eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs EUR/USD lekko rośnie do poziomu 1,3830

Kurs EUR/USD lekko rośnie do poziomu 1,3830

2014-04-16 12:14

Od rana na rynkach finansowych widać poprawę sentymentu. Na wartości wobec amerykańskiego dolara zyskuje większość walut z grona G-10 oraz rynków wschodzących.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Osłabiają się natomiast waluty uznawane za bezpieczne – jen japoński i frank szwajcarski. Nad kreską sesje kończą również azjatyckie indeksy giełdowe, z japońskim NIKKEI225 na czele (zyskuje nieco ponad 3 proc.). Kurs EUR/USD lekko wzrasta do 1,3830. EUR/PLN znajduje się na 1,3850, a USD/PLN na 3,0250. Dziś poznamy dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii (10:30), finalny odczyt inflacji w strefie euro za marzec (11:00) oraz z USA dane z rynku nieruchomości (14:30) i sektora przemysłu (15:15). Ponadto z rodzimej gospodarki poznamy wskaźnik inflacji bazowej i przeciętne zatrudnienie oraz wynagrodzenie (14:00), a z Kanady decyzję ws. stóp procentowych (16:00). Wczorajsze dane o najniższej od czterech i pół roku inflacji w Wielkiej Brytanii nie wywołały silnej reakcji w notowaniach funta szterlinga. Dziś jednak, jeżeli stopa bezrobocia spanie do 7 proc., a dynamika wynagrodzeń po raz pierwszy od czterech lat przewyższy stopę inflacji, wzrosnąć powinny oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych, a co za tym idzie funt powinien wyraźnie zyskać na wartości. Obecnie rynek stóp procentowych wycenia pierwszą podwyżkę w kwietniu przyszłego roku. Uważamy, że w najbliższych miesiącach za sprawą nabierającej tempa gospodarki oraz rosnącej wycenie podwyżki stóp procentowych funt będzie jedną z najsilniejszych walut G-10.

Kanada: waluta wciąż za mocna

22 stycznia Bank Kanady opublikował ostatni raport o polityce pieniężnej. Pojawiło się w nim sformułowanie, że mimo deprecjacji z ostatnich miesięcy, dolar kanadyjski pozostaje silny oraz wciąż obniża konkurencyjność kanadyjskiego eksportu z wykluczeniem surowców. Obecnie natomiast dolar kanadyjski jest zaledwie kilka centów słabszy niż wtedy – patrząc zarówno na USD/CAD, jak i na efektywny kurs walutowy (obliczany przez Bank Anglii). Tym samym uważamy, że mimo ostatniego przyspieszenia inflacji oraz wzrostu gospodarczego, Bank Kanady nie zaostrzy retoryki. Co więcej powtórzone mogą zostać słowa o zbyt silnej walucie, co powinno jednoznacznie wpłynąć na osłabienie dolara kanadyjskiego.

Polska: brak presji na wzrost cen

Wczorajsze dane znów zaskoczyły in minus. Inflacja CPI wzrosła o 0,7 proc. r/r, a nie o 0,8 proc tak jak zakładała nasza prognoza i rynek. Dekompozycja wzrostu wskazuje na wzrost kontrybucji inflacji bazowej oraz spadek wkładu cen żywności, które zachowały się odmiennie od wzorca sezonowości panującego w ostatnich latach (prawdopodobnie jest to efekt mniejszego eksportu na rynki wschodnie). Dane o CPI pozwalają oszacować wzrost inflacji bazowej na 1,0 proc. r/r. W najbliższych miesiącach inflacja bazowa powinna pełzać do ok. 1,4 proc. r/r w czerwcu. Dziś poznamy również dane z rynku pracy. Szacujemy, że w marcu zatrudnienie wzrosło o 0,3 proc. r/r a wynagrodzenia o 3,9 proc. r/r. Wspomniane odczyty nie powinny mieć wpływu na notowania złotego.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Szymon Zajkowski / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: