eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zbyt wysoka rata kredytu? Obniż ją

Zbyt wysoka rata kredytu? Obniż ją

2014-07-03 10:07

Zbyt wysoka rata kredytu? Obniż ją

Zbyt wysoka rata kredytu? Obniż ją © nestonik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Obecnie kredyty hipoteczne mogą być zaciągane na maksymalnie 35 lat. Jest to wieloletnie zobowiązanie i bywa, że w pewnym momencie życia, nasza sytuacja finansowa się pogarsza. Wtedy rata kredytu może stać się dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Wyjściem w takiej sytuacji może być obniżenie jej wysokości. Expander podaje trzy skuteczne sposoby na to jak można to zrobić.
1. Negocjacje z bankiem i konkurencją

Najlepszym sposobem na zmianę wysokości rat jest obniżenie wysokości marży kredytowej, od której zależy poziom oprocentowania kredytu hipotecznego. Jej poziom teoretycznie jest stały w całym okresie kredytowania, lecz jeśli do tej pory regularnie spłacaliśmy nasze zobowiązania, warto podjąć próbę negocjacji warunków. – Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które zaciągnęły kredyt np. pięć lat temu – zwraca uwagę Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. – Wtedy średnia marża kredytowa oscylowała wokół 3%. Obecnie wynosi ona 1,75% dla kredytów z wysokim wkładem własnym oraz ok. 2,08% dla kredytów z wkładem minimalnym. Różnica jest więc znacząca. W ten sposób możemy obniżyć wysokość raty nawet o ponad 200 zł. W perspektywie pozostałych kilkudziesięciu lat spłaty uzyskane w ten sposób oszczędności mogą robić wrażenie.

Jeśli instytucja, która udzieliła nam kredytu nie będzie skora do obniżki marży, zawsze możemy skierować się do innego banku i z nim negocjować warunki przeniesienia zobowiązania. Instytucje finansowe nie powinny robić problemów solidnym kredytobiorcom. W takim wypadku powinniśmy jednak pamiętać o ewentualnych opłatach dodatkowych związanych między innymi z wcześniejszą spłatą zobowiązania u pierwotnego kredytodawcy.

fot. nestonik - Fotolia.com

Zbyt wysoka rata kredytu? Obniż ją

Najlepszym sposobem na zmianę wysokości rat jest obniżenie wysokości marży kredytowej, od której zależy poziom oprocentowania kredytu hipotecznego.


2. Kupno waluty na własną rękę

Osoby, które zdecydowały się na zaciągnięcie kredytu w obcej walucie również mają możliwość zaoszczędzenia dzięki obniżeniu rat swoich zobowiązań. Ci, którzy pozwalają swojemu bankowi przeliczać raty kredytów we frankach czy euro zwykle przepłacają. Banki stosują przy tym bowiem wysokie kursy. Dla przykładu w porównaniu do średniego kursu NBP w danym dniu kursy sprzedaży franka szwajcarskiego w bankach są o ok. 3,3% zawyżone. W rezultacie płacąc ratę wynosząca ok. 1 500 zł płacimy bankowi za przewalutowanie ok. 50 zł miesięcznie czyli ok. 600 zł rocznie. Kupując walutę w kantorze lub kantorze internetowym obniżymy ten koszt do ok. 7,5 zł miesięcznie (ok. 90 zł rocznie).

3. W ostateczności wydłużenie okresu spłaty

Jeśli mamy przed sobą długotrwałe problemy z regulowaniem zobowiązania, wyjściem jest wydłużenie okresu spłaty kredytu. Jest to rozwiązanie, które pozwoli poradzić sobie z bieżącymi ratami. Warto je jednak stosować tylko jeśli jest to naprawdę konieczne. Wiąże się to bowiem ze znacznym wzrostem kosztu kredytu przez to, że dłużej będziemy płacili odsetki. – Z tego rozwiązania powinniśmy skorzystać w ostateczności, gdy inne możliwości się wyczerpią – ostrzega Jarosław Sadowski, Expander. – Pozwala ono doraźnie ulżyć portfelowi, lecz w ostatecznym rozrachunku oznacza większe obciążenie budżetu.

fot. mat. prasowe

Przykładowy wzrost kosztów kredytu na kwotę 300 000 zł przy wydłużeniu okresu spłaty o 10 lat

Jeśli mamy przed sobą długotrwałe problemy z regulowaniem zobowiązania, wyjściem jest wydłużenie okresu spłaty kredytu.

oprac. : expander

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.