eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Ceny ropy a wzrost gospodarczy

Ceny ropy a wzrost gospodarczy

2005-09-03 00:03

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych, po raz kolejny w tym roku. Obecnie stopy procentowe w Polsce osiągnęły niski, nienotowany dotąd w historii poziom. Stopa redyskontowa weksli została obniżona o 50 punktów bazowych.

Przeczytaj także: Obecny kryzys jak kryzys paliwowy z 1973 roku?

RPP uzasadniła obniżkę faktem, że pomimo nieistotnych zmian inflacji, możliwe jest zagrożenie wzrostu gospodarczego wysokimi cenami ropy naftowej na rynkach światowych. Z pewnością wzrost cen ropy wpływa podwójnie negatywnie na wzrost inflacji oraz kosztów transportu, a to hamuje wzrost gospodarczy. Sytuacja jest gorsza w krajach rozwijających się, gdzie import ropy naftowej odpowiada za ponad 90 proc. importu.

Złoty umacnia się i przekroczony został psychologiczny poziom 4,00 zł za euro. Dziś bank centralny wycenił euro na 3,98 PLN a dolara na 3,16. Tak radykalny wzrost wartości naszej waluty jest splotem wielu czynników, w szczególności zaś klarownej sytuacji politycznej – wiadomo praktycznie, że nowy rząd utworzy koalicja PO i PiS po wyborach. Po drugie napływa kapitał zagraniczny, który kupuje polskie papiery skarbowe. Wreszcie RPP obniżyła stopy procentowe, dowodząc, że chce wywołać wzrost gospodarczy. Jednocześnie obniżka ta oznacza, że Rada nie kieruje się już tylko względami cenowymi, ale zaczyna dbać o wzrost gospodarczy. Na początku tygodnia GUS podał, że wzrost gospodarczy w drugim kwartale tego roku wyniósł zaledwie 2,8 proc. (rok do roku). Po publikacji tych danych wiele ośrodków analitycznych i Ministerstwo Finansów zmieniło prognozy wzrostu PKB na ten rok do 3,5 – 3,7 proc. WGI Dom Maklerski utrzymuje swoje prognozy - PKB w tym roku może wzrosnąć o 4 proc.

Decyzja RPP może być pierwszym krokiem, który zacznie wpływać na systematyczne zmniejszanie bezrobocia. Nie ulega wątpliwości, że trwały spadek bezrobocia zobaczymy dopiero wtedy, kiedy pojawią się nowe sektory gospodarki, które będą w stanie pochłonąć duże rzesze bezrobotnych.

Jak zatem obecny wzrost cen ropy naftowej na rynkach światowych działa na polską gospodarkę? Z jednej strony pomaga, ponieważ RPP obniża stopy procentowe celem wywoływania wzrostu gospodarczego, mimo groźby inflacji, a jest to dobry krok w kraju o najwyższym bezrobociu w UE. Z drugiej strony droga ropa szkodzi. Poza tym oddalają się możliwości szybkiego spełnienia warunków z Maastricht, dotyczących wprowadzenia euro. Ale według wypowiedzi przywódców nowej koalicji rządzącej w Polsce po wyborach, nie będziemy musieli spieszyć się do strefy euro.

oprac. : Richard Mbewe / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Złoty ma się dobrze

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: