eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Reforma OFE podpisana i skierowana do TK

Reforma OFE podpisana i skierowana do TK

2013-12-28 00:41

Reforma OFE podpisana i skierowana do TK

Reforma OFE © apops - Fotolia.com

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dziś ustawę reformującą system emerytalny w Polsce, w szczególności głęboko zmieniającą zasady funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych. Bronisław Komorowski zapowiedział jednocześnie skierowanie tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania jej zgodności z ustawą zasadniczą.

Przeczytaj także: Zmiany w OFE uchwalone

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, zapowiadając jednocześnie skierowanie jej w trybie następczym - po opublikowaniu - do Trybunału Konstytucyjnego.

Zastrzeżenia prezydenta budzą między innymi kwestie zakazu inwestowania w obligacje przez OFE czy nakazu inwestowania co najmniej 75 proc. aktywów w akcje, co zdaniem głowy państwa może być ze strony ustawodawcy nadmierną ingerencją państwa w swobodę prowadzenia działalności gospodarczej oraz naruszeniem konstytucyjnej zasady zaufanie do państwa i stanowionego przez niego prawa.

Prezydent zamierza też zadać TK pytanie stawiane przez wielu prawników kwestionujących konstytucyjność rządowej reformy OFE, mianowicie kwestię własności środków zgromadzonych w OFE. Odpowiedź na to pytanie będzie niesłychanie istotna, bowiem może okazać się, że reforma OFE jest wywłaszczeniem i konfiskatą prywatnego majątku.

– Zapowiedź skierowania przez prezydenta ustawy o OFE do Trybunału Konstytucyjnego była niezbędnym krokiem ze względu na szereg wątpliwości prawnych i konstytucyjnych. Uważamy, że Prezydent podpisując ustawę, uznał prymat bezpieczeństwa sektora finansów publicznych nad Konstytucją, ale zwracamy uwagę, że przejęcie przez Skarb Państwa środków zgromadzonych w OFE w części obligacyjnej nie wpłynie w zasadniczy sposób na stan finansów w długiej perspektywie, a chroniczna niestabilność wynikająca z braku reform strukturalnych czy rzeczywistych zmian w systemie emerytalnym, o które zabiegamy od wielu lat, powróci ze zdwojoną siłą już w 2016 i 2017 roku – komentuje decyzję Bronisława Komorowskiego Konfederacja Lewiatan.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: OFE, ZUS, emerytura, reforma OFE

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Kastracja emerytury kapitałowej...

    Tak_dalej_byc_nie_moze / 2013-12-29 19:17:26

    ...umownie określanej jako OFE jest pociągnięciem fatalnym dla przyszłych emerytów, jak sądzę. System kapitałowy wprowadzono jako próbę wsparcia systemu reparacyjnego (umownie ZUS, czyli pracujący finansują emerytury "swoich rodziców"). Jednocześnie rząd tuska (nie zasługuje u mnie na dużą literę) po prostu ukradł pieniądze z Funduszu Rezerwy Pokoleniowej (lub podobna nazwa) oszczędzane na - raczej niechybną - niewydolność systemu reparacyjnego. A najsmutniejsze jest to, że żaden urząd nie obronił MOICH środków przed grabieżą. Nawet Prezydent Wszystkich Polaków (tych z PO). odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: