eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze roczne lokaty a inflacja I 2014

Najlepsze roczne lokaty a inflacja I 2014

2014-02-17 13:55

Najlepsze roczne lokaty a inflacja I 2014

Inflacja bez zmian, realne zyski w dół © FikMik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zakończone w styczniu roczne lokaty po uwzględnieniu podatku oraz inflacji dały zarobić średnio 2,97 proc. Zakładane obecnie depozyty mogą przynieść ok. 0,5 proc.

Przeczytaj także: Najlepsze roczne lokaty a inflacja XII 2013

Realny zysk na poziomie 2,97 proc. to wciąż atrakcyjny wynik, ale w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy jest on o 0,2-0,4 pkt proc. niższy. Wprawdzie inflacja pozostała w styczniu na niezmienionym poziomie (0,7 proc. r/r), ale oprocentowanie kończących się depozytów było już zauważalnie niższe. O ile w czwartym kwartale ubiegłego roku końca dobiegały 12-miesięczne lokaty ze średnimi nominalnymi stawkami na poziomie 4,8-5,2 proc., to już w styczniu kończyły się depozyty z przeciętnym oprocentowaniem poniżej 4,6 proc. Nawet jeśli w kolejnych miesiącach wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych pozostanie na dotychczasowym poziomie, realne zyski z kończących się lokat powinny spadać, ponieważ wygasać będą umowy zakładane przy coraz niższych stawkach (od początku 2013 r. banki obcinały odsetki od nowozakładanych lokat).

Najwyższy realny zysk przyniosły 12-miesięczne lokaty zakładane przed rokiem w Eurobanku, Getin Banku oraz Meritum Banku. Każda z tych trzech instytucji oferowała 5,6 proc., co po uwzględnieniu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych i inflacji przyniosło 3,81 proc. faktycznego zysku. Niemal tyle samo zarobili klienci Toyota Banku, którzy zdecydowali się założyć tam lokatę oprocentowaną na 5,59 proc. Natomiast po 3,73 proc. realnie dały zarobić depozyty w Idea Banku, neoBanku oraz PBP Banku, który w międzyczasie połączył się z FM Bankiem. Rzeczywista rentowność zakończonych rocznych lokat w tym ostatnim wyniosła natomiast 3,65 proc. Co najmniej 3,4 proc. można było realnie zarobić także w Credit Agricole, Nordea Banku oraz Santander Consumer Banku.

Najmniej zarobili klienci Citi Handlowego, którzy przed rokiem zdecydowali się na lokatę ze stawką na poziomie 2,6 proc. Po opodatkowaniu i uwzględnieniu inflacji dała ona 1,4 proc. realnego zysku. Poniżej 2 proc. można było zarobić również na lokatach w Deutsche Banku (1,92 proc.).

fot. mat. prasowe

Średni realny zysk z 12-miesięcznych zakończonych lokat

Zakończone w styczniu roczne lokaty po uwzględnieniu podatku oraz inflacji dały zarobić średnio 2,97 proc. Zakładane obecnie depozyty mogą przynieść ok. 0,5 proc.


Nie jest tajemnicą, że zakładane obecnie lokaty przyniosą znacznie niższy zysk. Na pewno z powodu znacznie niższego oprocentowania nominalnego, a prawdopodobnie także i z powodu wyższej inflacji. Przyjmując na podstawie listopadowej projekcji Narodowego Banu Polskiego, że inflacja na początku przyszłego roku wyniesie ok. 1,6 proc., to zakładane dziś depozyty ze stałym oprocentowaniem mogą przynieść średnio 0,49 proc. realnego zysku. Najlepsze z nich dałyby zarobić tylko nieznacznie ponad 1 proc. Aby złamać tę granicę należałoby wybrać lokatę z oprocentowaniem na poziomie co najmniej 3,23 proc. Ujemną rzeczywistą rentownością zakończą się natomiast nowo zakładane roczne lokaty ze stawką poniżej 1,98 proc.

oprac. : Michał Sadrak / Open Finance Open Finance

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: