eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ubezpieczenie na wakacje - poradnik

Ubezpieczenie na wakacje - poradnik

2005-08-05 15:18

Ilekroć znajomym, udającym się w wakacyjną podróż zadaję pytanie w jaką polisę zaopatrzyli się na swe zagraniczne wojaże, zdarza się, że w odpowiedzi widzę ich zmieszane spojrzenia, czasem za całą odpowiedź wystarczyć ma nazwa tego lub innego zakładu ubezpieczeń a w najlepszym razie są w stanie podać sumę ubezpieczenia. I to wszystko. Mimo znacznego wzrostu świadomości ubezpieczeniowej Polaków na przestrzeni ostatnich lat, wciąż do rzadkości należą osoby, które przed wykupieniem polisy (nie tylko na zagraniczny wyjazd) zadadzą sobie trud zapoznania się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU).

Przeczytaj także: Warto zadbać o ubezpieczenie na wakacje

Wykupując wycieczkę wymagają od agenta niezliczonej ilości szczegółów odnośnie lokalizacji hotelu, godzin posiłków, odległości od plaży, temperatury wody i powietrza, jednocześnie zadowalając się wzmianką o tym, że „oferta zawiera ubezpieczenie”.

Tymczasem zadbanie o właściwe ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) na wyjazd zagraniczny wraz z pakietem pomocy w podróży (assistance) to bardzo ważny, lecz ciągle niedoceniany element przedwakacyjnego planowania. O jego ważności przekonało się już wielu w myśl zasady „mądry Polak po szkodzie”. Każdemu z nas przecież może zdarzyć się zwichnąć nogę, zachorować nagle lub ulec nieszczęśliwemu wypadkowi (odpukać!). Koszty leczenia, hospitalizacji czy nawet konsultacji lekarskiej, jeśli nie ubezpieczone, mogą okazać się znacznym nadwyrężeniem dla domowego budżetu a nawet spowodować „dziurę budżetową” niełatwą do zasypania nawet przez kilka lat. Nie mówiąc już o tym, że sprawią, że wymarzone wakacje zapamiętamy do końca naszych dni jak największy koszmar.

Co jest w menu?

Klasyczne ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) zapewnia przede wszystkim pomoc medyczną w nagłych przypadkach. Począwszy od konsultacji lekarskich przez telefon z polskojęzycznym lekarzem, poprzez konsultacje i badania lekarskie na miejscu włącznie z hospitalizacją, a skończywszy na transporcie medycznym zarówno za granicą jak i transporcie do Polski. Wystarczy jeden telefon pod całodobowy numer Centrum Alarmowego wskazany na polisie aby uzyskać niezbędną pomoc.

Zwyczajowo dodawane do KL ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) gwarantuje wypłatę odszkodowania związanego z nieszczęśliwym wypadkiem, który miał miejsce poza granicami kraju, a na skutek którego ubezpieczony doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu. Stopień uszczerbku na zdrowiu ocenia specjalna komisja, powołana przez ubezpieczyciela.

Pakiet assistance z kolei, też już automatycznie włączany do polisy KL, to szereg udogodnień, których zadaniem jest złagodzić skutki nieprzewidzianych okoliczności w czasie podróży. W jego skład wchodzą takie świadczenia jak na przykład pomoc w razie kradzieży lub zorganizowanie wcześniejszego powrotu do kraju jeśli w miejscu zamieszkania doszło do poważnych zdarzeń losowych (ciężka choroba lub śmierć bliskiej osoby, pożar albo zalanie mieszkania itp.). Ubezpieczonemu gwarantuje się także koszty kontynuacji podróży, koszty wizyty i pobytu bliskiej osoby w razie jego hospitalizacji a wówczas również zorganizowanie i pokrycie kosztów transportu dzieci do miejsca zamieszkania oraz opieki nad nimi.

Można też dodatkowo zawrzeć ubezpieczenie odwołania imprezy przed wyjazdem lub też rezygnacji w trakcie jej trwania. Rzecz jasna, pokrycie kosztów, które ponieśliśmy na nasz wyjazd jest możliwe tylko wskutek poważnych zdarzeń losowych (jak te opisane powyżej w przypadku konieczności powrotu do kraju). W takiej sytuacji z polisy ubezpieczeniowej pokryte zostaną koszty, jakie ponieśliśmy w biurze podróży.

 

1 2 3

następna

oprac. : Grzegorz Gregorczyk / expander expander

Przeczytaj także

Jaki kredyt na akcje PGNiG?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: