eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kupno samochodu: kredyt czy oszczędności?

Kupno samochodu: kredyt czy oszczędności?

2014-01-10 11:43

Kupno samochodu: kredyt czy oszczędności?

Kupić auto na kredyt czy za oszczędności? © trashthelens - Fotolia.com

Kredyt samochodowy jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie mają pieniędzy na zakup auta i szukają innego źródła finansowania. Będzie on jednak równie korzystną opcją w sytuacji, kiedy dysponujemy gotówką. Rozłożenie kosztu zakupu auta na raty pozwala zachować oszczędności na czarną godzinę przy relatywnie niewielkim koszcie. Daje też szansę na pomnożenie naszego kapitału.

Przeczytaj także: Kredyt samochodowy po zakupie auta?

Możemy kupić samochód za własne oszczędności, dzięki czemu nie poniesiemy kosztów kredytu. Jeśli jednak długo odkładaliśmy i uzbierała się pokaźna kwota, warto zastanowić się, czy nie lepiej byłoby pozostawić sobie te pieniądze jako zabezpieczenie na nieprzewidziane sytuacje. Przyjmuje się, że rozsądny zapas to oszczędności w kwocie stanowiącej równowartość 3 naszych miesięcznych pensji. W razie utraty pracy taka suma daje minimalne zabezpieczenie finansowe. Jeśli wydamy wszystkie oszczędności na kupno auta, pozbawimy się tego zapasu. Dodatkowo trzeba pamiętać, że jako właściciela pojazdu czekają nas również koszty związane z jego użytkowaniem: ubezpieczenie, przeglądy, zmiana opon czy ewentualnie naprawy.

Rozłożenie zakupu samochodu na raty pozwoli nam uniknąć dużego jednorazowego wydatku i da komfort posiadana odpowiednich środków na niespodziewane sytuacje. Mając w kieszeni znaczną kwotę można również śmielej myśleć o inwestycjach, które przyniosą dodatkowy zysk.

Daj swoim pieniądzom pracować

Jest wiele sposobów na pomnożenie kwoty, która zostanie nam w kieszeni. Osoby poszukujące wyższych zysków, niż oferują klasyczne depozyty mają dziś w wyboru wiele różnych produktów, od lokat strukturyzowanych, przez produkty z ubezpieczeniami po instrumenty rynku kapitałowego – obligacje, akcje i jednostki funduszy inwestycyjnych. Narzędzia pozwalające na osiągnięcie dużych profitów wiążą się z ryzykiem, dlatego są to rozwiązania dla osób o większym doświadczeniu inwestycyjnym. Dobrze jest dokładnie przemyśleć strategię inwestycyjną – to pozwoli na spokojne i systematyczne pomnażanie pieniędzy.

fot. trashthelens - Fotolia.com

Kupić auto na kredyt czy za oszczędności?

Kredyt samochodowy jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie mają pieniędzy na zakup auta i szukają innego źródła finansowania. Będzie on jednak równie korzystną opcją w sytuacji, kiedy dysponujemy gotówką. Rozłożenie kosztu zakupu auta na raty pozwala zachować oszczędności na czarną godzinę przy relatywnie niewielkim koszcie.


Dobry czas na kredyt

Oprocentowanie kredytu samochodowego bank zazwyczaj ustala w oparciu o okres kredytowania, rodzaj i stan pojazdu. Warto wziąć pod uwagę to, że kredyt samochodowy jest jednym z tańszych kredytów na rynku, spłacanie takiego zobowiązania nie musi więc być wielkim wyzwaniem finansowym. Ratę zmniejszymy, wpłacając do banku wkład własny - może on wynieść od 0 do 95 proc. wartości pojazdu, co umożliwia również kupno samochodu, na który nasze oszczędności by nie wystarczyły. Przed podjęciem decyzji, warto porównać kilka wybranych samochodów i dokonać przeliczeń miesięcznego obciążenia kredytowego dla różnych opcji. Weźmy tu pod uwagę czas spłacania kredytu, jak i różne jego kwoty, w zależności od indywidualnych potrzeb. Najłatwiej zrobić to u pośrednika finansowego.

Zabezpiecz się finansowo

Kredyt samochodowy jest produktem wyjątkowo elastycznym. Mamy możliwość przyspieszenia spłaty zobowiązania, ale także wydłużenia okresu finansowania aż do 10 lat i zmniejszenia rat w dowolnym momencie. Pamiętajmy, że kredyt można ubezpieczyć – dzięki temu nie musimy martwić się, że w razie utraty dochodu, będziemy musieli sprzedać auto, by mieć pieniądze na życie.
Natychmiastowa zapłata za samochód ma oczywiście swoje plusy – od ręki stajesz się pełnoprawnym właścicielem pojazdu, bez żadnego obciążenia w postaci zastawu. W tym samym momencie jednak tracisz zabezpieczenie finansowe ryzykując, że w razie nagłej potrzeby gotówki trzeba będzie pilnie ją pozyskać i np. sprzedać auto. Kupno samochodu to ważna sprawa, którą warto przeanalizować nie tylko pod kątem jego funkcjonalności i ceny, ale również bezpieczeństwa finansowego i korzyści wynikających z różnych form zakupu.

Kinga Malik, ekspert ds. kredytów samochodowych i leasingu

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: