eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dobre dane makroekonomiczne z USA nie robią już wrażenia na inwestorach?

Dobre dane makroekonomiczne z USA nie robią już wrażenia na inwestorach?

2013-12-09 12:24

Dobre dane makroekonomiczne z USA nie robią już wrażenia na inwestorach?

EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Piątkowe odczyty z rynku pracy w USA bardzo pozytywnie zaskoczyły inwestorów. Poprawa była widoczna zarówno w samej liczbie nowoutworzonych miejsc pracy, która wyniosła ponad 200 tys., jak i w stopie bezrobocia, która spadła z 7.3% do 7%.

Przeczytaj także: Rozstrzygnięcia na rynkach finansowych coraz bliżej?

Cieszyć także powinna wydłużająca się średnia liczba godzin pracy, która wzrosła do 34.5 h, co świadczy o coraz większej liczbie osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzinowym i powinno być ważnym argumentem dla FOMC w kontekście ograniczania QE. Rynki na tak dobre odczyty nie zareagowały jednak zgodnie ze znanym w ostatnim czasie schematem, czyli umocnieniem dolara oraz odpływem środków od ryzykownych aktywów. Tracący dolar oraz rosnące giełdy w USA mogą świadczyć o tym że, inwestorzy ciągle nie są pewni, czy tak dobre odczyty mogą przynieść ograniczanie programu luzowania ilościowego już podczas grudniowego posiedzenia.

Druga możliwość, to pogodzenie się rynków ze zbliżającą się redukcją programu skupu aktywów, którą należałoby uznać za uwzględnioną już w cenach. Wzrosty indeksów w tym scenariuszu spowodowane by były brakiem obaw inwestorów o możliwe negatywne konsekwencje cięcia QE w tak sprzyjających okolicznościach gospodarczych. Dobre odczyty poznaliśmy również w weekend z chińskiej gospodarki, gdzie bilans handlu zagranicznego cechował się większą o oczekiwań nadwyżką, dzięki rosnącemu w dwucyfrowym tempie eksportowi. Dane z Chin nie miały jednak większego wpływu na dolara australijskiego oraz nowozelandzkiego, które wyhamowały już wyraźne piątkowe wzrosty.

W dzisiejszym kalendarium warto zwrócić uwagę a produkcję przemysłową z Niemiec za październik, która mogłaby wesprzeć mocne w ostatnim okresie euro. Istotnym punktem może być także przemówienie szefa Banku Anglii Marca Cerneya, które może wesprzeć funta znajdującego się w niewielkiej korekcie. Warto zwrócić także uwagę na wystąpienia publiczne członków FOMC, którzy mogą komentować świetne dla z rynku pacy, co może wspierać umocnienie dolara podczas sesji amerykańskiej.

fot. mat. prasowe

EUR/USD – interwał dzienny

EUR/USD – interwał dzienny


Z technicznego punktu widzenia EUR/USD powrócił do średnioterminowego kanału trendu wzrostowego, co teoretycznie powinno otwierać drogę do dalszych wzrostów stronę 1.3830, na tegoroczne szczyty. Istotną barierą może być jednak górne ograniczenie kanału korekty ostatnich spadków, które znajduje się w okolicy 1.3730 i jest ostatnim punktem broniącym dostępu do okolic 1.38. Najbliższe wsparcie to strefa 1.3640-1.3660, a dalej linia trendu wzrostowego na 1.3550.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


GBP/CHF w strefie mocnego wsparcia

fot. mat. prasowe

GBP/CHF – interwał dzienny

GBP/CHF – interwał dzienny


Ubiegły tydzień przyniósł drastyczną przecenę pary GBP/CHF.

Z wyznaczonych na początku grudnia tegorocznych szczytów sprowadziła ona kurs w okolice wsparcia w postaci linii, trwającego od połowy roku, trendu wzrostowego. W ujęciu technicznym argumentem za wyhamowaniem przeceny i zwyżkowym odbiciem, poza zbliżającą się linią trendu, jest testowana w piątek 200-dzienna średnia krocząca. Przebicie poziomu 1.4545 może być natomiast zapowiedzią głębszej przeceny, która mogłaby sprowadzić kurs pary GBP/CHF w okolicę dołków z końca października (1.4372) lub lipca (1.4043).

Szansy na odbicie nie przekreśliły zeszłotygodniowe dane makroekonomiczne. Ożywienie w Wielkiej Brytanii zostało potwierdzone przez listopadowe odczyty Indeksu PMI dla przemysłu, który wyniósł 58.4 pkt., przekraczając o 2 punkt oczekiwania rynku. Pogorszył się wprawdzie nieco odczyt PMI dla usług, ale nie wydaje się do wystarczającym uzasadnieniem 200 punkowej przeceny.

W bieżącym tygodniu poznamy serię odczytów ze Szwajcarii. Choć nie będą one miały decydującego wpływu dla kierunku GBP/CHF. Umocnienie szwajcarskiego franka wynika raczej ze spadku apetytu inwestorów na ryzyko, co potwierdziła zeszłotygodniowa korekta głównych indeksów giełdowych. Piątek przyniósł zaś znaczne wzrosty na największych światowych parkietach, co pozwoliło na odreagowanie spadków z pierwszej połowy tygodnia. Jeśli obecny sentyment utrzyma się, można liczyć na ponowny wzrost zainteresowania bardziej ryzykownymi aktywami, co sprzyjałoby realizacji scenariusza technicznego odbicia.

W piątek indeksy mocno w górę

fot. mat. prasowe

DE30 – interwał dzienny

DE30 – interwał dzienny


Po trwającej przez prawie cały ubiegły tydzień wyprzedaży akcji na światowych giełdach, piątek przyniósł odreagowanie.

Impulsem do wzrostów okazały się dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia w listopadzie spadła do poziomu 7%, podczas gdy prognozy rynkowe zakładały odczyt na poziomie 7.2%, wobec 7.3% w poprzednim miesiącu. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło zaś o 203 tys. (prognoza 180 tys.).

Dobre nastroje wśród Inwestorów wsparł opublikowany w piątek po południu wstępny odczyt Indeksu Uniwersytetu Michigan za grudzień. Indeks wzrósł w grudniu do 82.5 pkt, podczas gdy prognoza zakładała odczyt na poziomie 76 pkt. Dobry wynik indeksu świadczy o optymistycznej ocenie sytuacji ekonomicznej przez amerykańskich konsumentów, co jest dobrym prognostykiem kształtowania się przyszłego popytu wewnętrznego w największej światowej gospodarce.

Bieżący tydzień z punktu widzenia makro nie przyniesie przełomowych odczytów ani decyzji. Można się spodziewać, że Inwestorzy będą wyczekiwali raczej zaplanowanego na przyszły tydzień posiedzenia FOMC. Warto jednak zwrócić uwagę na wykres DAXa, który znalazł się w ciekawej sytuacji technicznej. Wykres DE30 odzwierciedlającego ceny głównego indeksu niemieckiej giełdy, pod koniec ubiegłego tygodnia testował wsparcie w postaci 23.6 proc. zniesienia Fibo ostatniej fali wzrostowej oraz dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, w którym wykres poruszał się od początku września. W piątek nastąpiło silne odbicie, które powinno być kontynuowane w bieżącym tygodniu.

Ostatnie wydarzenia
  • Japonia PKB (III kw.) +0.3% k/k, prognoza 0.4% k/k
  • Chiny Bilans handlu zagranicznego +33.8 mld USD, prognoza 23.6 mld USD
    Inflacja CPI 3%, prognoza 3% (r/r)
  • USA Indeks Uniwersytetu w Michigan, wst.
    82.5 wobec prognozy: 76
    poprzednio: 75.1
  • USA Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w listopadzie +196 tys
    prognoza: 184 tys.
    poprzednio: 200 tys., po korekcie
  • USA Stopa bezrobocia za listopad 7%
    prognoza: 7.2%
    poprzednio: 7.3%

Kalendarz na najbliższe godziny

CHF 09:15 Sprzedaż detaliczna
prognoza: 1.7%
poprzednio: 1.0%

EUR 12:00 Produkcja przemysłowa październik
prognoza: 0.8%
poprzednio: -0.9%

GBP 18:15 Przemówienie szefa BOE Marka Carneya

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: