eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek akcji, walut i surowców 23-27.12.13

Rynek akcji, walut i surowców 23-27.12.13

2013-12-30 10:38

Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 16-20.12.13


USA – perspektywa długoterminowa

Popatrzmy na wykres długoterminowy w układzie świec tygodniowych. Z jesieni 2011 roku widoczna jest prawie kompletna 5-falowa struktura (wykres 2). Do jej zakończenia brakuje kilku miesięcy. Wzrosty trwają już 26 miesięcy. W tym czasie indeks wzrósł o 70%.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie tygodniowym

Wykres 2. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie tygodniowym


Po przesileniu możliwy ruch o zasięgu znacznie większym niż spadki w ramach fali 2-giej i czwartej. Trwały one odpowiednio 9 oraz 5 tygodni. Ich zasięg wyniósł 134pkt. (-9.1%) oraz 132pkt. (-7.8%). Przecena która nas czeka może doprowadzić do spadku o 300 punktów (około 15%).

Czy będzie to początek kolejnego kryzysu? Trudno powiedzieć. Ryzyko jest duże. Z tradingowego punktu widzenia nie ma to jednak większego znaczenia. Jeśli będzie to początek kolejnego kryzysu to poznamy go tym, że pierwsza faza spadków przyjmie postać 5-falowej struktury.

W 2007 roku pierwsza 5-falowa struktura tworzyła się przez 5 miesięcy (październik 2007 – marzec 2008) i miała zasięg 21%. Pomimo tego bardzo niewielu analityków trafnie odczytała ten sygnał. Późniejsza 2 miesięczna korekta stworzyła dogodny moment do otwarcia pozycji krótkich na falę trzecią, która w ciągu 6 miesięcy przeceniła indeks S&P500 o 49%.

Rynek akcji w Polsce

Ostatni tydzień był bardzo krótki i zawierał tylko dwa dni sesyjne (poniedziałek i piątek). W poniedziałek indeks WIG osiągnął lokalne maksimum na poziomie 51 521pkt. Na początku piątkowej sesji doszło do wzrostu do 51 573 pkt. Potem przez całą sesję trwała dosyć spokojna realizacja zysków. Zamknięcie po 51 267 pkt. Z listopadowego szczytu widoczna jest spadkowa 5-falowa struktura, zaś z grudniowego dna widoczna jest malutka wzrostowa 5-falowa struktura. Początek tygodnia może przynieść spadki, nowego dna nie powinno być. Potem oczekuję na kolejną falę odbicia. Może ono potrwać do połowy stycznia. W dalszej perspektywie oczekuję na kolejną falę spadków. Obecnie jesteśmy w kilkutygodniowej korekcie w ramach FALI 4 (wykres 3). Po jej zakończeniu oczekuję na kolejną falę wzrostów. Z dna z 2012 roku możemy doczekać się 5-falowej struktury.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)

Wykres 3. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)


Sytuacja w krótkim kilkutygodniowym horyzoncie czasu na indeksie WIG20 wygląda podobnie. Na wykresie 4 przedstawiona jest sytuacja bardziej szczegółowo.

Z grudniowego dna widoczna jest tylko wzrostowa trójka. Początek tygodnia może przynieść niewielkie spadki. Wsparcie znajduje się w rejonie 2390-2400pkt. Nowego dna nie powinniśmy zobaczyć. W dalszej perspektywie po zakończeniu spadków z poziomu 2431pkt. (powinny być korekcyjne) oczekuję na kolejną falę wzrostów.

Spadki z listopadowego szczytu rozwinęły się w 5-falową strukturę. W mojej ocenie uległa ona zakończeniu. Wsparcie w rejonie 2380pkt. zostało obronione. Do połowy stycznia oczekuję na odreagowanie spadków. Silny opór znajduje się w rejonie 2480pkt. Próba jego przełamania nie powinna się udać. Potem oczekuję na kolejną falę spadków (wykres 4, fala C).

Ostatecznie z listopadowego szczytu zobaczymy tylko dużą korekcyjną trójkę (A-B-C). Po jej zakończeniu w I kwartale 2014 roku możemy zobaczyć wzrosty w rejon szczytu z 2013 roku.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Indeks WIG20 w układzie dziennym

Wykres 4. Indeks WIG20 w układzie dziennym


Na wykresie indeksu sektora bankowego (WIG-Banki) również weszliśmy w poważniejszą korektę (FALA 4, wykres 5). Może ona przyjąć postać dużej spadkowej trójki i potrwać jeszcze kilka tygodni...

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Indeks WIGBanki w układzie dziennym

Wykres 5. Indeks WIGBanki w układzie dziennym


Po zakończeniu obecnej przeceny, oczekuję na jeszcze jedną kilkumiesięczną falę wzrostów. Wtedy z dna z 2012 roku zobaczymy dużą 5-falową strukturę prawdopodobnie z historycznymi szczytami.

oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: