eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek Catalyst: preferencje inwestorów

Rynek Catalyst: preferencje inwestorów

2014-01-08 00:40

Rynek Catalyst: preferencje inwestorów

Rynek Catalyst: preferencje inwestorów © rangizzz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Są już dostępne wyniki badania, które zostało przeprowadzone przez zespół analityczny portalu StockWatch.pl metodą CASI na grupie 71 respondentów – inwestorów indywidualnych aktywnych na rynku obligacji Catalyst. Celem badania było określenie podstawowych preferencji wobec aktualnie oferowanych papierów dłużnych.

Przeczytaj także: Rynek Catalyst: dominują cztery branże

Najbardziej pożądane są dwulatki i trzylatki, czyli obligacje z terminem zapadalności 2-3 lata. Wybrałaby je prawie połowa respondentów (46 proc.). Tylko 15 proc. wybrałoby obligacje czteroletnie, natomiast zainteresowanie papierami o terminach wykupu poniżej 2 lat i powyżej 4 lat okazało się śladowe.

Badanie wykazało też, jak w praktyce funkcjonuje zasada premii za ryzyko. Ankietowani inwestorzy oczekują od wiarygodnych i dobrze ocenianych emitentów od 1 do 2 pkt. proc. premii za brak zabezpieczenia obligacji. Dla spółek ocenianych jako średnio bezpieczne, dwie trzecie respondentów oczekuje premii do 3 pkt. proc. Natomiast dla papierów potencjalnie niebezpiecznych, oczekiwana premia za brak zabezpieczenia powinna wynieść znacząco ponad 3 pkt. proc., na co wskazuje aż 85 proc. odpowiedzi.

Ważnym wnioskiem z badania jest nastawienie inwestorów do papierów o stałej stopie procentowej.

fot. mat. prasowe

Optymalny termin wykupu obligacji

Według badania, blisko połowa inwestorów (46 proc.) oczekuje ofert z terminem zapadalności 2-3 lata.


- Przebadani inwestorzy obligacyjni oczekują premii za ryzyko stałej stopy procentowej. Dla papierów z terminem wykupu do 1 roku, najwięcej odpowiedzi przypadło na przedział 0,5-1 pproc., ale niemało bo aż 30 proc. respondentów żądałoby premii przekraczającej 2 pproc. Rozkład głosów był dość równomierny, ale jasno widać percepcję niskich stóp procentowych i chęć do zagrania na ich podniesienie. – mówi Paweł Bieniek, szef działu analiz StockWatch.pl.

fot. mat. prasowe

Inwestorzy a premia za brak zabezpieczenia obligacji

Ankietowani oczekują od wiarygodnych i dobrze ocenianych emitentów od 1 do 2 pkt. proc. premii za brak zabezpieczenia obligacji.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: