eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Lokata bankowa: na krótko czy na długo?

Lokata bankowa: na krótko czy na długo?

2013-12-09 10:07

Lokata bankowa: na krótko czy na długo?

Lokata na długi czy krótki czas? © udra11 - Fotolia.com

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pomnażanie nadwyżek finansowych jest wpłacenie pieniędzy na lokatę bankową. Jednak tego rodzaju depozyty bardzo się od siebie różnią: wysokością oprocentowania, sposobem kapitalizacji czy wreszcie czasem trwania. Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl radzą, w jakim przypadku lepiej wybrać lokatę krótkoterminową, a kiedy postawić na depozyt długoterminowy.

Przeczytaj także: Lokaty długoterminowe: lepsze zmienne oprocentowanie

- Duża popularność lokat bankowych to pochodna wysokiego bezpieczeństwa tego produktu, dzięki gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz jego prostej konstrukcji – mówi Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.

Aktualnie rynek finansowy umożliwia zakładanie depozytów o zróżnicowane długości. Począwszy od lokat jednodniowych, takich jak Lokata PING-PONG w Idea Banku, po depozyty dwu- czy nawet trzyletnie, oferowane niemal w każdej instytucji. Przyjmuje się, że w czasie obowiązywania niskich stóp procentowych należy zakładać lokaty krótkoterminowe. Wynika to z faktu, że w chwili wystąpienia podwyżki stóp, klient będzie miał możliwość wybrania atrakcyjniejszej oferty.

- W związku z tym, że teraz mamy niskie stopy procentowe, lepiej zakładać lokaty z terminem zapadalności nie dłuższym niż rok – mówi Jacek Kasperczyk. – Zwłaszcza, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż po przedłużającym się okresie obowiązywania niskich stóp procentowych, Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie cykl podwyżek stóp, czego następstwem będzie wzrost oprocentowania lokat.

fot. udra11 - Fotolia.com

Lokata na długi czy krótki czas?

W związku z tym, że teraz mamy niskie stopy procentowe, lepiej zakładać lokaty z terminem zapadalności nie dłuższym niż rok.


Najlepsze roczne depozyty można aktualnie znaleźć w Meritum Banku, FM Banku i Idea Banku. Ich oprocentowanie, przy wpłacie 10 tysięcy złotych, wynosi odpowiednio od 3,5 proc. do 3,6 proc. w skali roku.

- Oczywiście, można też pokusić się o założenie lokaty długoterminowej – mówi Jacek Kasperczyk. – W takim przypadku jednak koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, aby był to depozyt ze zmiennym oprocentowaniem, które będzie rosło wraz z podwyżkami stóp procentowych. Przykładami takich lokat są chociażby „Lokata WIBOR Plus” w FM Banku, „Lokata WIBOROWA” w Meritum Banku, czy też „Lokata 36-miesięczna” w GetinOnline. W dwóch pierwszych przypadkach wysokość oprocentowania zależy od stopy rynkowej WIBOR6M powiększonej o odpowiednią marżę, a w ostatnim od stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, również powiększanej o marżę.

- Należy jednak wspomnieć, że istnieje również silna reprezentacja osób, które wolą mieć swoje pieniądze zawsze pod ręką – podsumowuje Jacek Kasperczyk – Dlatego wybierają konta oszczędnościowe, które są bardziej elastycznym rozwiązaniem lub trzymają pieniądze na rachunkach osobistych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: