eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dolar australijski spada z powodu niskiej inflacji

Dolar australijski spada z powodu niskiej inflacji

2014-04-23 13:03

Dolar australijski spada z powodu niskiej inflacji

AUD/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajszy dzień przyniósł rozbudowanie wzrostów na rynkach akcyjnych, bardzo spokojnie jednak wyglądał handel na rynku walutowym, co zmieniło się podczas sesji azjatyckiej, kiedy mogliśmy zobaczyć zdecydowany zwrot dolara australijskiego. Osłabił on się o około 1 % w stosunku do dolara amerykańskiego, po niskim odczycie inflacji, który wyniósł 0.6% wobec oczekiwań na poziomie 0.8%.

Przeczytaj także: ECB nie zmieniło kursu

Co zaskoczyło rynki tym bardziej, że poprzedni odczyt charakteryzował się dużym odchyleniem na plus. Spadek presji inflacyjnej widać wyraźnie, a jednym z czynników, który może powodować, że wzrost cen nie będzie przyspieszał jest spadek wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw. Z powodu niskiego odczytu inflacji istnieje duże prawdopodobieństwo pozostawania stóp procentowych na obecnym poziomie w dłuższym terminie, co powinno znacząco ograniczyć presję wzrostową na AUD.

Mniejsze znaczenie dla dolara australijskiego okazał się mieć odczyt chińskiego PMI dla przemysłu, który wzrósł o 0.3% m/m i wynosi obecnie 48.3 pkt. Dane te okazały się mieć ograniczony wpływ na rynek, gdyż okazały się zgodne z konsensusem. Nie przynoszą jednak odpowiedzi na to, jak może wyglądać sytuacja w chińskiej gospodarce w następnych miesiącach, gdyż część ekonomistów uważa, że obecny wzrost indeksu PMI pokazuje jedynie sezonową poprawę nastrojów. Odczyt niestety ciągle pozostaje słaby i w tym kontekście warto zwrócić uwagę na publikowane w weekend dane dla sektora usług.

Wczorajsze odczyty z USA okazały się mieć pozytywny wpływ na rynki akcyjne, głównie za sprawą wyraźnie lepszego od oczekiwań indeksu FED z Richmond i dobrych wyników publikowanych przez amerykańskie przedsiębiorstwa. Pozwoliło to wynieść indeks US500 w okolice 1880 pkt i obecnie należy oczekiwać na atak na okrągłą barierę 1900 pkt. Dziś poznamy wyniki kilku znaczących spółek takich jak Apple, Facebook czy Procter and Gamble, które mogą mieć duży wpływ na zachowanie rynków w USA.

W dzisiejszym kalendarium najważniejsze powinny okazać się indeksy PMI ze Strefy Euro, które mogą zdynamizować handel na EUR/USD, który nieznacznie rósł o poranku. Warto zwrócić także uwagę na publikowane dziś minutki z posiedzenia Banku Anglii, które mogą pomóc w wybiciu GBPUSD, który konsoliduje się od kilku dni w okolicach szczytów. Kluczową dla NZD decyzję ws. stóp procentowych poznamy z kolei o godzinie 23, więcej na ten temat w analizie „RBNZ – kupuj plotki sprzedawaj fakty”.

fot. mat. prasowe

AUD/USD – interwał dzienny

AUD/USD – interwał dzienny


Technicznie spadki na AUD/USD powinny obecnie podążać w okolice 0.9150, gdzie znajduje się 200 sesyjna średnia, 38.2 zniesienia Fibo oraz linia trendu wzrostowego. Najbliższym wsparciem są okolice 0.9270, których pokonanie otworzyłoby drogę do większych spadków. Wzrosty powinny być obecnie ograniczane w okolicach 0.9315.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


RBNZ – kupuj plotki sprzedawaj fakty?

fot. mat. prasowe

NZD/USD – interwał dzienny

NZD/USD – interwał dzienny


Dziś wieczorem poznamy decyzję RBNZ ws. stóp procentowych i wszystko wskazuje na to, że władze monetarne Nowej Zelandii zdecydują się na kolejną podwyżkę stóp (13 marca miała miejsce pierwsza podwyżka o 25 p.b. do 2.75%). Kiedy rynek od dłuższego czasu oczekuje tego co nieuniknione, najlepszą strategią jest stare powiedzenie „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. Podwyżka jest w zasadzie przesądzona, ale warto jednak przez chwilę zastanowić się, co ewentualnie mogłoby powstrzymać RBNZ przed podwyżką stóp lub inaczej, co może skłonić inwestorów do przeświadczenia, iż zbyt mocno wycenili jastrzębie nastawienie RBNZ.

Podwyżka stóp podyktowana jest przede wszystkim silnym wzrostem gospodarczym oraz przegrzanym rynkiem nieruchomości, co wzmagać będzie presję inflacyjną. Problem w tym, że ostatnie dane o inflacji w pierwszym kwartale tego roku presji tej nie odzwierciedlają – CPI w pierwszym kwartale wyniosła zaledwie 0.3%, wobec konsensusu na poziomie 0.5%.

Ponadto, terms of trade Nowej Zelandii najwyraźniej osiągnęło swój szczyt, biorąc pod uwagę kolejne spadki cen nabiału, a silna waluta na pewno nie pomoże w utrzymaniu odbicia gospodarczego.

Można zatem oczekiwać, że w komunikacie pojawi się wzmianka na temat zagrożeń dla dalszych podwyżek lub sygnalizacja braku ciągłości co do kolejnych podwyżek (obecnie rynek oczekuje kolejnej podwyżki w czerwcu) oraz tradycyjnie podkreślenie, że dalsze zmiany stóp uwarunkowane będą napływem danych makroekonomicznych.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, bardziej prawdopodobne wydaje się osłabienie NZD względem dolara, stąd w średnim terminie można liczyć na korektę w okolice 100-sesyjnej średniej kroczącej, tj. 0.8400. Po złamaniu tego wsparcia kurs zmierzy się z poziomem 0.8316.

Lokalny opór wyznacza 0.8745 tegoroczny szczyt na poziomie 0.8745.

Silne spadki WTI

fot. mat. prasowe

WTI – interwał dzienny

WTI – interwał dzienny


Podczas wczorajszej sesji inwestorzy liczący na wzrosty na rynku ropy opadli z sił po kilku nieudanych próbach pokonania tegorocznego szczytu na poziomie 105.19 (WTI). „Jeśli coś nie chce rosnąć, będzie spadać” doskonale oddaje zachowanie ceny ropy WTI.

Poszczególne świecie z ostatnich sesji o długich górnych cieniach świadczyły o silnej obronie okolic 105 USD za baryłkę, a potwierdzenie zyskaliśmy dzięki długiej czarnej świecy, która zmniejszyła wycenę WTI o dwa dolary w ciągu jednej sesji. Tak dynamicznego ruchu nie doświadczyliśmy od ponad dwóch tygodni, stąd kontynuacja ruchu wydaje się wysoce prawdopodobna.

Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 100.72, gdzie znajduje się linia średnioterminowego trendu wzrostowego oraz 200-sesyjna średnia krocząca oraz na poziomie 99.91 (minimum sesyjne z 7 kwietnia) i w tym obszarze można liczyć na odpowiedź kupujących.

Gdyby jednak korekta przybrała na sile, realizacja formacji podwójnego szczytu byłaby przesądzona i w takim wypadku moglibyśmy zobaczyć ruch poniżej 96 USD/baryłkę.

Notowania ropy BRENT powstrzymuje przed większymi spadkami sytuacja na Ukrainie oraz obawy o stronę podażową ze względu na problemy w Libii, zatem można oczekiwać, iż wraz ze zwiększonym wydobyciem w USA spread WTI-BRENT będzie ulegał rozszerzeniu. W przypadku powrotu Ukrainy jako głównego tematu na rynkach finansowych, BRENT także powinien zyskiwać mocniej.

Cenę WTI dołują dodatkowo rosnące zapasy ropy w USA (tutaj odstaje Cushing), gdzie w ostatnich danych dominującym czynnikiem jest skok importu o 1 mln baryłek dziennie.

Jeśli dzisiejsze dane o 16:30 wskażą ponownie wysoki poziom zapasów w USA, przecena WTI zostanie pogłębiona.

Ostatnie wydarzenia
  • Australia Inflacja CPI k/k
    I kwartał: 0.6%
    Prognoza: 0.8%
  • Chiny Indeks PMI HSBC dla przemysłu (wstępny)
    Kwiecień:48.3
    Prognoza: 48.4

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 10:00 Indeks PMI dla przemysłu (wstępny)
Prognoza: 53
Poprzednio: 53

GBP 10:30 Minutki z posiedzenia BoE

CAD 14:30 Sprzedaż detaliczna (po wyłączeniu środków transportu) m/m
Prognoza: 0.6%
Poprzednio: 1.0%

USD 15:45 Indeks PMI dla przemysłu (wstępny)
Prognoza: 56.0
Poprzednio: 55.5

USD 16:00 Sprzedaż domów na rynku pierwotnym m/m
Prognoza: 455 tys.
Poprzednio: 440 tys.

NZD 23:00 Decyzja RBNZ ws. stóp procentowych
Prognoza: 3.0%
Poprzednio: 2.75%

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: