eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › ZUS czy OFE: co wybiorą Polacy?

ZUS czy OFE: co wybiorą Polacy?

2014-04-18 00:44

ZUS czy OFE: co wybiorą Polacy?

ZUS czy OFE: co wybiorą Polacy? © pogonici - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Od 1 kwietnia bieżącego roku Polacy mogą decydować o losie swoich oszczędności emerytalnych. Do wyboru są dwie opcje: pozostawienie wszystkich pieniędzy państwowemu ubezpieczycielowi albo podzielenie ich pomiędzy ZUS i Otwarte Fundusze Emerytalne. Analitycy Deutsche Bank postanowili sprawdzić, jakie są zamiary Polaków, którzy obecnie oszczędzają z OFE.

Przeczytaj także: Czas wyboru: ZUS czy ZUS + OFE

Aby poznać zamierzenia przyszłych emerytów, Deutsche Bank przeprowadził dwa badania, pierwsze miało miejsce w marcu, drugie w kwietniu bieżącego roku. Dość zaskakujący może wydawać się fakt, że pomiędzy jednym a drugim badaniem podwoiła się liczba osób niezdecydowanych, które wahają się, czy zostać w OFE czy też nie.

Z badań opinii przeprowadzonych na zlecenie Deutsche Bank wynika, że jedna trzecia Polaków, którzy nie ukończyli 64 roku życia, nie są obecnie na emeryturze i w momencie przeprowadzenia badania należeli do OFE, ma zamiar w dalszym ciągu przekazywać część swojej składki emerytalnej do Funduszy (w obu badaniach odpowiednio 32 i 34 proc.). Co ciekawe, w marcu niemal połowa respondentów (48 proc.) chciała, aby ich składki trafiały w całości do ZUS, a 18 proc. nie potrafiło jeszcze wskazać, które rozwiązanie docelowo wybierze. Tymczasem w kwietniu odsetek takich osób, które zdecydowane są odprowadzać składki tylko do ZUS wyniósł już tylko 31 proc. Równocześnie znacząco (do niemal 37 proc.) wzrosła liczba osób, które nie wiedzą jeszcze jaką opcję wybrać.

Jak zauważa Monika Szlosek z Deutsche Bank tak duży wzrost liczby osób niezdecydowanych w ciągu ostatniego miesiąca nie musi być wcale odbierany negatywnie. – Nasze badanie pokazuje, że grupa osób deklarujących chęć pozostania w OFE jest mniej więcej stabilna, to ok. 30 proc. tych, którzy potwierdzili, że dziś należą do Funduszy. Tak duży wzrost liczby osób niezdecydowanych odbieram jako dobry sygnał – wskazówkę, że tocząca się wokół reformy OFE debata ma istotny wpływ na opinię publiczną. Powoduje, że coraz więcej osób zaczęło się zastanawiać nad tym ważnym dla ich przyszłości wyborem. Niezależnie od decyzji jaką podejmą przed końcem lipca, sam ten fakt jest już budujący – komentuje.

Analizując wyniki pierwszego badania Deutsche Bank można zauważyć, że zdecydowanie większymi zwolennikami OFE są mężczyźni, jednak w ostatnim czasie widać pewną zmianę tej tendencji. W marcu odkładanie części obowiązkowej składki w funduszach deklarował niemal co drugi badany mężczyzna (48 proc.) i zaledwie co piąta kobieta (19 proc.). W kwietniu różnica między respondentami obu płci wyniosła już tylko 6 proc.

fot. mat. prasowe

Kto planuje zostać w OFE?

Z badań opinii przeprowadzonych na zlecenie Deutsche Bank wynika, że jedna trzecia Polaków, którzy nie ukończyli 64 roku życia, nie są obecnie na emeryturze i w momencie przeprowadzenia badania należeli do OFE, ma zamiar w dalszym ciągu przekazywać część swojej składki emerytalnej do Funduszy (w obu badaniach odpowiednio 32 i 34 proc.).


Badania wykazały, że im wyższe wykształcenie i zarobki respondentów, tym większa chęć gromadzenia środków na emeryturę w OFE. W obu sondażach wyniki ułożyły się w podobny sposób, choć w tym kwietniowym, odsetek ankietowanych chcących zostać w OFE był wyższy we wszystkich analizowanych kategoriach, niż miesiąc wcześniej. Fundusze mają nadal najwięcej zwolenników wśród osób zarabiających od 3 do 5 tys. zł., ale teraz - nawet wśród najmniej zarabiających - zwiększyło się poparcie dla idei dalszego odkładania składek w ramach tzw. II filaru. Co ciekawe, liczba zwolenników OFE wśród najlepiej zarabiających jest wciąż mniejsza niż wśród ankietowanych osiągających średnie miesięczne dochody.

fot. mat. prasowe

Kto odkłada samodzielnie na emeryturę?

Badania Deutsche Bank pokazały jednak, że w ujęciu ogółu populacji bardzo niewielu z nas oszczędza na emeryturę poza obowiązkowym systemem. W ten sposób swoją przyszłość zabezpiecza zaledwie 27 proc. ankietowanych.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: