eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Słabe dane z rynku pracy doprowadziły do wybicia AUD/USD

Słabe dane z rynku pracy doprowadziły do wybicia AUD/USD

2014-01-16 11:30

Słabe dane z rynku pracy doprowadziły do wybicia AUD/USD

AUD/USD– interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajsze kalendarium nie zawierało wiele istotnych punktów, z tego też powodu uwaga inwestorów skupiła się głównie na dobrym odczycie indeksu NY Empire State, który pokazał bardzo dobre nastroje producentów z okolic Nowego Jorku. Wyniósł on 12.5 pkt w stosunku do prognoz na poziomie 3.2 pkt. Pozwoliło to w połączeniu z dobrymi wynikami Bank of America na zdecydowane wzrosty indeksów amerykańskich, które zamknęły dzień w okolicach historycznych szczytów.

Przeczytaj także: Czy to zima w USA zamroziła rynek pracy?

Drugim godnym uwagi odczytem były dziś w nocy bardzo słabe dane z australijskiego rynku pracy, gdzie ubyło ponad 22 tysiące miejsc pracy, a stopa bezrobocia pozostała na niemienionym poziomie 5.8% jedynie dzięki spadającej partycypacji na rynku pracy. Dane te pokazują, że australijska gospodarka ciągle zmaga się z poważnymi problemami, a kluczowy będzie w tej sytuacji eksport do Chin, który w ostatnich okresach również nie wykazuje tendencji wzrostowej. Taka sytuacja pozwala ponownie mieć obawy co do dalszych działań banku Australii, które będą miały na celu postępowanie dewaluacji AUD w celu poprawy konkurencyjności eksportu. W tej sytuacji inwestorzy zdecydowali się wyraźnie powrócić do sprzedawania dolara australijskiego, który znalazł się na poziomach niewidzianych od ponad 3 lat.

Dzisiejsze kalendarium zawiera klika pozycji, na których powinna skupiać się uwaga inwestorów. Pierwszym istotnym odczytem będzie inflacja CPI dla Strefy Euro, która może potwierdzić słabe wstępne dane z zeszłego tygodnia, jednak zgodnie z tym co powiedział Mario Draghi, ECB nie będzie sugerowało się bieżącym odczytem ze względu na jego jednorazowe zniekształcenie, spowodowane zmianą metodologii w konstruowaniu niemieckiej inflacji. Więcej istotnych informacji poznamy podczas sesji amerykańskiej, gdzie poza odczytem inflacji konsumenckiej oraz wnioskami o zasiłki, warto zwrócić uwagę na ostatnie przed najbliższym posiedzeniem FED wystąpienie Bena Benranke, który będzie wygłaszał wykład na temat wyzwań stojących przed bankami centralnymi i z pewnością zostanie zapytany o perspektywy wygaszania QE w kontekście słabych odczytów z rynku pracy, które poznaliśmy w ubiegłym tygodniu. Znaczenie dla amerykańskich giełd mogą mieć także wyniki kolejnych spółek, z których dziś najważniejsze powinny być Citigroup i Goldman Sachs.

fot. mat. prasowe

AUD/USD– interwał dzienny

AUD/USD– interwał dzienny


Technicznie sytuacja na AUD/USD, wskazuje na wykształcenie się w najbliższym czasie silnego impulsu sprzedażowego, który może doprowadzić do spadków w stronę 0.8540, gdzie znajduje się 50% zniesienia Fibo ruchu wzrostowego z lat 2008-2011. Do zanegowania tego scenariusza konieczne byłoby obecnie zamknięcie dnia powyżej ostatnich szczytów i powrót do końca tygodnia w kierunku 0.8900.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Czy to już czas na ożywienie gospodarcze?

fot. mat. prasowe

SPA35 – interwał dzienny

SPA35 – interwał dzienny


Z technicznego punktu widzenia ciekawie kształtuje się sytuacja na interwale dziennym instrumentu SPA35 opartego na kwotowaniach indeksu IBEX 35 grupującego największe i najpłynniejsze spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Madrycie.

Po trwającym miesiąc rajdzie kurs instrumentu SPA35 dotarł do poziomów nie widzianych od dwóch i pół roku i obecnie testuje znajdujące się w bezpośredniej odległości opory: opór wyznaczony przez maksima z lipca 2011 roku (10560), oraz 61.8% poziom ekspansji Fibonacciego (10570). O znaczeniu powyższych poziomów może świadczyć wysoka wartość współczynnika RSI (ponad 76), co zgodnie ze sztuką należałoby interpretować jako silne wyprzedanie rynku i sygnał zbliżającej się korekty.

Jeżeli kursowi instrumentu SPA35 nie uda się sforsować powyższych oporów możliwy jest powrót do okolic 10300.
Od strony fundamentów nie widać powodów do obaw: poprawiające się perspektywy makroekonomiczne Hiszpanii, widoczne chociażby w lepszym od oczekiwanego odczycie indeksu PMI dla usług za grudzień (54.2 vs 51.5) oraz równie silnymi danymi nt. produkcji przemysłowej za listopad (2.6% vs 1.2%), czynią ten kraj coraz atrakcyjniejszym dla międzynarodowych inwestorów. Optymizmem napawa również rosnący poziom eksportu. Ze zbliżających się danych godna odnotowania jest publikacja stopy bezrobocia za IV kw. zaplanowana na przyszły czwartek.

Omawiany odczyt jest o tyle ważny, iż pomimo widocznego zmniejszania się relacji długu prywatnego do PKB (spadek o 15 pp z 143% w 2010 roku), proces delewarowania sektora prywatnego sjest wyraźnie powstrzymywany przez utrzymującą się na wysokim poziomie stopę bezrobocia.

Kapitał ucieka z RPA

fot. mat. prasowe

USD/ZAR – interwał dzienny

USD/ZAR – interwał dzienny


Pomimo chwilowej aprecjacji ZAR’a względem USD (payrolls), rand południowoafrykański znalazł się w ostatnim tygodniu pod silną presją spadkową. Odpowiada za to opisywany już przez nas mechanizm, polegający na tym, iż dobre wieści z USA zwiększają, w ocenie uczestników rynku, prawdopodobieństwo kontynuacji przez FED procesu wygaszania programu zakupów aktywów, co wywiera presję spadkową na wysokooprocentowane waluty. Efekt jest szczególnie widoczny w krajach, które borykają się z wysokim deficytem obrotów bieżących, a do takich należy RPA.

W rzeczy samej, przepływy kapitałowe nadal są jednym z głównych kanałów, poprzez który następuje deprecjacja ZAR’a. Statystyki pokazują, iż od początku tego roku nierezydenci sprzedali już obligacje warte łącznie 3.5 mld ZAR oraz akcje, których łączna wartość opiewa na 1.5 mld ZAR. W krótkim okresie najprawdopodobniej dolar amerykański dalej umacniać się będzie względem randa południowoafrykańskiego, a najbliższy opór stanowi psychologiczna bariera 11 randów za dolara.

Patrząc od strony bilansu handlowego, nie można nie wspomnieć o tym, że w drugiej połowie zeszłego roku terms-of-trade RPA uległy zauważalnej poprawie, głównie ze względu na spadki cen ropy naftowej (w tego bogactwa naturalnego akurat RPA nie ma pod dostatkiem).

Biorąc jednak pod uwagę prognozowany na rok 2014 spadek cen metali szlachetnych i umiarkowany wzrost cen energii, spodziewać się należy iż t-o-t mogą ulec pogorszeniu.

Sytuacji nie poprawiają zbliżające się wybory parlamentarne, które pomimo dominacji partii rządzącej (ANC), mogą doprowadzić do wzrostu napięć społecznych.

Ostatnie wydarzenia
  • USA Sprzedaż detaliczna za XII: 0.2%
    prognoza: 0.1%
    poprzednio: 0.4% po rewizji z 0.7%

Kalendarz na najbliższe godziny

CHF 09:15 Sprzedaż detaliczna za XI
prognoza: 1.6% (m/m)
poprzednio: 1.2% (m/m)

PLN 14:30 Inflacja konsumencka CPI za XII
prognoza: 0.1% (m/m)
poprzednio: -0.2% (m/m)

USD 14:30 Indeks NY Empire State za I
prognoza: 3.2
poprzednio: 1

USD 14:30 Inflacja producencka PPI za XII
prognoza: 0.4% (m/m)
poprzednio: -0.1% (m/m)

USD 16:30 Tygodniowa zmiana zapasów ropy
poprzednio: -2.7 mln brk

USD 20:00 Publikacja beżowej księgi

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: