eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Sytuacja finansowa młodych Polaków cz. 2

Sytuacja finansowa młodych Polaków cz. 2

2014-03-20 12:31

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa młodych Polaków cz. 4


Młodzi radzą sobie z płatnościami

Większość młodych rzetelnie podchodzi do płacenia swoich comiesięcznych zobowiązań finansowych. 36% młodych zdarzyło się nie dokonać płatności w wyznaczonym terminie.

– Z raportu „Finansowy portret młodych” wyłania się obraz młodych, którzy mają wysokie koszty życia, czasem przewyższające dostępne zasoby finansowe. W związku z czym część z nich ma problemy z terminowym regulowaniem comiesięcznych należności – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. – Co czwarty młody nie opłacił w terminie rachunku za telefon lub Internet, a co piąty czynszu lub rachunków za prąd, gaz, wodę. Z kolei co dziesiąty zalegał z płatnością rat pożyczek. Głównym powodem były chwilowe problemy finansowe, zbyt małe dochody dla także zapomnienie lub zgubienie rachunku – dodaje.

Chwilowe problemy finansowe były powodem niepłacenia dla czterech na dziecięciu nieterminowych płatników. Co piąty z nich nie zapłacił na skutek nieprzewidzianych wydatków na inne rzeczy, a co trzeci miał zbyt małe dochody do zapłacenia swoich miesięcznych zobowiązań. Zdecydowanie rzadziej problemem było złe planowanie wydatków (7%). Co trzeci młody zapomniał lub zgubił rachunek. Częściej zapominalstwem lub zagubieniem rachunku tłumaczyli się młodzi mężczyźni (40% do 30% w przypadku kobiet). Z kolei kobiety o wiele częściej wskazują na chwilowe problemy finansowe (45%) i zbyt małe dochody (38%), ale także one rzadziej pracują i zarabiają mniej.

Problemami finansowymi nie pozwalającymi na terminowe regulowania swoich zobowiązań częściej tłumaczą się osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym (ponad 50%) niż średnim (35%) i wyższym (21%). Za to wykształceni częściej zapominają lub gubią rachunki (55%). Także oni o wiele częściej wskazują na nieprzewidziane wydatki (22% osób ze średnim wykształceniem i 20% z wyższym) i złe planowanie wydatków (12% ze średnim wyksztalceniem i 9% z wyższym).

fot. mat. prasowe

Młodzi a niepłacenie zobowiązań

Chwilowe problemy finansowe były powodem niepłacenia dla czterech na dziecięciu nieterminowych płatników. Co piąty z nich nie zapłacił na skutek nieprzewidzianych wydatków na inne rzeczy, a co trzeci miał zbyt małe dochody do zapłacenia swoich miesięcznych zobowiązań.


Bliscy ostatnią deską ratunku

– Ważne by młodzi zdawali sobie sprawę z tego, że w razie pojawienia się problemów finansowych wzięcie pożyczki i kredytu to ostateczność. W naszym badaniu deklaruje takie działanie jedynie 6%. Bardzo łatwo jest wtedy wpaść w spiralę długów, bo kiedy nie starcza nam na bieżące zobowiązania i zaciągamy nowe, to w przyszłym miesiącu zobowiązania będą jeszcze większe, bo będziemy musieli spłacić kolejne, a pieniędzy wcale nie będzie więcej. Ważne jest by młodzi ludzie pamiętali, by w przypadku gdy zabraknie im pieniędzy na opłacenie codziennych zobowiązań priorytetowo ograniczyli swoje wydatki i znaleźli dodatkowe źródło dochodu – mówi Łącki.

Potrzebne pieniądze do opłacenia zaległych rachunków najczęściej pochodzą z własnej pensji (45%). Dość często spłacie niezapłaconych wcześniej faktur towarzyszy ograniczenie wydatków (30%). Rzadziej młodzi decydują się na wykorzystanie oszczędności (15%) i podjęcie dodatkowej pracy (10%).

– Istnieje duża grupa osób, która w „podbramkowej” sytuacji pożycza pieniądze. Najczęściej, bo aż w 41% przypadków, od rodziny. Z chwilówki lub karty kredytowej do opłacenia zaległych faktur korzysta jedynie 6%. Z jednej strony to dobrze, że odsetek osób, które udają się do instytucji finansowej po pożyczkę, jest niski. Z drugiej wysoki odsetek pożyczek od rodziny, pokazuje, że młodzi w razie problemów nie potrafią sobie poradzić samodzielnie i muszą liczyć na pomoc bliskich – mówi Adam Łącki.

fot. mat. prasowe

Nieopłacone zobowiązania młodych

Większość młodych rzetelnie podchodzi do płacenia swoich comiesięcznych zobowiązań finansowych. 36% młodych zdarzyło się nie dokonać płatności w wyznaczonym terminie.


O tyle ile na pożyczkę od rodziny i znajomych częściej decydują się młodsi (56% osób w wieku 18-25), to do instytucji finansowej częściej udają się osoby po 31 roku życia (9%).

Informacje o badaniu
Badanie „Finansowy portret młodych” zostało zrealizowane przez instytut badawczy Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Zrealizowano je na reprezentatywnej dla całej populacji grupie Polaków od 18 do 35 roku życia.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: