eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Warto mieć osobne konto firmowe

Warto mieć osobne konto firmowe

2014-06-01 00:20

Warto mieć osobne konto firmowe

Warto mieć osobne konto firmowe © Michał Nowosielski - Fotolia.com

Polski przedsiębiorca, prowadzący jednoosobową działalność osobową, nie ma obowiązku zakładania firmowego rachunku bankowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozostał przy korzystaniu z prywatnego konta. Jednak zdaniem ekspertów AFORTI Finance, jest to błąd, w konsekwencji, którego możemy utracić panowanie nad finansami - "biznes i dom to nie małżeństwo, obowiązuje rozdzielność majątkowa" - piszą.

Przeczytaj także: Gdzie po konto dla młodej firmy?

Ustawa o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej nie nakłada na przedsiębiorców obowiązku posiadania osobnego konta firmowego w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Niezależnie od rodzaju prowadzonej jednoosobowej działalności, wystarczy, że jej właściciel posiada prywatny rachunek w banku, za pomocą którego dokonuje transakcji związanych ze swoją działalnością. Brak prawnego obowiązku powoduje, że wiele osób, w szczególności mikroprzedsiębiorców, decyduje się na takie rozwiązanie, gospodarując swoimi pieniędzmi przy użyciu jednego, a nie dwóch rachunków bankowych. Zdaniem ekspertów jest to błędny sposób zarządzania finansami:
– Oddzielenie kosztów prowadzania firmy od wydatków własnych to podstawowa zasada zarządzania budżetem w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Tylko po wprowadzeniu rozdzielności majątkowej między biznesem i domem, jesteśmy w stanie mieć pełną kontrolę nad naszymi pieniędzmi i w efekcie lepiej zarządzać osiąganymi przychodami – mówi Janusz Bieniek, Dyrektor Generalny AFORTI™ Finance.

– Podkreśliłabym jeszcze jedną kwestię praktyczną związaną z posiadaniem dwóch osobnych kont bankowych – jednego dla firmy, drugiego dla celów prywatnych - mówi z kolei Kamilla Sytek-Skonieczna, ekspert ds. finansów i rachunkowości przedsiębiorstw, Członek Rady Nadzorczej AFORTI™ Finance. W 2013 roku zmieniły się przepisy w zakresie podatków dochodowych i podatku VAT. Istotnym stał się fakt, czy faktury zostały opłacone przez przedsiębiorcę, w jakiej części i kiedy. Pociąga to za sobą konsekwencje podatkowe, dlatego przedsiębiorcy swoim księgowym oprócz faktur, powinni na bieżąco przekazywać wyciągi z rachunków bankowych. Przedsiębiorcy posiadający jeden rachunek wspólny do celów prywatnych i firmowych, zmuszeni są do co miesięcznego opisywania płatności na wyciągach bankowych, z podziałem na te prywatne i firmowe. Jest to zadanie czasochłonne i uciążliwe, którego można całkowicie uniknąć zakładając osobne konto firmowe – radzi Kamilla Sytek-Skonieczna.

fot. Michał Nowosielski - Fotolia.com

Warto mieć osobne konto firmowe

Założenie dwóch rachunków – firmowego i prywatnego to zabieg, który w najprostszy sposób pozwala ustanowić rozdzielność majątkową między domem i biznesem.


Założenie dwóch rachunków – firmowego i prywatnego to zabieg, który w najprostszy sposób pozwala ustanowić rozdzielność majątkową między domem i biznesem. – Dwa, osobne konta bankowe - jedno dla obsługi firmy, drugie dla domu - tworzą dwa stabilne filary naszego bezpieczeństwa finansowego – dodaje Janusz Bieniek.

Kolejny krok to stosowanie zasady oddzielenia wydatków własnych od firmowych w codziennym życiu i umiejętne korzystanie z dwóch posiadanych kont bankowych.

Rachunek firmowy powinien być wykorzystywany do obsługi kosztów uzyskania przychodu i innych zobowiązań finansowych wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej. – Zaliczki na podatek dochodowy i VAT, czy faktury za usługi związane z prowadzoną działalnością powinny być opłacane z poziomu rachunku firmowego. Umiejętność przewidywania i planowania przyszłych zysków i kosztów jest podstawową zasadą prowadzenia każdego biznesu. Dlatego na koncie firmowym warto również gromadzić kapitał, który w okresach mniejszych przychodów lub ich braku, pozwoli opłacić nam stałe zobowiązania finansowe, np. wobec ZUS czy księgowej, tak abyśmy nie musieli w słabszych biznesowo miesiącach ratować budżetu firmy pieniędzmi z własnego portfela. Osobny, prywatny rachunek powinien nam służyć do finansowania wydatków własnych takich jak zakupy, opłaty czy rozrywka, których nie możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu – radzi Janusz Bieniek.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Warto mieć osobne konto firmowe

    Grzegorz_Knychala / 2014-06-30 12:20:59

    Konto Firmowe, to rzecz warta uwagi. Przede wszystkim, pozwala, co zostało wspomniane w artykule, na rozdzielenie budżetu domowego od firmowego. Inną wielką zaletą jest to, że o wiele łatwiej uzyskać kredyt gdy mamy konto firmowe, co nie powinno dziwić, bowiem bank ma większe zaufanie dla klientów, do których finansów mają większy wgląd.
    Ważniejsze jednak pytanie brzmi "Jakie konto firmowe warto wybrać". Nie jest to prosta decyzja. Najpierw radziłbym się zastanowić nad pakietem Meritum Bez Granic, który jest dosyć tanią opcją dla niemal wszystkich rodzajów firm. Podobnie tanie są konta Idea Bank - Konto z Debetem i dbNET Biznes, a na dodatek posiadają szereg naprawdę fajnych bonusów, choć mogą być założone tylko przez mniejsze firmy. mBiznes Konto na Start jest bardzo fajnym wyborem dla ludzi, którzy dopiero otworzyli swoją firmę, ale po dwunastu miesiącach przekształca się w konto Komfort.
    Warto samemu poczytać o wymienionych kontach, na przykład na stronie http://www.wybierarka.pl/konto_firmowe# gdzie je wszystkie bardzo fajnie opisano.

    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: