eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Obligacje skarbowe - oferta VII 2014

Obligacje skarbowe - oferta VII 2014

2014-06-26 13:50

Obligacje skarbowe - oferta VII 2014

Obligacje skarbowe - oferta VII 2014 © apops - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najświeższa, lipcowa oferta Skarbu Państwa w zakresie obligacji obejmuje jak zwykle cztery rodzaje standardowych papierów wartościowych. Tym razem Ministerstwo Finansów nie zdecydowało sie na zmianę oprocentowania. Zmianie nie uległa też wysokość mnożnika i marż w kolejnych okresach odsetkowych.
Warunki emisji obligacji Skarbu Państwa w lipcu br.

Oprocentowanie 2-letnich papierów skarbowych wynosi 3,00% w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 3,30% dla 3-latek, 3,50% dla 4-latek oraz 4,00% dla 10-latek. W przypadku papierów o oprocentowaniu zmiennym także mnożnik i marże zostały utrzymane na tym samym poziomie.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze i mnożnik w wysokości 1,00 . W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50%.

- Postanowiliśmy w lipcu kolejny miesiąc utrzymać oprocentowanie obligacji oszczędnościowych na niezmienionym i promocyjnym w stosunku do dochodowość obligacji na rynku hurtowym poziomie. Dwuletnie obligacje oszczędnościowe utrzymane mają oprocentowanie w wysokości 3,00%, gdy na rynku hurtowym duzi inwestorzy mogą obecnie kupić obligacje dwuletnie z rentownością tylko nieznacznie przekraczająca 2,5%. Spadek rentowności obligacji na rynku hurtowym będzie wymuszał ograniczenie wysokości promocji dla nabywców detalicznych i obniżenie poziomu oprocentowania obligacji oszczędnościowych w kolejnych miesiącach – komentuje Piotr Marczak, Dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

Od 1 lipca br. do 31 lipca br. prowadzona jest sprzedaż nowych emisji skarbowych papierów dłużnych na następujących warunkach:

fot. mat. prasowe

Szczegóły oferty

Oprocentowanie obligacji dwuletnich wynosi 3,00% w stosunku rocznym i jest stałe przez okres dwóch lat. Łączna wartość nominalna emisji to 1 mld złotych.Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: