eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Funt walczy o utrzymanie trendu wzrostowego

Funt walczy o utrzymanie trendu wzrostowego

2014-01-15 11:15

Funt walczy o utrzymanie trendu wzrostowego

GBP/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jednym z ważniejszych wczorajszych odczytów były dane o inflacji, która pierwszy raz od 2009 roku w Wielkiej Brytanii spadła do poziomu celu inflacyjnego zakładanego przez Bank Anglii na poziomie 2%. Odczyt okazał się niższy od rynkowego konsensusu o 0.1%.

Przeczytaj także: Czy to zima w USA zamroziła rynek pracy?

Pokazuje to, że presja inflacyjna na Wyspach zdecydowanie wyhamowuje, co stawia w komfortowej sytuacji Bank Anglii, który będzie mógł w bezpieczny sposób utrzymywać stopy procentowe na niskim poziomie, nie musząc obawiać się o wystąpienie stagflacji. Widać, że brak presji płacowej wśród najmniej zarabiających jest w tym wypadku dobrą sytuacją dla gospodarki, co stawia pod znakiem zapytania obawy o napływ kolejnej fali emigracji do Wielkiej Brytanii, której wpływ na obecną sytuację jest niezaprzeczalny. Dane te mogą zostać dziś skomentowane przez Marka Cerneya prezesa Banku Anglii, jednak wydaje się, że najważniejszą informacją w kontekście funta będą piątkowe dane o sprzedaży detalicznej za grudzień.

Podobny odczyt poznaliśmy wczoraj z gospodarki Stanów Zjednoczonych, gdzie sprzedaż detaliczna okazała się większa od prognoz, co zgodnie z oczekiwaniami poprawiło nastroje na amerykańskim parkiecie. Wydaje się, że kluczowe dla dalszych rozstrzygnięć będą w tym wypadku wyniki spółek, które wczoraj okazały się pozytywnie zaskakiwać inwestorów, gdyż zarówno JP Morgan jak i Wells Fargo pokazały większy od zakładanego zysk przypadający na jedną akcję. Dzisiaj poznamy kolejne odczyty m in. Bank of America. Warto zwrócić również uwagę na odczyt niemieckiego PKB za 2014 rok, który może mieć wpływ na notowania euro, szczególnie w przypadku negatywnego zaskoczenia.

Z wydarzeń politycznych warto zwrócić uwagę na wczorajsze wystąpienie prezydenta Francji François Hollanda, który zapowiedział wdrożenie „paktu na rzecz konkurencyjności”, którego główne założenia to zmniejszenie obciążeń publicznych dla małych i średnich przedsiębiorstw, oraz strukturalne zmiany w systemie świadczeń socjalnych, które mają przynieść do 2017 roku 50 mld euro oszczędności. Warto obserwować. W połączeniu ze zmianą otoczenia prawnego na bardziej przyjazne ma to pomóc w odzyskaniu konkurencyjności przez francuski eksport. Jeżeli przy realizacji programu udałoby się zachować obecny poziom ochrony najuboższych i rozwarstwienia dochodów i wzmocnić tempo wzrostu we Francji to należałoby go uznać za duży sukces.

fot. mat. prasowe

GBP/USD – interwał dzienny

GBP/USD – interwał dzienny


Technicznie sytuacja na GBP/USD przedstawia się obecnie w dość jasny sposób. Dopóki kupującym udaje się obronić trend wzrostowy, ciągle należałoby oczekiwać podejścia w stronę 1.66, jeżeli z kolei uda się pokonać okolice 1.6360/80 w cenach zamknięcia to należałoby oczekiwać dalszych spadków w stronę 1.6250. Należy pamiętać również o tym, że ewentualne wybicie przed piątkiem może być obarczone dużym ryzykiem błędu.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Powolna normalizacja na rynku długi

fot. mat. prasowe

TNOTE – interwał godzinny

TNOTE – interwał godzinny


Dane o sprzedaży detalicznej w USA za grudzień opublikowane we wtorek zaskoczyły na plus (więcej w dziale „Ostatnie wydarzenia”). Pozytywne zaskoczenie dostarcza argumentów zwolennikom tezy, iż słaby odczyt z piątku nt. sytuacji na rynku pracy w USA nie wpisuje się w szerszy trend i bynajmniej nie świadczy o spowolnieniu gospodarczym w USA.

Dodatkowo, pomimo niezadowalających danych z rynku pracy ankieta przeprowadzona przez ajencję Reutera wskazuje, iż zarówno ekonomiści jak i uczestnicy rynku pieniężnego oczekują, iż Rezerwa Federalna ogłosi na następnym spotkaniu kolejne ograniczenie programu zakupu aktywów o dodatkowe 10 mld dolarów miesięcznie.

W odpowiedzi na publikację wyników sprzedaży detalicznej rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły (ceny obligacji spadły), co przyczyniło się do nieznacznej aprecjacji dolara amerykańskiego względem dolara australijskiego, czy jena japońskiego. Dziś inwestorów czeka odczyt indeksu New York Empire State dający pierwsze spojrzenie na kondycję sektora wytwórczego w nowym roku. W grudniu udało się indeksowi przełamać trwający pół roku trend spadkowy i wiele wskazuje, iż dzisiejszy odczyt wskaże dalszą poprawę w nowojorskich nastrojach. Nie bez znaczenia pozostanie również wystąpienie szefa FED z Atlanty Dennisa Lockharta, który dał się poznać jako zwolennik akomodacyjnej polityki monetarnej. Jeżeli ktokolwiek poczułby niedosyt informacji ze świata FED’u wieczorem powinien zapoznać się z tzw. Beżową Księgą.

Wykres kursu instrumentu TNOTE wytracił dynamikę i obecnie testuje opór wyznaczony przez 23.6% zniesienie fali wzrostowej Fibonacciego. Wyraźnie widać, iż TNOTE czeka na dodatkowy bodziec by przebić się przez opór. Tym bodźcem może się okazać dzisiejsze przemówienie Dennis’a Lockharta.

Czy to już koniec kryzysu w Ankarze?

fot. mat. prasowe

USD/TRY – interwał czterogodzinny

USD/TRY – interwał czterogodzinny


Jednym z filarów tureckiego sukcesu gospodarczego ostatnich lat była stabilność polityczna kraju oraz związana z nią powolna implementacja reform strukturalnych i finansowych. Począwszy od demonstracji w istambulskim parku Gezi przeciwko potencjalnej zmianie charakteru miejskiego parku z wypoczynkowego na handlowo-usługowy, która szybko przerodziła się w ogólnokrajowy protest przeciwko premierowi Erdoganowi, na skandalu korupcyjnym w wyniku którego doszło do dymisji trzech ministrów i rekonstrukcji rządu skończywszy, wizerunek kraju stabilnego politycznie został naruszony, a zaufanie zagranicznych inwestorów do Turcji systematycznie topniało.

Sytuacji Turcji nie poprawia fakt, iż rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wykonuje ruchy utrudniające, lub wręcz uniemożliwiające pracę prokuraturze. Pytanie jak skończy się kryzys polityczny, oraz czy AKP wyjdzie z niego obronną ręką przed zbliżającymi się wyborami (30 marca) pozostaje otwarte.

Nawet jeżeli analizować sytuacje Turcji w oderwaniu od farsy wystawianej na krajowej scenie politycznej, to sytuacja gospodarcza nie dostarcza powodów od radości. Ze względu na potrzebę ciągłego zewnętrznego finansowania Turcja jest narażona na ryzyko wzrostu poziomu światowych stóp procentowych (np. spowodowanego QExit) i tym samym wzrostu kosztu finansowania długu. Na razie rentowności 10-letnich obligacji rządowych, po technicznej korekcie na początku roku, utrzymują się na stabilnym poziomie. Jeżeli jednak okaże się, że w wyniku postępującego śledztwa ws. afery korupcyjnej rządząca AKP zrewidować będzie musiała listy wyborcze (zamykane są 31 stycznia), to znów możemy zostać świadkami rajdu na parze USD/TRY.

Ostatnie wydarzenia
  • USA Sprzedaż detaliczna za XII: 0.2%
    prognoza: 0.1%
    poprzednio: 0.4% po rewizji z 0.7%

Kalendarz na najbliższe godziny

CHF 09:15 Sprzedaż detaliczna za XI
prognoza: 1.6% (m/m)
poprzednio: 1.2% (m/m)

PLN 14:30 Inflacja konsumencka CPI za XII
prognoza: 0.1% (m/m)
poprzednio: -0.2% (m/m)

USD 14:30 Indeks NY Empire State za I
prognoza: 3.2
poprzednio: 1

USD 14:30 Inflacja producencka PPI za XII
prognoza: 0.4% (m/m)
poprzednio: -0.1% (m/m)

USD 16:30 Tygodniowa zmiana zapasów ropy
poprzednio: -2.7 mln brk

USD 20:00 Publikacja beżowej księgi

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: