eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Reforma systemu emerytalnego: OFE ponad połowę aktywów oddadzą ZUS-owi

Reforma systemu emerytalnego: OFE ponad połowę aktywów oddadzą ZUS-owi

2013-11-19 23:37

Reforma systemu emerytalnego: OFE ponad połowę aktywów oddadzą ZUS-owi

Jaka emerytura? © joda - Fotolia.com

Rząd przyjął dziś projekt zmian w systemie emerytalnym, obejmujący między innymi głęboką reformę zasad funkcjonowania OFE. Najistotniejszy element rządowej propozycji to przeniesienie obligacji Skarbu Państwa do ZUS. OFE przekażą do ZUS ponad połowę swoich aktywów.

Przeczytaj także: Zmiany w OFE uchwalone

W myśl rządowej propozycji, każdy pracujący i płacący składki sam zdecyduje, czy chce przekazywać swoje składki do OFE czy do ZUS. Na podjęcie decyzji będzie miała czas od 1 kwietnia do 1 lipca 2014 r. albo przy podejmowaniu pierwszej pracy. Decyzję będzie można zmienić w 2016 r., a następnie co cztery lata. Składka przekazywana do OFE ma wynieść 2,92 proc. wynagrodzenia brutto. Maksymalna opłata od składki spadnie z 3,5 do 1,75 proc., czyli o połowę.

Jednak najpoważniejsza zmiana dotyczy przejęcia aktywów OFE zgromadzonych w postaci obligacji Skarbu Państwa. Rząd chce, by te środki trafiły do ZUS. Zgodnie z rządowym projektem, 3 lutego 2014 r. OFE miałyby przekazać do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego funduszu w postaci obligacji i bonów skarbowych. Obligacje przekazane do ZUS zostały by następnie umorzone. OFE miałyby przesłać do ZUS o liczbie i wartości umorzonych jednostek rozrachunkowych, a ZUS miałby je zapisać na subkontach ubezpieczonych. Środki zgromadzone na subkoncie w ZUS podlegały by identycznym zasadom dziedziczenia i podziału, jak w przypadku OFE. Dodatkowo, środki zgromadzone w OFE na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego miały by być stopniowo przenoszone na subkonto w ZUS. Emerytury będzie wypłacał ZUS.

OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe, będą mogły natomiast więcej inwestować w akcje giełdowych spółek, obligacje samorządowe, drogowe czy korporacyjne oraz pożyczać papiery wartościowe. Zmiana taka ma obniżyć poziom długu publicznego w relacji do PKB.

Projekt nowelizacji wprowadza także możliwość inwestowania OFE za granicą, w aktywa denominowane w obcej walucie poprzez stopniowe podwyższanie limitu, aż do osiągnięcia poziomu 30 proc. Według rządowej propozycji, OFE do końca 2014 r. mogłyby inwestować do 10 proc. środków, w roku 2015 – 20 proc., a od roku 201 – 30 procent.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: OFE, ZUS, emerytura, budżet państwa, reforma OFE

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: