eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking

Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking

2014-02-19 12:40

Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking

Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych © everythingpossible - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Banki kuszą nas reklamami lokat i kont oszczędnościowych, które często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Powszechną praktyką są dodatkowe warunki, które klient musi spełnić, aby otrzymać reklamowane oprocentowanie. Często dostępne w Internecie zestawienia lokat i kont oszczędnościowych nie prezentują kompletnego obrazu i nie ułatwiają klientom znalezienia najlepszych rozwiązań. Wyniki pierwszej edycji Rankingu Jakości Oferty Oszczędnościowej Banków weryfikują dotychczasowe zestawienia lokat i kont oszczędnościowych dostępne w Internecie oraz odczarowują reklamy i informacje na temat produktów oszczędnościowych prezentowane na stronach internetowych i w oddziałach banków.
Ranking Jakości Oferty Oszczędnościowej Banków ma na celu przedstawienie kompletnej i obiektywnej oceny oferty banków nie tylko w chwili bieżącej, ale również w ciągu ostatniego roku. Analitycy Professional Benchmark Consulting porównali oprocentowanie kilkuset produktów z ostatnich 12 miesięcy w 24 bankach w 3 ujęciach:
  1. Atrakcyjność oferty mierzona oprocentowaniem efektywnym dla klientów lojalnych (lokujących aktywnie oszczędności cały czas w danym banku w ciągu ostatnich 12 miesięcy)
  2. Atrakcyjność oferty mierzona oprocentowaniem efektywnym dla wszystkich klientów (korzystających incydentalnie w ostatnich 12 miesięcy)
  3. Atrakcyjność oferty mierzona oprocentowaniem efektywnym oferty banku w ostatnim miesiącu.

Z poniższego zestawienia wynika, że Getin Noble Bank i Eurobank mają najlepszą ofertę oszczędnościową. Zarówno klient, który deponował w tych bankach środki przez ostatnie 12 miesięcy, klient który w ciągu 12-miesięcy przypadkowo skorzystał z oferty Getin Banku lub Eurobanku (w dowolnym miesiącu) oraz klient, który obecnie poszukuje najlepszej oferty może liczyć na najwyższe oprocentowanie w porównaniu do pozostałych banków.

Oferta największych banków: PKO BP, Pekao SA, ING, BZ WBK pozostawia wiele do życzenia. Pokazuje to, że klienci krajowych gigantów zmuszeni są do poszukiwania atrakcyjnych ofert w mniejszych bankach.

- Decydując się na oszczędzanie nie podejmujmy pochopnie decyzji odnośnie naszych pieniędzy i uważnie analizujmy produkty bankowe, z których chcemy skorzystać. Ponadto z rezerwą podchodźmy do internetowych zestawień „najlepszych” lokat, gdyż często tworzone są na podstawie informacji przesyłanych przez same banki – podkreśla Piotr Matuszewski, Prezes Professional Benchmark Consulting.

fot. everythingpossible - Fotolia.com

Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych

Getin Noble Bank i Eurobank mają najlepszą ofertę oszczędnościową. Oferta największych banków: PKO BP, Pekao SA, ING, BZ WBK pozostawia wiele do życzenia.


Lokata lokacie nierówna

Analitycy PBC obliczyli, że osoba aktywnie poszukująca najlepszych rozwiązań oszczędnościowych dla kwoty 10 tys. złotych otrzymałaby w styczniu br. stopę zwrotu na maksymalnym poziomie ok. 4,2% (netto, po potrąceniu podatku od dochodów kapitałowych) i to pod warunkiem skorzystania z oferty mBanku (lokata 5-miesięczna), następnie z oferty banku BPH (przez 1 miesiąc na koncie oszczędnościowym) i na koniec z 6-miesięcznej oferty Alior Banku. Kolejną najlepszą kombinacją było skorzystanie z oferty Eurobanku (lokata na 12 miesięcy z oprocentowaniem na poziomie ok. 3,89% po podatku). Różnica w oprocentowaniu w przypadku, gdy aktywnie poszukujemy najlepszych rozwiązań we wszystkich bankach a sytuacją, gdy szukamy najlepszych rozwiązań tylko w danym banku wynosi przeciętnie około 0,2% - o tyle może przeciętnie wzrosnąć oprocentowanie w skali roku, gdy będziemy aktywnie szukali najlepszych rozwiązań. Jedyną przeszkodą jest konieczność ciągłego monitorowania wszystkich ofert wszystkich banków, co niewątpliwie jest procesem pochłaniającym wiele czasu, wymagającym od aktywnego klienta wiedzy na temat funkcjonowania produktów oszczędnościowych oraz umiejętności samodzielnej oceny atrakcyjności produktów oszczędnościowych bez sugerowania się reklamami banków, które bardzo często wprowadzają klienta w błąd. Uzysk w wysokości 0,2% na aktywnym szukaniu najlepszych produktów to zaledwie 20 złotych od ulokowanych 10 tys. zł., czyli 1 zł i 67 gr. miesięcznie. Dla porównania różnica między najwyższa kwotą odsetek jaką otrzyma klient Getin Noble Banku wynoszącą 405 zł (z lokaty 12 miesięcznej otwartej rok temu) a najniższą kwotą wynoszącą 122 zł u osoby trzymającej środki na najlepszych lokatach 3-miesięcznych, w Deutsche Banku wynosi ponad 280 zł. Zamiast aktywnie szukać najlepszych lokat dobrze przyjrzeć się temu jaki bank ciągle oferuje wysokie oprocentowanie, bo może się okazać, że wystarczy po prostu dobrze wybrać bank.

fot. mat. prasowe

Ranking najlepszych ofert depozytowych

Z poniższego zestawienia wynika, że Getin Noble Bank i Eurobank mają najlepszą ofertę oszczędnościową. Zarówno klient, który deponował w tych bankach środki przez ostatnie 12 miesięcy, klient który w ciągu 12-miesięcy przypadkowo skorzystał z oferty Getin Banku lub Eurobanku (w dowolnym miesiącu) oraz klient, który obecnie poszukuje najlepszej oferty może liczyć na najwyższe oprocentowanie w porównaniu do pozostałych banków

 

1 2 ... 4

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: