eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Odbicie na EUR/PLN po danych PMI

Odbicie na EUR/PLN po danych PMI

2014-03-25 11:58

Odbicie na EUR/PLN po danych PMI

EUR/PLN – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Bilans wczorajszych danych PMI dla przemysłu i usług z krajów strefy euro oraz Stanów Zjednoczonych pozwolił na całkiem pokaźne odreagowanie na EUR/USD. Wspólna europejska waluta zyskiwała także m.in. do funta, franka szwajcarskiego, japońskiego jena i polskiego złotego. Największe zaskoczenie przyniosły odczyty PMI z Francji. PMI dla przemysłu wzrósł do 51.9 pkt, z 49.7 pkt., podczas gdy prognoza zakładała odczyt na poziomie 49.8. PMI dla usług wyniósł 51.4, wobec spodziewanych 47.5 pkt. To najwyższe poziomy tego wskaźnika od połowy 2011 r.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Pierwszy raz od tego czasu wskaźniki znalazły się także widocznie powyżej granicy 50 pkt, potwierdzając wzrost aktywności w sektorze przemysłowym we Francji. Powyżej granicy 50 pkt. znalazły się także odczyty PMI dla przemysłu z Niemiec i Strefy Euro. Wyniosły one odpowiednio 53.8 pkt. i 53 pkt. Nieco rozczarował indeks PMI z Niemiec, ponieważ oczekiwania zakładały odczyt na poziomie 54.6 pkt.

Poniżej oczekiwań znalazł się także wstępny odczyt PMI dla przemysłu w USA. W marcu PMI zza oceanu wyniósł 55.5 pkt., wobec prognozy 56.5 i 57.1 pkt. poprzednio. Przesądziło to o wzrostowym odreagowaniu EUR/USD. Wczoraj rósł także kurs EUR/PLN, po tym jak w ubiegłym tygodniu wybił dwutygodniowe dołki w okolicach poziomu 4.1880, wychodząc jednocześnie z kanału wzrostowego w którym poruszał się od połowy lutego. W ujęciu technicznym kurs EUR/PLN odbił się od wsparcia wyznaczonego przez 23.6 proc. zniesienie Fibo fali spadkowej z drugiego półrocza 2013 r. oraz 50 sesyjną średnią kroczącą. W przypadku kontynuowania wzrostów, pierwszy opór kurs EUR/PLN może napotkać na poziomie 4.2220 (38.2 proc. zniesienie Fibo) oraz na linii trendu spadkowego wyznaczonej przez szczyty z początku września 2013, przełomu stycznia i lutego oraz połowy marca. W przypadku głębszej korekty euro EUR/PLN może testować okolice poziomu 4.14, czyli tegorocznych dołków. USD/PLN już od dłuższego czasu przebywa bowiem w paśmie 3.01-3.06, kilka razy zbliżając się do ponad dwuletnich minimów.

fot. mat. prasowe

EUR/PLN – interwał dzienny

EUR/PLN – interwał dzienny


Inwestorzy zainteresowani krajowym rynkiem śledzić powinni dzisiaj przede wszystkim zaplanowane na godz. 10 dane z Polski o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia. Dla wspólnej europejskiej waluty kluczowa będzie natomiast publikacja Indeksu instytutu IFO za marzec. Przed południem warto jeszcze zwrócić uwagę na bardzo ważne dane o inflacji z Wielkiej Brytanii. Po południu uwaga rynków przeniesie się za ocean, a to ze względu na planowane publikacje sprzedaży nowych domów i indeksu zaufania konsumentów Conference Board w USA.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Czy peso powróci do wzrostów?

fot. mat. prasowe

USD/MXN – interwał dzienny

USD/MXN – interwał dzienny


Ostanie dane makroekonomiczne, które poznaliśmy z meksykańskiej gospodarki, na pierwszy rzut oka wyglądały optymistycznie. Jednak po zagłębieniu się w odczyty dotyczące rynku pracy widać, że spadek stopy bezrobocia Meksyk zawdzięcza, głównie mniejszej partycypacji w rynku pracy.

Widać, że rynek pracy nie przyspiesza w takim tempie w jakim można by tego oczekiwać, a oczekiwania konsumentów nie są najlepsze co przekłada się także na sprzedaż detaliczną. Co przyczyniło się do spadku presji popytowej. Dzięki temu udało się jednak powrócić do celu inflacyjnego określonego przez Bank Meksyku poniżej 4%, którego opuszczenie spowodowane było w poprzednich miesiącach głównie przez styczniową podwyżkę podatków.

Ze względu na niższy od oczekiwań popyt wewnętrzny, należy obecnie oczekiwać, że Bank Meksyku pozostawi stopy procentowe bez zmian na obecnym poziomie 3.5% nawet do końca roku. Co powinno pozytywnie wpływać na peso.

Szczególnie, że w drugiej połowie roku, a szczególnie w 2015 roku, należy oczekiwać wzrostu inwestycji zagranicznych w Meksyku w związku z reformą sektora energetycznego znoszącą państwowy monopol na wydobycie węglowodorów.

Jak można oczekiwać wiele amerykańskich przedsiębiorstw może być zainteresowanym wydobyciem ciężkiej ropy z zatoki meksykańskiej, pomimo boomu na wydobycie ropy ze złóż niekonwencjonalnych, ze względu na koszt przystosowania rafinerii do przerobu lekkiej ropy z nowych złóż w USA.

Obecnie meksykańskie peso porusza się wewnątrz szerokiego trójkąta i obecnie można oczekiwać próby zejścia w stronę dolnego ograniczenia. Pierwszym poziomem oporu będzie strefa 13.13-13.11, gdzie znajdują się ostanie dołki, a jej przełamanie powinno zaowocować zejściem do 200 sesyjnej średniej na 13.07. Oporem pozostają okolice 13.27, gdzie znajduje się 50 sesyjna średnia oraz górne ograniczenie trójkąta.

Korekta na rynku złota nabiera tempa

fot. mat. prasowe

XAU/USD – interwał dzienny

XAU/USD – interwał dzienny


Wczorajsze spadki złota doprowadziły do wyłamania linii trendu wzrostowego, co może zachęcić stronę podażową do wykształcenia większej korekty już z obecnych poziomów.

Spore znaczenie mogły mieć w tym wypadku chińskie odczyty PMI, które wyraźnie wczoraj rozczarowały inwestorów, którzy obawiają się o spadek popytu ze strony Chin. Wydaje się jednak, że obawy te mogą być nieuzasadnione, gdyż pomimo wyraźnych spadków na rynku srebra w ostatnim czasie, nie widać spadku importu do Chin, który w lutym wzrósł o ponad 10% r/r, co może również dotyczyć rynku złota. Popyt na kruszec ze strony Indii, także stabilizuje się po wielu ograniczeniach, które zostały wprowadzone w zeszłym roku, co także nie będzie wywoływało kolejnych impulsów spadkowych. Najważniejsze w krótkim terminie dla rynku złota będą informacje dotyczące Ukrainy. O ile jeszcze w weekend mogliśmy słyszeć informacje o zajmowaniu kolejnych baz wojskowych na Krymie, to wczoraj wieczorem na rynek dotarły informacje o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Rosji oraz Ukrainy, które można uznać za symbolicznie przełomowe, gdyż obecne władze na Ukrainie dotychczas nie zostały uznane przez Rosję. Pojawiły się także informacje o decyzji p.o. prezydenta Ukrainy Turczynowa o ewakuacji żołnierzy z Krymu. Oba te wydarzenia powinny zdecydowanie poprawić nastroje i doprowadzić do spadku wartości aktywów uznawanych za bezpieczne przystanie.

Z technicznego punktu widzenia wczorajsze wyłamanie linii trendu wzrostowego znajdującej się na poziomie 1330 dolarów powinno doprowadzić do spadku do okolic 1300 i dalej w stronę strefy 1280-85, gdzie znajduje się styczniowy szczyt oraz 50% zniesienia Fibo fali wzrostowej. Jedynie szybki powrót do trendu wzrostowego może prowadzić do wyhamowania presji podaży i powrotu w stronę ostatnich szczytów i dalej do kluczowego oporu na 1430 USD za uncję.

Ostatnie wydarzenia
  • Francja Indeks PMI dla przemysłu,
    Marzec: 51.9 pkt
    Prognoza: 49.9 pkt
  • Niemcy Indeks PMI dla przemysłu,
    Marzec: 53.8 pkt
    Prognoza: 54.6
  • Strefa Euro Indeks PMI dla przemysłu,
    Marzec: 53 pkt
    Prognoza: 53 pkt
  • USA Indeks PMI dla przemysłu,
    Marzec:55.5 pkt
    Prognoza: 56.5 pkt

Kalendarz na najbliższe godziny

PLN 10:00 Sprzedaż detaliczna za luty
Prognoza: 5.9% r/r
Stopa bezrobocia za luty
Prognoza: 14.1%

EUR 10:00 Niemcy: Indeks IFO za marzec
Prognoza; 111.3 pkt

GBP 10:30 Inflacja konsumencka CPI za luty
Poprzednio 1.9% r/r

USD 15:00 Indeks zaufania Conference Board za marzec, prognoza: 78.5 pkt

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: