eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › PKB w Wielkiej Brytanii i decyzja CBT w centrum uwagi

PKB w Wielkiej Brytanii i decyzja CBT w centrum uwagi

2014-01-28 12:23

PKB w Wielkiej Brytanii i decyzja CBT w centrum uwagi

GBP/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Waluty rynków wschodzących pozostały w poniedziałek głównym tematem na rynkach po ubiegłotygodniowej przecenie. Kontynuacja wyprzedaży nie trwała jednak długo i lira, czy południowoafrykański rand oddaliły się od ostatnich minimów. Słabe nastroje widoczne były także na amerykańskich indeksach, pomimo faktu, iż 74% z dotychczas publikowanych wyników zaskoczyło inwestorów na plus: S&P500 stracił 0.5%, a NASDAQ 1.1%.

Przeczytaj także: Odczyt Ifo poprawi nastroje na europejskich rynkach akcji?

Nie obserwujemy natomiast w ostatnich dniach wzrostu rentowności, zarówno na długim i krótkim końcu krzywej. Wygląda na to, że polityka FOMC zaczyna przynosić wymierne efekty – wpływ „taperingu” na krzywą stóp jest marginalny.

Z wczorajszych danych warto zwrócić uwagę na Ifo, który wzrósł do poziomu najwyższego od 2 lat (110 pkt.). Ankietowane niemieckie przedsiębiorstwa kolejny raz optymistycznie postrzegają przyszłość. Dobre nastroje powinny zatem pozytywnie wpływać na produkcję i konsumpcję.

Za Oceanem, sprzedaż domów na rynku pierwotnym w USA negatywnie zaskoczyła inwestorów. Odczyt okazał się niższy od oczekiwań (414 tys. , wobec oczekiwanych 457 tys.), najniższy od 3 miesięcy, a dodatkowo zrewidowano w dół poprzednie dane. Uwaga FED skierowana jest jednak obecnie na rynek pracy i te dane są kluczowe dla dolara i sentymentu wśród inwestorów.

We wtorek pierwsze skrzypce gra Wielka Brytania oraz Turcja. Pierwsza z gospodarek publikuje wstępny odczyt PKB za IV kwartał. To dobre dane makro, zwłaszcza na tle innych gospodarek rozwiniętych, napędzały wycenę funta przez ostatnie pół roku. Pozytywne dane (powyżej konsensusu) pozwolą brytyjskiej walucie poprawić tegoroczne maksima i dotrzeć do poziomu 1.6735. Jeżeli poznalibyśmy odczyt poniżej 0.8% k/k (co jest mniej prawdopodobne), inwestorzy szybko zaczęliby realizować zyskowne długie pozycje, co pozwoliłoby na korektę w kierunku 1.5892.

fot. mat. prasowe

GBP/USD – interwał dzienny

GBP/USD – interwał dzienny


W Turcji, Bank Centralny odbywa dziś niestandardowe posiedzenie, aby „ocenić ostatnie wydarzenia i podjąć decyzje niezbędne dla przywrócenia stabilności cen”. Część rynku mocno wierzy w 100-200 punktową podwyżkę stóp, co miałoby przywrócić wiarygodność instytucji po „syntetycznej podwyżce” (więcej, w naszej analizie z 22 stycznia). To będzie prawdziwy test władz monetarnych w Turcji. Jesteśmy ciekawi, czy tym razem także ugną się pod naciskami Premiera Erdogana. Decyzja zostanie ogłoszona o 23 czasu polskiego.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Polski złoty wciąż traci na wartości

fot. mat. prasowe

EUR/PLN – interwał dzienny

EUR/PLN – interwał dzienny


Skutki ucieczki kapitału do bezpiecznych przystani nie ominęły polskiej waluty. W ciągu zaledwie trzech dni EUR/PLN umocnił się z 4.16 do ponad 4.23, podczas gdy zmienność na eurodolarze była bardzo ograniczona. Głównej przyczyny spadków można szukać w odwróceniu się Inwestorów od walut naszego regionu, uznawanych za bardziej ryzykowne.

W ujęciu technicznym wykres EUR/PLN pod koniec grudnia rozpoczął marsz na północ w wąskim kanale wzrostowym, który pozwolił na wybicie się górą z trendu spadkowego trwającego w II połowie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich dni dynamika wzrostów istotnie przyspieszyła, wykres kolejno przełamał poziomy oporu w postaci: 50-sesyjnej średniej kroczącej, 23.6 proc. zniesienie Fibo półrocznej fali spadkowej oraz górne ograniczenie ukształtowanego w styczniu kanału wzrostowego. W piątek i w trakcie wczorajszego dnia wykres napotkał silny opór w postaci 200-sesyjnej średniej kroczącej (ok. 4.2131) i kolejnego zniesienia Fibo (4.2225). Poziomy te zostały naruszone i wykres dotarł do oporu na 4.2354 – wyznaczonego przez pasmo szczytów z drugiej połowy września. Choć oscylator RSI sugeruje wyhamowanie wzrostów i odpoczynek, to jednak przy utrzymaniu/wzroście awersji Inwestorów wobec ryzyka, niewykluczone jest podejście kursu EUR/PLN do kolejnych, choć dość odległych, oporów. Mianowicie 61.8 proc. zniesienia Fibo (poziom 4.2784) lub wyżej w stronę szczytów z początku września (4.3086).

W bieżącym tygodniu poznamy liczne odczyty makro, przede wszystkim z gospodarki amerykańskiej. Odczyty lepsze od prognoz, powinny wspierać nastroje na rynku i przez wzrost skłonności do ryzyka przyczynić się do odreagowania ostatnich spadków przez waluty naszego regionu.

DAX łapie oddech

fot. mat. prasowe

DE30 – interwał tygodniowy

DE30 – interwał tygodniowy


DAX po wyznaczeniu historycznych szczytów w okolicach 9785 pkt. w drugiej połowie ubiegłego tygodnia skorygował wzrosty z poprzednich dwóch tygodni. Fala wyprzedaży sprowadziła wykres instrumentu DE30, odzwierciedlającego ceny niemieckiego indeksu, do linii trendu wzrostowego, po której wykres wspinał się w drugiej połowie ubiegłego roku.

Wczoraj linia trendu zadziałała jako skuteczny opór i DAX wyhamował falę spadkową. Za ubiegłotygodniową wyprzedażą na światowych rynkach kapitałowych stoi omawiany już wcześniej wzrost awersji Inwestorów do ryzyka, po publikacji słabszych wyników chińskiej gospodarki.

W bieżącym tygodniu uwaga Inwestorów powinna powrócić za ocean, ze względu na planowane odczyty z gospodarki amerykańskiej. Wczoraj poznaliśmy dane dotyczące sprzedaży nowych domów w USA. Grudniowy odczyt na poziomie 414 tys. okazał się istotnie gorszy od oczekiwań 460 tys. Niemiecki rynek wesprzeć mógł natomiast nieco lepszy od oczekiwań styczniowy odczyt Indeksu Instytutu Ifo. Dzisiaj kluczowa dla rynku będzie zaś popołudniowa publikacja zamówień na dobre trwałe w amerykańskim przemyśle oraz Indeks zaufania konsumentów, przygotowywany przez Conference Board.

Na nastroje Inwestorów w średnim horyzoncie czasowym wpłynie z pewnością zaplanowane na jutro posiedzenie FOMC, ostatnie pod przewodnictwem Bena Bernanke. Rynki oczekują kontynuacji ogłoszonego w grudniu ograniczenia wartości programu QE3 o kolejne 10 mld USD, do poziomu 65 mld USD miesięcznie. FED powstrzyma się także prawdopodobnie od zmiany wytycznych prowadzenia polityki pieniężnej.

Ostatnie wydarzenia
  • Australia Indeks zaufania biznesu
    Grudzień:6
    Poprzednio: 6 (po rewizji z 5)
  • USA Sprzedaż nowych domów
    Grudzień: 414 tys.
    Prognoza: 460 tys.
    Poprzednio: 464 tys.
    Indeks PMI dla usług, wstępny
    Styczeń: 56.6 pkt
  • Niemcy Indeks Instytutu IFO
    Styczeń: 110.6 pkt
    Prognoza: 110
    Poprzednio: 109.5

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 10:30 PKB – dane wstępne, IV kw.
Prognoza:0.7% k/k
Poprzednio 0.8% k/k

USA 14:30 Zamówienia na dobra trwałe, bez środków transportu (grudzień)
Prognoza:0.7% m/m
Poprzednio 1.2% m/m
16:00 Indeks zaufania konsumentów Conference Board (styczeń)
Prognoza: 78.1
Poprzednio 78.1

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: