eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Edukacja finansowa dzieci: czas zacząć

Edukacja finansowa dzieci: czas zacząć

2014-06-24 12:21

Edukacja finansowa dzieci: czas zacząć

Koniec roku szkolnego to dobry moment na rozpoczęcie edukacji finansowej © Brian Jackson - Fotolia.com

Okres wakacyjny jest dobrym momentem, aby wprowadzić dzieci w świat finansów i pokazać im, że pieniędzy nie wyciąga się po prostu z bankomatu. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego przygotowali konkretne wskazówki odnośnie tego, jak uczyć ekonomii licealistów, gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych.

Przeczytaj także: Kiedy konto dla dziecka, a kiedy kieszonkowe?

Edukacja finansowa odgrywa istotną rolę w życiu każdego człowieka, dlatego warto uczyć jej już dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej. Wakacje są ku temu dobrą okazją, ponieważ uczniowie wolni są od obowiązków szkolnych i dysponują sporymi zasobami wolnego czasu. Leszek Zięba, Aspiro, ZFDF podkreśla, że taka edukacja powinna następować w sposób bezpieczny i stopniowy. Odpowiednia świadomość i wiedza pozwolą młodym ludziom uniknąć oszustw i nadużyć ze strony innych, a także lepiej przygotować się do dorosłego życia.

Szkoła podstawowa – pierwsze kieszonkowe

Szkoła podstawowa jest czasem, w którym dzieci nie potrafią jeszcze ocenić wartości pieniądza i nabywanych przedmiotów. Również oszacowanie swojego budżetu stanowi dla nich problem, co przekładać się może na nierozsądne wydatki. Rodzice powinni uświadamiać pociechy, że środki, jakimi dysponują, są ograniczone, a pieniądze nie biorą się znikąd. Warto organizować zabawę np. w sklep i tym sposobem skłaniać najmłodszych do planowania wydatków oraz podejmowania przemyślanych decyzji zakupowych. Innym skutecznym sposobem jest dawanie dziecku drobnych sum pieniędzy w krótkich odstępach czasu – dzięki temu łatwiej mu będzie rozporządzać posiadanymi zasobami.

Gimnazjum – nauka oszczędności i planowania budżetu

Trzech na czterech rodziców deklaruje, że ich dzieci regularnie otrzymują pieniądze na swoje potrzeby (Homo Homini na zlecenie MasterCard, 2012). Gimnazjaliści nie posiadają jednak poczucia konieczności oszczędzania, dlatego z reguły nie planują swoich wydatków – a to skutkuje brakiem środków na kosztowniejsze zakupy. Gdy pojawi się produkt, który im się podoba, po prostu chcą go mieć, co często okazuje się problematyczne. Jednym z możliwych rozwiazań jest w takiej sytuacji współfinansowanie kupna. Dzięki temu cel będzie znacznie łatwiejszy do osiągnięcia, a to powinno zadziałać motywująco. Zakup wymarzonego przedmiotu zdopinguje nastolatka do dalszych oszczędności i przyczyni się do wyrobienia pozytywnych nawyków.

Liceum – pierwsza praca

Eksperci radzą:
Dzieci stosunkowo wcześnie mogą zdobywać swoje pierwsze doświadczenia z bankami. Przykładowo, rodzice mogą założyć im konto z własną kartą płatniczą. Innym sposobem może być wykorzystanie kart przedpłaconych podczas wyjazdów na obozy czy kolonie.


Okres liceum to dobry moment na wyrobienie u dzieci większej samodzielności i zaradności finansowej. Licealiści powinni nie tylko umieć planować swój budżet i nim zarządzać, ale również częściowo go finansować. Dzięki pracy mogą wykształcić w sobie poczucie samodzielności i odpowiedzialności za własne działania, uczą się również, że pozyskanie pieniędzy wymaga konkretnego wysiłku. Wakacje są doskonałą okazją do znalezienia pierwszej pracy – chociażby ze względu na dostępne dla młodzieży zajęcia sezonowe. Jak wynika z raportu CBOS „Młodzież 2013”, dwóch na trzech uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych pracuje zarobkowo. 78% z nich przyznaje, że praca pozwoliła im zdobyć nowe doświadczenia.

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: