eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Słaby dolar, jen i funt do góry

Słaby dolar, jen i funt do góry

2014-04-09 11:59

Słaby dolar, jen i funt do góry

USD/JPY – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wtorkowa sesja na rynkach upłynęła pod znakiem słabości amerykańskiego dolara, który tracił praktycznie do wszystkich walut. Szczególnie spektakularnie wyglądało to w przypadku funta oraz jena, które zostały wsparte przez lokalne czynniki i umacniały się w stosunku do większości walut. W przypadku funta było to spowodowane dobrym odczytem o produkcji przemysłowej, która wzrosła w marcu 1% oraz zbliżającym się posiedzeniem Banku Anglii, które będzie miało miejsce w czwartek (więcej na temat GBP/USD w analizie pt. „Mocne odbicie na funcie”).

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Ciekawiej sytuacja wyglądała w przypadku japońskiego jena, którego umocnienie zostało spowodowane przez jastrzębi wydźwięk konferencji po posiedzeniu Banku Japonii, na której Haruhiko Kuroda zasygnalizował, że sytuacja gospodarcza wygląda lepiej niż BoJ oczekiwał, podając za przykład rynek pracy, co wyraźnie osłabiło wiarę inwestorów w możliwość rozwijania japońskiego programu luzowania ilościowego już w pod koniec II kwartału i wydaje się, że Bank Japonii będzie mógł wstrzymać się z decyzją dłużej niż do lipca kiedy pozna pierwsze efekty wpływu podwyżki podatku VAT na wzrost inflacji. Dobre dane, które poznaliśmy z Australii wzmocniły pozytywny sentyment do AUD oraz NZD w ostatnich dniach.

Na horyzoncie jednak w przypadku dolara australijskiego pojawiają się poważne opory w okolicach 0.94, których pokonanie może być uzależnione od danych z Chin o bilansie handlowym. W kontekście amerykańskiej giełdy należy pamiętać, że rozpoczyna się sezon publikacji wyników kwartalnych, który może sprzyjać zakończeniu korekty na parkietach w USA. Wczorajsze wyniki Alcoi, która tradycyjnie pierwsza opublikowała swój raport pokazały wyniki lepsze od oczekiwań

W dzisiejszym kalendarium warto zwrócić uwagę na publikowane o godzinie 20 „minutki” z ostatniego posiedzenia FOMC, które mogą być istotne z punktu widzenia znaczącego osłabienia dolara, które widzieliśmy wczoraj. W zeszłym tygodniu podczas swojego wystąpienia Janet Yellen tonowała jastrzębie nastroje, które zapanowały po marcowym posiedzeniu. Dzisiejszy raport powinien pokazać jak faktycznie przebiega linia podziału w Komitecie, o którym prezes Yellen mówiła na konferencji prasowej. Jastrzębi wydźwięk mógłby odwrócić negatywne w ostatnim czasie nastawienie rynków do dolara.

W kontekście złotego warto pamiętać o dzisiejszej decyzji RPP pieniężnej, która powinna pozostawić stopy bez zmian.

Prawdopodobne wydaje się jednak rozszerzenie okresu forward guidance do końca 2014 roku, ze względu na niekorzystną sytuacje inflacyjną w europejskich gospodarkach oraz wysokie poziomy kursu złotego.

fot. mat. prasowe

USD/JPY – interwał dzienny

USD/JPY – interwał dzienny


Technicznie USD/JPY po największym osłabieniu w tym roku dotarł do wsparć w okolicach 101.60, gdzie znajduje się dolne ograniczenie kanału wzrostowego. Przełamanie tych okolic mogłoby doprowadzić do dalszych spadków w stronę 101.30 i 100.70, jednak obecnie bardziej prawdopodobne wydaje się podejście w stronę 102.50, gdzie przebiega 50 sesyjna średnia.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Mocne odbicie na funcie

fot. mat. prasowe

GBP/USD – interwał dzienny

GBP/USD – interwał dzienny


Początek bieżącego tygodnia okazał się bardzo korzystny dla brytyjskiej waluty. Wczoraj dzięki dobrym danym makro GBP/USD przełamał szczyty z końca marca i zbliżył się do czteroletnich szczytów w okolicach 1.68. Przetwórstwo przemysłowe w Wielkiej Brytanii w lutym wzrosło aż o 1%, wobec prognozy 0.3%. Kosmetycznie w dół do 0.3% z 0.4% skorygowano odczyt za poprzedni miesiąc, ale odczyt pozostaje optymistyczny. Umocnieniu funta sprzyjała trwająca od początku tygodnia przecena dolara amerykańskiego wobec euro.

W ujęciu technicznym kurs odbił się z początkiem tygodnia od linii trendu wzrostowego testowanej w listopadzie, lutym i marcu. Kurs zdołał przebić wczoraj 50-sesyjną średnią kroczącą i zbliżył się do szczytów z połowy lutego i początku marca. Trwałe przebicie poziomu 1.6765 otworzy drogę do dalszych wzrostów i być może powrotu do kanału wzrostowego, w którym wykres poruszał się od połowy ubiegłego roku. Wsparcie stanowić powinna wspominana wcześniej linia trendu, obecnie okolice 1.65. Przebicie tego wsparcia może z kolei sprowadzić kurs GBPUSD do poziomu 1.63, gdzie przebiega 23.6 proc. zniesienie Fibo długoterminowej fali wzrostowej i 200-sesyjna średnia krocząca.

Dzisiaj światło dzienne ujrzą dane dotyczące bilansu handlu zagranicznego za luty, jednak uwagę inwestorów zainteresowanych brytyjską walutą skoncentruje w tym tygodniu posiedzenie Banku Anglii i zaplanowana na jutrzejsze popołudnie decyzja BoE ws. stóp procentowych. W przyszłym tygodniu na uwagę zasługuje zaplanowana na 15 kwietnia publikacja danych o inflacji CPI, która może zdeterminować aktywność BoE na kolejnym posiedzeniu.

Fala wyprzedaży na DE30 zatrzymana

fot. mat. prasowe

DE30 – interwał dzienny

DE30 – interwał dzienny


Rozpoczęta w poniedziałek i kontynuowana wczoraj wyprzedaż na niemieckiej giełdzie sprowadziła kurs na dwutygodniowe minima. Wczoraj popołudniu kurs jednak z impetem zdołał odbić się od wsparcia w postaci 50-sesyjnej średniej kroczącej oraz linii trendu wzrostowego testowanej w czerwcu, przełomie sierpnia i września ubiegłego roku.

Poziom ten pokrył się z 38.2 proc. zniesieniem Fibo wzrostowego odreagowania z genezą w marcu tego roku. Przebicie wczorajszych minimów, tzn. okolic 9391, może sprowadzić kurs do poziomu 9216 lub niżej w kierunku minimów z połowy marca. W przypadku kontynuacji wzrostów silnego oporu należy spodziewać się na poziomie 9640, czyli w okolicach szczytów z ostatnich tygodni.

Fundamentalnym powodem wyprzedaży na światowych rynkach kapitałowych jest globalny wzrost awersji do ryzyka, w związku z niepokojami separatystycznymi na wschodzie Ukrainy. Choć większość ekspertów jest zdania, że ryzyko odłączenia Doniecka od Ukrainy jest znikome, to jednak widać, że konflikt się zaostrza, a to rodzi obawy o stabilizację tego rejonu Europy. Nastrojów nie poprawiła także publikacja Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który ściął prognozę wzrostu światowego PKB w 2014 r. do 3.6% z 3.7%. Wczoraj po sesji amerykańskiej wyniki finansowe opublikowała Alcoa, co oznacza rozpoczęcie sezonu raportowania wyników za I kwartał tego roku.

Możemy spodziewać się przez to zwiększonej zmienności na rynkach kapitałowych.

Dzisiaj w centrum uwagi znajdzie się z pewnością publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, zaplanowana na 20:00. Wydarzenie to, może odwrócić słaby sentyment wobec dolara amerykańskiego.

Ostatnie wydarzenia
  • Wielka Brytania Przetwórstwo przemysłowe,
    Luty: 1% m/m
    Prognoza: 0.3% m/m
    Poprzednio: 0.3% m/m, po korekcie
  • Kanada Rozpoczęte budowy domów,
    Marzec: 156.8 tys.
    Prognoza: 193 tys.
    Poprzednio: 190.6 tys., po korekcie

    Pozwolenia na budowę domów,
    Luty: -11.6%
    Prognoza: -2.4%
    Poprzednio: 8.1%, po korekcie
  • Szwajcaria Sprzedaż detaliczna, luty: 1% r/r
    Prognoza: 0.9%
    Poprzednio: -0.1%, po korekcie z 0.3%

Kalendarz na najbliższe godziny

PLN Decyzja ws. stóp procentowych
Prognoza: 2.5% bez zmian

GBP 10:30 Bilans handlu zagranicznego, luty
Prognoza -9.1 mld GBP
Poprzednio -9.793 mld GBP

USA 16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw
20:00 Protokół z posiedzenia FOMC

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: