów wydaje się bezzasadne. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • skanda / 2016-10-19 10:28:06

    Komentarz edytowany 2 razy (ostatnio 2016-10-19 10:28:49)

    fs odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: