eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Eurodolar odreagowuje spadki, BoJ bez zmian

Eurodolar odreagowuje spadki, BoJ bez zmian

2014-04-08 10:36

Eurodolar odreagowuje spadki, BoJ bez zmian

EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ze względu na brak istotnych odczytów makro, poniedziałkowa sesja przebiegła bardzo spokojnie. Europejskie oraz amerykańskie indeksy kontynuowały przecenę (blisko 1% spadki na poszczególnych indeksach), a dolar osłabiał się wraz ze spadkiem rentowności.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Słaby dolar oraz nieco lepsze od oczekiwań dane na temat produkcji przemysłowej w Niemczech (0.4% m/m , wobec prognoz na poziomie 0.3%), pozwoliły odreagować EUR/USD przecenę po słownej interwencji Mario Draghiego. Wygląda na to, że „ponownie” rynki nie do końca zrozumiały szefa EBC. Nowotny wyjaśniał wczoraj, że gotowość do działania władz monetarnych, którą ciągle podkreśla Mario Draghi, nie oznacza, że kroki muszą zostać podjęte natychmiast, a Zarząd jedynie przygotowuje się na wszelkie ewentualności. Podobne poglądy przedstawiał Constancio oraz Mersch. Przedstawiciele EBC wskazywali również, że nawet jeśli QE zostałoby wykorzystane, jego skala byłaby znacznie mniejsza w porównaniu do luzowania FED czy BoJ. Wypowiedzi europejskich władz monetarnych ponownie wskazują zatem, że do QE w wykonaniu EBC jeszcze daleka droga.

Zgodnie z oczekiwaniami, Bank Japonii nie wprowadził żadnych zmian w polityce monetarnej. Nie zmieniło się także postrzeganie przez BoJ perspektyw dla japońskiej gospodarki. Innymi słowy, musimy zaczekać przynajmniej kwartał, aby japońskie władze monetarne zaczęły odnosić się bezpośrednio do inflacji oraz QQE, co mogłoby spowodować większą zmienność na parach jenowych.

Podczas sesji azjatyckiej poznaliśmy także wskaźniki zaufania biznesu w Australii i Nowej Zelandii. Nowozelandczycy postrzegają perspektywy gospodarcze lepiej niż ich koledzy z Australii i to przełożyło się na notowania AUD/NZD, który obecnie testuje wsparcie na poziomie 1.0744. Jeżeli

Podczas dzisiejszej sesji ponownie brak ważniejszych odczytów ze Strefy Euro oraz Stanów Zjednoczonych, więc inwestorzy powinni zwrócić swoją uwagę na Wielką Brytanię i funta, gdzie poznamy dane o produkcji przemysłowej. Ostatnie odczyty PMI dla przemysłu z Wysp były nieco gorsze od konsensusu, stąd należy oczekiwać odbicia także w dzisiejszym odczycie.

Po południu poznamy także pozwolenia na budowę domów w Kanadzie, co może zadecydować o kierunku USD/CAD w kolejnych godzinach, biorąc pod uwagę że para testuje 100-sesyjną średnią kroczącą.

fot. mat. prasowe

EUR/USD – interwał dzienny

EUR/USD – interwał dzienny


Wracając do eurodolara, wyprzedaż po czwartkowym posiedzeniu EBC zatrzymała się na linii trendu wzrostowego prowadzonej od lipcowego minimum. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1.3724, a opór 1.3781 (38% zniesienia fali wzrostowej luty-marzec).

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


CHF mocny na początku tygodnia

fot. mat. prasowe

EUR/CHF – interwał dzienny

EUR/CHF – interwał dzienny


Wczorajsze dane dotyczące poziomu inflacji konsumenckiej CPI w Szwajcarii pozytywnie zaskoczyły rynek i sprawiły, że frank szwajcarski, wzmacniany pogorszeniem nastrojów na Ukrainie, dynamicznie umocnił się wobec innych walut. W marcu inflacja wzrosła do 0.4% m/m i 0% r/r, podczas gdy prognoza zakładała wzrost na poziomie 0.2% m/m i -0.2% r/r.

Poprzednio inflacja wyniosła 0.1% m/m i -0.1%. Był to najwyższy odczyt inflacji konsumenckiej m/m w Szwajcarii od dwóch lat i potwierdzenie ożywienia w szwajcarskiej gospodarce. Z kolei rezerwy walutowe, w marcu wzrosły do prawie 438 mld CHF, wobec 433.6 mld poprzednio. Dane okazały się dobre, jednak umocnienie franka może być jedynie tymczasowe. Lepsze dane mogą skłonić SNB do kolejnej słownej lub realnej interwencji w celu osłabienia CHF.

W ujęciu technicznym kurs EUR/CHF po testowaniu pod koniec ubiegłego tygodnia górnego ograniczenia kanału spadkowego, w którym poruszał się od połowy ubiegłego roku, poddał się znacznej przecenie. Wczoraj dzięki dynamicznemu umocnieniu franka, kurs zbliżył się do podwójnego wsparcia w postaci 50-sesyjnej średniej kroczącej i linii trendu wzrostowego z marca i kwietnia. Przebicie tego poziomu może sprowadzić kurs do poziomu 1.21, czyli 23.6 proc. zniesienia Fibo fali spadkowej z początku roku. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak wzrostowe odreagowanie w okolice 1.22 i potencjalnie przebicie oporu w postaci 50 proc. zniesienia Fibo, górnego ograniczenia kanału spadkowego i szczytów z ubiegłego tygodnia. Otworzyło by to drogę do dalszych wzrostów.

W trakcie dzisiejszego dnia na uwagę zasługują opublikowane już dane ze szwajcarskiego rynku pracy oraz dane dotyczące sprzedaży detalicznej w lutym. Franka szwajcarskiego wciąż mogą wspierać doniesienia w związku z sytuacją na Ukrainie, które skłaniają inwestorów do poszukiwania bezpieczniejszych aktywów.

USD/CAD na wsparciu

fot. mat. prasowe

USD/CAD – interwał dzienny

USD/CAD – interwał dzienny


Kurs USD/CAD w drugiej połowie ubiegłego tygodnia nie poradził sobie z przebiciem oporu na poziomie 1.10397 (23.6 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej z genezą w październiku ubiegłego roku) i w piątek poddał się gwałtownej przecenie. Kurs znalazł wsparcie dopiero na poziomie 1.095, czyli w okolicach dołków z lutego i marca.

Dodatkowe wsparcie stanowiło dolne ograniczenie kanału wzrostowego, w którym wykres porusza się od połowy ubiegłego roku. Wczoraj kurs przebił jednak to ograniczenie, utrzymując się jednak powyżej wspomnianej linii dołków. Zejście poniżej poziomu wsparcia, sprowadzi wykres co najmniej do 1.089, czyli 38.2 proc. zniesienia lub co także prawdopodobne aż do 1.0665, czyli 61.8 proc. zniesienia i w okolice 200-sesyjnej średniej kroczącej.

Za umocnieniem dolara kanadyjskiego stoją przede wszystkim opublikowane w piątek dane makro za marzec.

Pozytywne zaskoczenie przyniosły dane z rynku pracy: stopa bezrobocia spadła do 6.9% z 7%, a liczba zatrudnionych wzrosła o 42.9 tys. podczas gdy prognoza zakładała wzrost o 21 tys. Do 55.2 pkt. z 57.2 spadła natomiast wartość Indeksu Ivey PMI, odczyt powyżej 50 pkt. oznacza jednak wciąż wzrost aktywności gospodarczej w Kanadzie.

Dzisiaj po popołudniu kluczowe dla nastrojów wobec kanadyjskiej waluty będą natomiast odczyty danych z rynku nieruchomości. Warto zwrócić szczególnie uwagę na liczbę pozwoleń na budowę domów. Po korzystnym odczycie w poprzednim miesiącu na poziomie 8.5%, rynkowy konsensus zakłada spadek wydanych pozwoleń o 2.4%. Słabsze odczyty mogą pozwolić na odbicie się kursu USD/CAD od testowanego wsparcia i powrót do kanału wzrostowego.

Ważniejsze dane z rynku amerykańskiego przyniesie dopiero druga połowa tygodnia.

Ostatnie wydarzenia
  • Japonia BoJ pozostawił stopy procentowe i program skupu aktywów na niezmienionym poziomie
  • Nowa Zelandia
    Indeks zaufania biznesu I kw. 52 pkt
    Poprzednio: 52 pkt.
  • Strefa Euro
    Indeks Sentix, kwiecień: 14.1
    Poprzednio: 13.9
  • Szwajcaria Inflacja CPI, marzec 0.4% m/m
    Prognoza: 0.2%
    Poprzednio: 0.1%
  • Rezerwy walutowe 437.9 mld CHF
    Poprzednio: 433.5 mld CHF

Kalendarz na najbliższe godziny

CHF 09:15 Sprzedaż detaliczna, luty
Prognoza: 0.9%
Poprzednio: 0.3%

GBP 10:30 Produkcja przemysłowa, luty
Prognoza: 0.3% m/m
Poprzednio: 0.4% m/m

CAD 14:15 Rozpoczęte budowy domów, marzec
Prognoza: 193 tys.
Poprzednio: 192 tys.

14:30 Pozwolenia na budowę domów, luty
Prognoza: -2.4%
Poprzednio: 8.5%

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: