eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Nieśmiałe odreagowanie na GBP/USD

Nieśmiałe odreagowanie na GBP/USD

2014-03-26 12:01

Nieśmiałe odreagowanie na GBP/USD

GBP/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajszy dzień po ponad tygodniowych spadkach na GBP/USD przyniósł lekkie odbicie. Kurs cable już na początku tygodnia wyhamował falę spadkową, jednak dopiero wczoraj zdobył się na widoczne odreagowanie i to pomimo umocnienia dolara amerykańskiego do euro. Funt zawdzięcza wczorajsze umocnienie przede wszystkim odczytom inflacji CPI za luty, która wyniosła 0.5% m/m i 1.7% r/r.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Wynik okazał się zgodny z oczekiwaniami, choć część ekspertów przestrzegała rynek przed rozczarowującymi danymi. Dla porównania inflacja w poprzednim miesiącu wyniosła -0.6% m/m i 1.9% r/r. Słabszy odczyt w ujęciu miesięcznym wynikał z efektu wysokiej bazy w grudniu. Z danych makro na uwagę zasługuje także odczyt Indeksu zaufania konsumentów – Conference Board, który w marcu wyniósł 82.3 i przerósł oczekiwania rynku na poziomie 78.6 pkt. Był to najwyższy odczyt tego wskaźnika od połowy 2008 r.

Wczoraj rynek obiegły też doniesienia dotyczące prowadzenia polityki monetarnej w największych światowych gospodarkach. Doradca premiera Japonii zapowiedział, że decyzja Banku Japonii dotycząca dalszego luzowania polityki pieniężnej może zostać podjęta w maju. Z kolei szef FED z Atlanty wyraził przekonanie, że pierwsza podwyżka stóp procentowych w USA nastąpi jego zdaniem w drugiej połowie przyszłego roku, po czym będą kontynuowane z uwzględnieniem rozwoju sytuacji gospodarczej. Z kolei szef FED z Filadelfii spodziewa się, że stopy procentowe w USA wzrosną do 2% na koniec przyszłego roku, i do 3% pod koniec 2016 r. Wypowiedzi nie wywołały jednak większej reakcji na rynku, w przeciwieństwie do wypowiedzi Mario Draghiego, która wywołała przecenę wspólnej europejskiej waluty. W trakcie wykładu wygłaszanego w Paryżu, szef Europejskiego Banku Centralnego przypomniał, że ECB może podjąć dodatkowe działania, jeżeli pojawi się zagrożenie niższej inflacji. Draghi zapowiedział, że podjęte zostaną niezbędne środki do utrzymania stabilności cen. W ocenie Draghiego realne stopy procentowe pozostaną ujemne przez dłuższy czas.

fot. mat. prasowe

GBP/USD – interwał dzienny

GBP/USD – interwał dzienny


Dzisiaj na szczególną uwagę zasługują dane z USA dotyczące zamówień na dobra trwałe w lutym. Z kolei ważniejsze dane z Wielkiej Brytanii poznamy jutro (sprzedaż detaliczna w lutym) oraz w piątek (finalne dane o PKB w IV kw. i odczyt salda rachunku bieżącego w tym okresie). Do końca tygodnia możemy spodziewać się zatem wzmożonej zmienności na parach z udziałem funta. W ujęciu technicznym GBP/USD odbił się od linii trendu wzrostowego, wyznaczonej przez dołki z listopada 2013 i lutego. Najbliższe opory kurs może napotkać w okolicach poziomu 1.658 (50-sesyjna MA), 1.6635 oraz 1.6763 (4-letnie szczyty wybite w lutym i marcu). W przypadku korekty wsparcie kurs powinien odnaleźć na poziomie 1.6313 (23.6 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej.)

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Dane o zapasach bez wpływu na WTI

fot. mat. prasowe

WTI – interwał dzienny

WTI – interwał dzienny


Ropa naftowa rozpoczęła ten tydzień dosyć spokojnie, pomimo słabego odczytu PMI z Chin oraz w obliczu braku dodatkowych istotnych danych makroekonomicznych. Kryzys na Ukrainie ma coraz mniejsze znaczenie na arenie międzynarodowej, a dla rynku ropy zdecydowanie ważniejsze są już obecnie problemy libijskie.

Nie oczekuje się, aby dzisiejsze dane o zapasach miały w istotny sposób zmienić tę sytuację. Ostatnie dwa odczyty znalazły się wysoko powyżej konsensusu (kolejno 5.9 mln oraz 6.2 mln baryłek). Tym razem ekonomiści przewidują średnio wzrost zapasów o 2.7 mln baryłek, nie zważając na informację o zamkniętym kanale łączącym port w Houston z Zatoką Meksykańską, który jest ważnym elementem w paliwowej układance handlowej Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Ta informacja mogłaby zostać wykorzystana przez spekulantów, jednak w obliczu obecnego sentymentu nie wpłynęło to póki co na notowania. Dodatkowo w Cushing, czyli największym hubie dotyczącym WTI, zapasy osiągnęły najniższy poziom od początku 2012 roku.

Sytuacja techniczna także nie pozwala na jednoznaczne wskazanie kierunku na kolejne sesje. WTI od kilku sesji próbuje sforsować psychologiczną barierę 100 USD/baryłkę (potrójny szczyt na interwale H4), nad którą skupiają się obecnie 25 i 100 sesyjna średnia krocząca i dopiero wyjście w cenach zamknięcia powyżej 100.72 umożliwi bardziej optymistyczne wnioski.

Realizacja formacji flagi (interwał dzienny) doprowadziłaby z kolei do spadków w okolice tegorocznego minimum, tj. 91.22.

W dłuższej perspektywie obawy o spowolnienie w Chinach oraz problemy rynków wschodzących mogą wywierać presję na ceny ropy naftowej.

USD/HUF – wybicie niebawem?

fot. mat. prasowe

USD/HUF – interwał dzienny

USD/HUF – interwał dzienny


Zgodnie z oczekiwaniami analityków Narodowy Bank Węgier dokonał wczoraj dwudziestej z rzędu obniżki stopy procentowej do 2.6%. Obecna polityka monetarna podyktowana jest środowiskiem niskiej inflacji oraz niewielkim wzrostem gospodarczym, ale Komitet zasygnalizował w komunikacie, że obecny poziom bazowej stopy procentowej powinien zapewniać stabilność cen w średnim terminie, co oznacza, iż cykl luzowania w wykonaniu NBW dobiegł końca. Z drugiej strony jednak władze monetarne pozostawiły sobie furtkę do kolejnej obniżki, na wypadek gdyby „globalny wzrost gospodarczy rozczarował”. Kolejna decyzja będzie zatem stricte podyktowana odczytami makroekonomicznymi z lokalnej i globalnej gospodarki.

Komunikat podkreślał także, że forint był relatywnie bardziej odporny na wstrząsy od innych walut rynków wschodzących.

Jeśli pod uwagę weźmiemy rubla lub argentyńskie peso – owszem, jednak w tym roku forint był jedną z najsłabszych płynnych walut z rynków wschodzących. Najwyraźniej bank centralny starał się wlać na rynki trochę pewności w węgierskiego forinta, jednocześnie obawiając się o ewentualne skutki kolejnej wyprzedaży walut EM. Gdyby do takiego ruchu doszło, władze monetarne z pewnością nie zdecydują się już na kolejną obniżkę stóp.

Zachowanie USD/HUF może świadczyć o nadchodzącym wybiciu z opadającej konsolidacji, która może być częścią formacji flagi. Pozytywny sentyment względem ryzykownych aktywów może doprowadzić do umocnienia forinta w okolice 100 sesyjnej średniej kroczącej (221.90), gdzie należy oczekiwać większego popytu. Wybicie górą z formacji flagi oznaczałoby prawdziwe kłopoty węgierskich władz monetarnych.

Ostatnie wydarzenia
  • Polska Sprzedaż detaliczna
    Luty: 7% r/r
    Prognoza: 5.9%
  • USA Indeks Conference Board
    Marzec: 82.3 pkt.
    Prognoza: 78.5 pkt.
  • Niemcy Indeks zaufania konsumentów Gfk
    Kwiecień: 8.5 pkt
    Poprzednio: 8.5 pkt

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 10:30 PKB (finalne)
Prognoza: 0.7% k/k
Poprzednio: 0.8% k/k

USA 13:30 Zamówienia na dobra trwałe
Prognoza:3.0%
Poprzednio:-1.0%

Zamówienia na dobra trwałe
(z wyłączeniem środków transportu)
Prognoza:0.0%
Poprzednio:-1.0%


USA 14:00 Indeks PMI dla usług
Prognoza:54.2
Poprzednio:53.3

NZD 22:45 Bilans handlu zagranicznego
Prognoza:600 mln
Poprzednio: 306 mln

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: