eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Jak długo potrwa konsolidacja na EUR/USD?

Jak długo potrwa konsolidacja na EUR/USD?

2014-03-27 12:57

Jak długo potrwa konsolidacja na EUR/USD?

EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajsza sesja na rynkach upłynęła głównie pod znakiem realizacji zysków na parkietach w Stanach Zjednoczonych. Jednak po raz kolejny udało się utrzymać kluczową granicę 1850 pkt powyżej, której ciągle bardziej prawdopodobne od rozwinięcia korekty wydaje się podejście w stronę 1900 pkt. Przy braku danych makro na rynkach walutowych większą role odgrywały lokalne nastroje.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Wyróżnić należy zachowanie funta, który po odbiciu od linii trendu wzrostowego dotarł do pierwszej strefy oporu w okolicach 1.66, której przebicie będzie uzależnione od dzisiejszego odczytu sprzedaży detalicznej. Ze względu na dobrą sytuację brytyjskiej gospodarki oraz lekkie obniżenie oczekiwań po kilku słabszych od oczekiwań odczytach istnieje obecnie pole do ewentualnego pozytywnego zaskoczenia, które może doprowadzić do rozwinięcia wzrostów w stronę 1.6740.

Z odczytów makro pozytywnie wypadły wczoraj dane z USA, gdzie usługowy PMI oraz zamówienia na dobra trwałego użytku okazały się lepsze od oczekiwań. Dane nie spowodowały jednak większych zmian na EUR/USD, gdyż głównie za wzrost zamówień o 2.2% odpowiadał wzrost zamówień w sektorze lotniczym, który charakteryzuje się dużą zmiennością. Warto odnotować także bardzo dobre dane o bilansie handlowym Nowej Zelandii, które doprowadziły do wybicia ostatnich szczytów na 0.8635 i zwiastuje rozwinięcie ruchu, szczególnie że do końca tygodnia nie poznamy żadnych danych z chińskiej gospodarki, które mogłyby spowodować presję spadkową na NZD oraz AUD.

W dzisiejszym kalendarium poza wspomnianymi danymi z Wielkiej Brytanii warto zwrócić uwagę na odczyty ze Stanów Zjednoczonych o liczbie nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych oraz finalnym odczycie PKB, który jeżeli doczekałby się rewizji w gorę mógłby doprowadzić do umocnienia dolara. Co w kontekście jutrzejszych danych o inflacji z Niemiec może doprowadzić do wybicia EUR/USD z ostatniego pasma wahań. Warto także pamiętać o dzisiejszej decyzji Banku Norwegii, który powinien pozostawić stopy procentowe bez zmian. Ze względu jednak na dobre dane napływające z norweskiej gospodarki w ostatnim czasie Bank Centralny może zmienić ton na bardziej jastrzębi, co mogłoby doprowadzić do umocnienia NOKa. Podczas sesji azjatyckiej z kolei poznamy serię danych z japońskiej gospodarki, które nie powinny mieć większego wpływu na jena, który w dużym stopniu zależy w ostatnim czasie od globalnego apetytu na ryzyko.

fot. mat. prasowe

EUR/USD – interwał dzienny

EUR/USD – interwał dzienny


Techniczna sytuacja na EUR/USD jest obecnie otwarta, gdyż poruszamy się w wąskim paśmie wahań pomiędzy 1.3750 i 1.3850, którego opuszczenie powinno zostać spowodowane napływającymi na rynek danymi. Obecnie wydaje się, że coraz bardziej prawdopodobne jest opuszczenie konsolidacji dołem i podążenie w stronę 1.37 i dalej 1.3640.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


USD/ZAR przed decyzją SARB

fot. mat. prasowe

USD/ZAR – interwał dzienny

USD/ZAR – interwał dzienny


Dziś czeka nas decyzja Banku Rezerwy Republiki Południowej Afryki (SARB) ws. stóp procentowych. Analitycy ankietowani przez Bloomberga oczekują pozostawienia stopy procentowej na obecnym poziomie 5.50%.

Presja na randa od jakiegoś czasu jest niezauważalna, ale gdy tylko na tapetę powrócą problemy rynków EM, waluta RPA będzie jedną najsilniej tracących na wartości, ze względu na wysoki deficyt na rachunku bieżącym oraz słabe perspektywy wzrostu. To z kolei przekładać się będzie na oczekiwania inflacyjne, które i tak znajdują się na wysokich poziomach.

Ankieta Biura Analiz Ekonomicznych dotycząca inflacji zostanie opublikowana w tym tygodniu i jeśli respondenci podniosą swoje prognozy, Komitet Polityki Monetarnej SARB uzyska kolejny argument za rychłą podwyżką stóp. Ostatnia ankieta wskazała, iż średnie oczekiwania dotyczące wzrostu cen wynoszą 6.1% w 2014 roku. Przypomnijmy, że bank centralny RPA powinien utrzymywać inflację w korytarzu 3-6%. W związku z powyższym 25-50 punktowa podwyżka jest możliwa, ale nie należy przypisywać jej dużego prawdopodobieństwa.

Czynnikami, które grają na niekorzyść randa są ciągłe problemy ze strajkującymi w sektorze wydobywczym oraz ostatnie problemy w dostawach energii. Obfite deszcze spowodowały, że składowany węgiel w największej elektrowni kraju (dostarcza 95% energii) nie nadawał się do użycia, co zaowocowało sporymi przerwami w dostawach prądu. Jeśli ta sytuacja będzie się powtarzać, może to mocno ograniczyć produkcję lokalnych firm i tym samym wywołać presję na kolejny odczyt PKB.

Po złamaniu oporu w postaci średniej 100-sesyjnej, rand będzie kierował się w okolice 10.46. Odwrót od ryzykownych aktywów może jednak sprowadzić notowania ponownie do poziomu 10.95.

USD/CAD – dalsze wzrosty niebawem

fot. mat. prasowe

USD/CAD – interwał dzienny

USD/CAD – interwał dzienny


USD/CAD pokonał pierwszy z istotnych dla nas poziomów (1.09) w połowie stycznia, a następnie osiągnął w zeszłą środę opór wynikający z 50% zniesienia długoterminowej fali spadkowej 2009-2011. Bariera ta okazała się nie do przebicia, ale kupujący nie powinni tracić zapału i szukać okazji w okolicy 1.1020. Dobry sentyment względem ryzykownych aktywów może pomóc loonie zejść nawet do kluczowego wsparcia 1.09, ale w tym rejonie przewaga kupujących powinna być już zdecydowanie bardziej widoczna. W średnim terminie poziom 1.1486 wydaje się realnym celem do zrealizowania.

Za osłabieniem kanadyjskiego dolara przemawiają także ostatnie wypowiedzi szefa BoC Stephena Poloza, który zaznaczał, że wraz ze zmianą ryzyk, które zidentyfikował bank centralny, obniżka stóp procentowych może być brana pod uwagę. To najbardziej gołębia wypowiedź od czasu objęcia stanowiska przez Poloza, ukazująca jednocześnie, jak niepewni sytuacji są ekonomiści odpowiedzialni za politykę monetarną, utrzymując stopę procentową na historycznie niskim poziomie 1% oraz rozważając kolejną obniżkę. Pisaliśmy niejednokrotnie, że Kanada nie zyskała na odbiciu gospodarczym w USA i Bank Kanady zdaje się podzielać ten pogląd. Obecnie trwają starania, mające na celu skierowanie wzrostu na eksport i wydatki kapitałowe z przegrzanego rynku nieruchomości, ale efektów jak na razie nie widać. Słabszy CAD mógłby okazać się pomocny gospodarce, nawet kosztem nieco wyższej inflacji, której prognozy sięgają zdecydowanie poniżej celu inflacyjnego.

Na kolejną decyzję BoC przyjdzie nam poczekać do 16 kwietnia. Wraz z decyzją zostanie opublikowany raport banku centralnego, gdzie istotne będą ewentualne rewizje PKB. Poniedziałkowe dane miesięczne o PKB mogą stworzyć także dobrą okazję do zajmowania długich pozycji w USD/CAD.

Ostatnie wydarzenia
  • USA Zamówienia na dobra trwałe m/m
    Luty: 2.2%
    Prognoza: 3.0%
  • Nowa Zelandia Bilans handlu zagranicznego
    Luty: 818 mln
    Prognoza: 600 mln

Kalendarz na najbliższe godziny

CZK Decyzja CNB ws. stóp procentowych
Prognoza: 0.05%
Poprzednio: 0.05%

GBP 10:30 Sprzedaż detaliczna m/m
Prognoza:0.5%
Poprzednio:-1.5%

USA 13:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
Prognoza:326 tys.
Poprzednio:320 tys.

PKB k/k (finalne)
Prognoza:2.4%
Poprzednio:4.1%

USA 15:00 Indeks podpisanych umów kupna domów m/m
Prognoza:1.0%
Poprzednio: 0.1%

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: