eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek akcji, walut i surowców 13-17.01.14

Rynek akcji, walut i surowców 13-17.01.14

2014-01-20 10:42

Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 06-10.01.14


Rynek akcji w Polsce

Ubiegły tydzień przyniósł spore odbicie. W czwartek indeks WIG osiągnął lokalny szczyt na poziomie 51 527 pkt., potem doszło do realizacji zysków. W piątek indeks spadł do poziomu 50 889 pkt., zamknięcie wypadło nieznacznie wyżej na poziomie 50 925 pkt.

Odbicie ze styczniowego dna może być korektą w ramach fali B. W krótkim kilkusesyjnym terminie możliwy ruch w dół, potem gdy ze szczytu z 16-go stycznia pojawi się tylko spadkowa trójka możliwy jest kolejny kilkusesyjny ruch w górę i przekroczenie szczytu z początku stycznia. Byłaby to ostatnia faza wzrostowej korekty (wykres 3, niebieska linia). Potem należałoby oczekiwać na spadki i niewielkie pogłębienie styczniowego dna.

Drugi scenariusz (wykres 3, czerwona linia) zakłada, że w ciągu kilku sesji spadki będą na tyle duże (w tym scenariuszu rozpocznie się korekta na giełdach za oceanem), że już w tym ruchu dojdzie do pogłębienia styczniowego dna.

Krytyczne średnio i długoterminowe wsparcie znajduje się w rejonie 47 940 - 48 500 pkt. W mojej ocenie znajdujemy się w kilkumiesięcznej korekcie w ramach FALI 4. Po jej zakończeniu oczekuję na kolejną falę wzrostów. Z dna z 2012 roku możemy doczekać się 5-falowej struktury.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)

Wykres 3. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)


Sytuacja na wykresie indeksu WIG-Banki jest lepsza. Jest on silniejszym indeksem. W ubiegłym tygodniu przekroczony został i to znacznie szczyt z początku stycznia. Podobnie jak w przypadku WIG-u odbicie ze styczniowego dna powinno być korekcyjne i czeka nas jeszcze pogłębienie minimum ze stycznia.

Po zakończeniu obecnej przeceny, oczekuję na jeszcze jedną kilkumiesięczną falę wzrostów. Wtedy z dna z 2012 roku zobaczymy dużą 5-falową strukturę prawdopodobnie z historycznymi szczytami.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Indeks WIGBanki w układzie dziennym

Wykres 4. Indeks WIGBanki w układzie dziennym


Przejdźmy teraz do najsłabszego indeksu. W krótkim kilkutygodniowym horyzoncie czasu na indeksie WIG20 sytuacja wygląda podobnie. Na wykresie 5 przedstawiona jest sytuacja bardziej szczegółowo.

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Indeks WIG20 w układzie dziennym

Wykres 5. Indeks WIG20 w układzie dziennym


W czwartek osiągnięty został kilkusesyjny szczyt na poziomie 2418pkt. Potem doszło do realizacji zysków. Piątkowe minimum wypadło na poziomie 2373pkt., zamknięcie po 2376pkt.

Początek tygodnia może przynieść korekcyjne odbicie, potem możliwy kolejny ruch w dół. Wtedy ze szczytu z 16-go stycznia pojawi się spadkowa trójka. Jeśli na niej się skończy przecena to czeka nas jeszcze jeden ruch w górę i atak na szczyt z początku stycznia na poziomie 2432pkt. (wykres 5, niebieska linia).

W dalszej perspektywie powinniśmy zobaczyć jeszcze falę C z nowym dnem. Po zakończeniu spadków z listopadowego szczytu na wykresie indeksu WIG20 w ciągu kilku miesięcy możemy zobaczyć wzrosty w rejon szczytu z 2013 roku.

oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: