eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Słabość dolara

Słabość dolara

2005-08-13 13:34

Słabość dolara

© fot. mat. prasowe

W mijającym tygodniu dolar po raz kolejny został zepchnięty do defensywy mimo kolejnej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych we wtorek i niższego niż prognozowany deficytu budżetowego, który został opublikowany w środę. Dolarowi szkodziły wzrosty na rynku ropy naftowej, której cena pobiła kolejny rekord i kosztowała ponad za baryłkę.

Przeczytaj także: Nerwowy początek tygodnia na rynkach wschodzących

Kurs EUR/USD, który do czwartku utrzymywał się w przedziale 1,2330-1,2400, ostatecznie wybił się ponad 1,2400. Sprzyjały temu antydolarowe nastroje oraz oczekiwania na piątkowe, z założenia słabe dane o amerykańskim deficycie handlowym (w czerwcu deficyt handlowy w USA wzrósl do 58,8 mld zł). Dodatkowo publikacja słabych danych o lipcowej sprzedaży detalicznej w USA pomogła w pokonaniu oporu na poziomie 1,2435 i kurs EUR/USD mógł zanotować wzrost do 1,2470.

Szczególnie duże wzrosty obserwowaliśmy w przypadku brytyjskiego funta. Kurs GBP/USD wzrastał po publikacji zaskakujących danych pokazujących wzrost lipcowej inflacji w Wielkiej Brytanii do 20-letniego szczytu. Rynek ucieszył, że nie będzie dokonanych dalszych obniżek stóp procentowych przez Bank Anglii i w efekcie kurs funta wzrósł w stosunku do dolara z 1,7800 na początku tygodnia do poziomu 1,8100 w piątek.

fot. mat. prasowe


Rekomendacje
Technicznie kurs EUR/USD powinien nadal wzrastać. Zasięg wzrostów wyliczony na podstawie formacji podwójnego dna sugeruje wzrosty w okolice 1,2550. Obecnie najbliższym wsparciem jest 1,2425 i dopiero jego przełamanie może otworzyć drogę do głębszych spadków. Publikowane w przyszłym tygodniu przepływy kapitałowe do Stanów Zjednoczonych oraz dane dotyczące inflacji będą uważnie obserwowane przez inwestorów.

oprac. : Marek Węgrzanowski / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Więcej na ten temat: kursy walut, złoty, dolar, euro
Kredyt w CHF czy PLN

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: